kamu işçi maaş

Like Tree18Beğeni

Konu: Yurtdışı Şirkete Ortaklık Ve Para Transferi

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı tarkaniz72 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler. 1-özsermaye 50.000 TL. haklısınız az oranlarsak. 2- yurtdısı firma sermayesi 25.000 euro (biz %10 ortağız) 3- kredi çekme kapasitesi yüksek bir firmayız, 4- bende iştiraklerde izliyorum. takıldığım şeyleri buraya sordum

50,000 tl öz sermayesi olan bir firma bu krediyi nasıl aldı.?
    Ortaklar şahsi veya maddi teminat verdiler her halde
    tarkaniz72 bunu beğendi.

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

evet ortakların durumu çok iyi ve tanınmış iş adamları sayılır. ben bu durumda ne yapacağım. ? 1- operasyon masrafı ? 2- kredi taksitlerindeki faizler i nasıl işleyeceğim ? teşekkürler
    saygılar...

Valla ben şaştım kaldım bu işe. Yeminliniz de var değil mi?. O ne diyorsa onu yapın. Nasılsa sorumluluk onun.
    Ancak benim aklım hiç yatmadı. Nerden tutsan elde kalacak bir işlem.
    tarkaniz72 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Bu başlıkta yazılacak herşeyin bir ayağı eksik kalır. Önce şuna bakalım bu kredi alınmış mesele bitmiş. Masrafları, kredi faizleri, kur değerlemeleri hepsi krediyi alan şirketin gideri hiç tartışmaya gerek yok. Krediyi de doğrudan kendileri kullansalardı zaten sıkıntı da yoktu. İşin bu ayağı tartışmasız.

Mesele paranın yurtdışına gitmesinde, böyle bir meblağın gidiş şekli de gerekçesi de açık ve net olmalıydı, asıl sorun bu noktada. Bu nokta ile ilgili söyleyebileceğim hiç bir cümle hayra alamet değildir. Bir an önce aklıselimle bu ayrıntıyı yasal ve doğru bir zemine oturtmak gerekir.
    tarkaniz72 ve nguroy bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

YMM yok malesef. Almanyada ki noterden ortaklık evrakları geldi var muhasebede. bu meblağ o şirkete sermaye değil , sermayesi az zaten. 1500000 euro o şirkete borç verildi. bu para tekrar Türkiyeye geri dönecek ilerde. ben bu giderleri o firmaya yansıtmalımıyım ? o firma ya fatura etsemde o firma bunu kabul etmiyor.
    saygılar...

Ben de Kevork kardeşime katılıyorum. Kredi kısmında yasal görünüyor. Ancak ondan sonrası kötü.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Yani o kadar büyük ve çözülmez bir durummuş ki öldük bittik yani biz , bu kadar berbat bir duruma girmişki şirket çözümü filan yok diyorsunuz açıkcası. Ne yapalım kader diyelim o zaman buluruz akla yakın bir yol gösteren deeee geçici vergiye az kaldı vessalam saygılar
    saygılar...

Sirketin, borc verdigi tarihten itibaren her ay duzenli olarak istirak ettigi sirkete faiz faturasi (+KDV seklinde) duzenlemesi gerekir. Borcu alan iliskili kisi oldugundan bu borc transfer fiyatlandirmasina tabi ve yillik beyannamenin ilglil kisminda beyan edilmeli. Tum transferin bankada sermaye olarak gorunmesi sebebiyle banka bu islemi hazine mustesarligina sermaye transferi olarak bildirecek. Yurtdisina yapilan ilk sermaye transferinden sonra 3 ay icinde Hazine Mustesarligi'na bir rapor vermelisiniz. Hazine zaten bir mektupla bunu otomatikman sirketten veya sahistan (yurtdisina transferi yapan kisiden) istiyor. Ayrica her Mart ayinda Hazine'ye rapor vermek gerekiyor.
    Konu Cerrah tarafından (05.Şubat.2014 Saat 21:33 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Cerrah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sirketin, borc verdigi tarihten itibaren her ay duzenli olarak istirak ettigi sirkete faiz faturasi (+KDV seklinde) duzenlemesi gerekir. Borcu alan iliskili kisi oldugundan bu borc transfer fiyatlandirmasina tabi ve yillik beyannamenin ilglil kisminda beyan edilmeli. Tum transferin bankada sermaye olarak gorunmesi sebebiyle banka bu islemi hazine mustesarligina sermaye transferi olarak bildirecek. Yurtdisina yapilan ilk sermaye transferinden sonra 3 ay icinde Hazine Mustesarligi'na bir rapor vermelisiniz. Hazine zaten bir mektupla bunu otomatikman sirketten veya sahistan (yurtdisina transferi yapan kisiden) istiyor. Ayrica her Mart ayinda Hazine'ye rapor vermek gerekiyor.

Sn Cerrah;

Bence açıklamanızda eksik ve hatalı yerler var.
    1-Banka işlemlerinde KDV yoktur. Eğer faiz faturası keserseniz bu "yansıtma" olur. Bunu da ancak grup içi şirkete yapabilirsiniz Holding gibi şirketlerde ve fatura kdv içermez.
    2-Transfer fiyatlaması yaklaşımı doğru ancak , Siz şirket olarak borç para verme , kredi açma yetkiniz yok. 25,000 euro sermayesi olan bir iştirakinize zaten bu tutarda kredi veremezsiniz. Bu tefecilik olur.
    3-Yapılan transfer "sermaye " transferi değil. Zaten bu bir sermaye borcu ödemesi değil. Zaten sizin burdaki şirketinizin sermayesi 50,000 tl ve siz yurt dışındaki firmaya %10 ortaksınız. Bunları okudunuz mu cevap yazarken.
    4-Banka komisyonu kapmak için bunun bir sermaye transferi olduğunu yazmış ve çok fahiş bir ücret almış. Riskli işlem olduğu için.
    tarkaniz72 bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)