kamu işçi maaş

Like Tree16Beğeni

Konu: Şüpheli Alacak Kayıt

Şüpheli Alacak Kayıt

x şirketinden 250.000 TL. mal aldık ve torbalanması için başka tesise yolladık sonra mallarımız tekrar x şirketine teslim edilmiş. dava açtık . mahkeme x şirketinden malların alınmasını yada parasının tahsilini uygun buldu. Ancak x şirketi yok tahsil edemedik ve malıda alamadık. Stokta mal gözüküyor. Ne yapmalıyız stoku ?

saygılar...

burada mahkeme karar verdi ancak sonuç yok. bu stoğu kked mi yapıp yok etmeliyim ? rakam da büyük dikkat çekici tutar.
    saygılar...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Mahkeme kararı olduğuna göre bunu gider yazmanız doğru olur.
    tarkaniz72 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ben senin yerinde olsam iade faturası keserek stoğu eritirim . tahsili yapılmayan alacak içinde 128 nolu hesabı kullanarak karşılık ayırırım ve gidere atarım.
    tahsil edilene kadar karşılıkta bekletirim.
    tarkaniz72 bunu beğendi.

mal yok ki iade keseyim ? muhatap yok ? karşı firma kayıp. ?
    saygılar...

stokta mal gözüküyor yazmışsınız ona istinaden yazdım.fatura kesersen firmayı borçlandırırsın sonra 128 nolu hesabı kullanarak karşılık ayırırsın sorunu çözersin.

yani mal fabrikadan bize gelmedi . faturadan işledik. fabrika satıcıya tekrar verince malı dava açtık.
    saygılar...

deftere işlediniz ama gercekte mal yok. Bu, İncelemeye geldiklerinde daha vahim sonuclar doğrur. İade fatura kesip hesaplarınızdan stoğu düşürün. sonrada
    128-süpheli alacaklar hesabı 250000
    120 alıcılar hesabı 250000
    654 karşılık gideri hesabı 250000
    129 süpheli alacak hesabı karşılığı 250000
    bu şekil kayıt yapmanız gerektiğini düşünüyorum.
    tarkaniz72 bunu beğendi.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın tarkaniz72,

Tahminen ödemeyi de yaptınız. Yani borcunuz yok. Öyleyse topsakal1982 haklı iade kesin ve şüpheli alacak yazın elinizde mahkeme kararı da var hiç düşünmeyin. Bu işlem sonrası icra takibi de başlatın derim ben. Şüpheli alacaklar için gereklidir. Ve dosyada tahsilatın yapılamadığını en çok iki yılda bir derkenar alarak tespit edin. Yeni yeni icra daireleri aciz belgesi veriyor bunu aldığınız zaman derkenar ihtiyacınız da ortadan kalkar.
    tarkaniz72 bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

İyide Sayın topsakal1982 kestiği faturayı nasıl kayda alacak karşı tarafa malı teslim ettiğini nasıl belgelendirecek kessin kesmesine faturayı da faturayı kime teslim edecek yırtıp çöpe mi atacak? Ayrıca firma var diyelim fatura kesti posta ile yolladı onlarda faturayı aldılar ama 8 gün içinden noterden iade ettiler herhangi bir sevk irsaliyesi ile sevk yok ortada malı teslim ettiğine dair de kanıt yok elinde anladığım kadarıyla burada durum baya vahim...

Benim görüşüm elinizdeki belgelere göre hareket edin karşı firma size malı teslim etmiş ve faturayı kayıtlarınıza almışsınız fakat siz malı başka bir firmaya göndermişsiniz o firmaya teslim ettiğinize dair belgeniz var ise faturayı o firmaya kesin ve malı teslim ettiğiniz firmadan icra yoluyla tahsile çalışın. Tabi bu durumda o aracı firma faturanızı kabul ederse.

Anladığım kadarıyla 153 Ticari mallar hesabından elinizde olmayan mal şahsi görüşüm 158 stok değer düşüklüğü hesabını kullanarak karşılık ayırın ve gider olarak beyan edin herhangi bir denetim esnasında stokta durmasından çok daha iyidir ayrıca denetim esnasında aracı firmaya malı teslim ettiğinize dair bir belge mevcut ise ve mahkeme kararları sayesinde durumu anlatma şansınız olur kanaatindeyim.

Saygılarımla

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)