kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Yıllara Sari Taşeron İşi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    785

    Yıllara Sari Taşeron İşi

    merhaba, X a.ş. ait arsaya taşeron olarak yazlıklarını yapıyoruz. (esasen bizde alt taşeronumuza işi yaptırıyoruz). X a.ş. ile aramızdaki basit bir sözleşme var. buna göre inşaatın belli seviyelerine göre örneğin subasmanı+kaba inşaatı şeklinde iş yapıyoruz. 1.sözleşme faturasını geçen yıl aralıkta kestim. Sonra 2. bir sözleşme yaptılar (31/10/2012 de) ve bununda faturasını keseceğim. (X A.Ş. bize bankadan devamlı avans ödemeler yapıyor. 01/01/2013 başında 300.000 TL alacaklıydı.)
    Arkadaşlar
    A-ben ben stopajsız fatura kesiyorum ? Doğrumu yapıyorum ?
    B- Gelen avanslardan kesinti yapmalımı X a.ş. ?
    bu işin dogrusu nedir?

    saygılar...

  2. #2
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.470
    Sayın tarkaniz72,

    Fatura değil stopaj yapılması gerekenler avans ödemeleridir, önce bunu düzeltelim.

    1. Sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihleri önemlidir. Eğer sözleşmenin bitiş tarihi ertesi yıldaysa örneğin 1.10.2012 - 31.03.2013 gibi ilk yapılan/alınan ödemeden itibaren stopaj yapılır.

    2. Sözleşme tarihi 1.10.2012 - 31.12.2012 olsa ve bu sözleşme ek bir sözleşme ile temdit edilse 1.1.2013 - 31.03.2013 olarak o zaman da temdit tarihi 1.1.2013 tarihinden itibaren yapılan/alınan ödemelerden stopaj yapılır.

    3. Sözleşmenin tarihi aynı yıl içindeyse stopaj yapılmaz.


    Durum bunalardan 1. maddeye uygunsa şu ana kadar yapılan tüm ödemelerden stopaj kesintisi yapılmış olmalıydı.
    tarkaniz72 bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    785
    Teşekkür ederim. Sözleşmeler aynı yıl süreli.Süre Taşmıyor. İş öteki yıla sarkmıyor. O yıl faturası kesiliyor. Ama arka arkaya sözleşmeler var, belki sorun olur.
    saygılar...

  4. #4
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.470
    Alıntı tarkaniz72 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Sözleşmeler aynı yıl süreli.Süre Taşmıyor. İş öteki yıla sarkmıyor. O yıl faturası kesiliyor. Ama arka arkaya sözleşmeler var, belki sorun olur.
    Sayın tarkaniz72,

    Arka arkaya isterse yüzlerce olsun eğer her biri farklı işler için ise ve aynı yıl içinde başlayıp bitiyorsa yıllara sari kapsamında değildir ve sorun olmaz. Örneğin bir bankanın aynı anda farklı şubeleri için yenileme çalışması yapıyorsanız ve her biri aynı yıl içinde başlayıp bitiyorsa aynı bankanın şubeleri için ve peş peşe yapılmış olması yıllara sari kavramını doğurmaz.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  5. #5
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın tarkaniz72,

    Arka arkaya isterse yüzlerce olsun eğer her biri farklı işler için ise ve aynı yıl içinde başlayıp bitiyorsa yıllara sari kapsamında değildir ve sorun olmaz. Örneğin bir bankanın aynı anda farklı şubeleri için yenileme çalışması yapıyorsanız ve her biri aynı yıl içinde başlayıp bitiyorsa aynı bankanın şubeleri için ve peş peşe yapılmış olması yıllara sari kavramını doğurmaz.
    Kesinlikle bu görüşe katılmıyorum. VUK md.3/b'ye göre vergilendirmede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır, bu ilkeye aykırı olarak yapılan her işlem peçelemedir. Burada yapılan aslında yıllara sari olan ve doğal olarak KVK md.15/1-a uyarınca stopaj yapılmasını gerektiren bir işin stopaj yükümlülüğünden kaçmak için suni olarak parçalara bölünmesidir. Bu husus tespit edildiğinde olacakları benim söylememe gerek yok sanırım.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2008
    Mesajlar
    785
    eğer yıllara sariye girdiğini düşünürsek 'parayı bize yollayan arsa sahibi A.Ş. kesinti yapmıyor ise' ondamı sorumluluk ? yoksa bizde sorumlumuyuz ?
    saygılar...

  7. #7
    koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    3.826
    VUK md.8 uyarınca vergi sorumlusu olan işveren X A.Ş stopaj yapmakla yükümlüdür.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

  8. #8
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.470
    Alıntı koraykarakaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle bu görüşe katılmıyorum. VUK md.3/b'ye göre vergilendirmede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır, bu ilkeye aykırı olarak yapılan her işlem peçelemedir. Burada yapılan aslında yıllara sari olan ve doğal olarak KVK md.15/1-a uyarınca stopaj yapılmasını gerektiren bir işin stopaj yükümlülüğünden kaçmak için suni olarak parçalara bölünmesidir. Bu husus tespit edildiğinde olacakları benim söylememe gerek yok sanırım.
    Koray Bey,

    Konuya yanlış bakıyorsunuz. Bankanın örneğin Bakırköy şubesi ile Beylerbeyi şubesi aynı gün dahi sözleşme konusu olsa ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Ancak aynı şube için cephe kaplaması için ayrı mobilyalar için aynı firma ile ayrı ayrı sözleşmeler imzalanması belki farklı yorumlanabilir. Bu bile bence tartışmalıdır. Benzer olaylar hakkında uzun süre işlem yapmış olan biri olarak sıkıntı da yaşamadığımı söyleyebilirim.

    Yine de konuşalım.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    323
    Sorudaki olaya bakinca işin bir bütün olarak değerlendirileceği kesin. Denetim elemani geldiginde işin başlangıçta ysoi oldugunu soyleyecek ve tevkifatsiz odeme yapan şirket hakkında cezalı tarhiyat onerecektir. İdiye düşünüyorum
    koraykarakaya bunu beğendi.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    323
    Alıntı tarkaniz72 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer yıllara sariye girdiğini düşünürsek 'parayı bize yollayan arsa sahibi A.Ş. kesinti yapmıyor ise' ondamı sorumluluk ? yoksa bizde sorumlumuyuz ?
    Sizde tevkifat ile ilgili sorumluluk yok. ancak işin bitiminde ysio işinden elde edilen kazancın beyan edilmesi gerekeceğinden aldığınız tutarları tam olarak beyan etmeniz gerekecek. Tevkifat mahsubu söz konusu değil. Bu tarihten yani siz beyanname verip ödemeyi yaptıktan sonra karşı taraf yani ödemeyi yapanla ilgili inceleme yapıldığında verginin aslı aranmayacak sadece ceza ve gecikme faizi istenecektir.
    tarkaniz72 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yıllara Sari İş...
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 13.Şubat.2015, 11:02
  2. Yıllara Sari İş Hk.
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Nisan.2014, 10:36
  3. Yıllara Sari İş
    Konu Sahibi meduzam Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Ocak.2014, 11:08
  4. Yıllara Sari İşlerde Taşeron Faturaları
    Konu Sahibi perdohan Forum KDV
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 25.Şubat.2010, 12:08
  5. Yıllara sari inşaatlarda stopaj (taşeron firmalar için)
    Konu Sahibi kemalbozkus Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Şubat.2007, 17:46

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36