kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Ltd Şti Şube İşyeri Açma İşlemleri

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  221

  Ltd Şti Şube İşyeri Açma İşlemleri

  Şube açılışı için yapmam gereken işlemler nelerdir. Teşekkürler. ( Şirketimizin merkez adresi büro olarak geçmektedir )


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Eylül.2012
  Mesajlar
  153
  aynı sicilin kapsama alanı içerisindeki bir yerde ise açacağınız şube fazla işlemi yok fakat başka bir sicilin alanına giriyorsa şirketten daha pahalı işlemleri

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  221
  Az önce ticaret odasına gittim yaklaşık 2.200 lira dediler aynı yerde olmasına rağmen. Sadece karar defterini noterde onaylatsak açılışı yapsak sıkıntı yaşarmıyız.

 4. #4
  AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2010
  Mesajlar
  3.920
  Hayır yaşamazsınız.
  Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  221
  Alıntı AYSE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hayır yaşamazsınız.
  sadece noterden kararı alıp vergi dairesine açılışı verdiğimizde bizden tescil isterlerse ( bi çalışan büyük sıkıntı yaşarsınız dedi doğruluk payı nedir ) sizce

  araştırmalarıma göre;

  MERKEZİ TÜRKİYE’DE BULUNAN TİCARİİŞLETMELERİN ŞUBELERİNİN TİCARET SİCİLİNE TESCİL VE İLAN ETTİRİLMEMESİ (40/3)

  ÜÇ AYDAN İKİ YILA KADAR HAPİS VEYA ADLİ PARA CEZASI

  İKİBİN TÜRK LİRASI İDARİPARA CEZASI..... Ne dersiniz üstadlar.


  Şube Açılışlarında Tescil Zorunluluğu Kaldırıldı
  T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı
  İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı
  (Usul Müdürlüğü) 28.06.2006

  SAYI: B.07.1.GİB.4.35.18.02/1741-612

  İLGİ: 22.03.2006 tarih ve 860 sayılı genel yazımız.

  Kurumlar Vergisine tabi mükelleflerin şube açılışı için vergi dairelerine başvurmaları halinde şube açılışına dair ticaret siciline tescil belgesi ve ticaret sicil gazetesinin aranılıp aranılmayacağı konusunda ilgi genel yazımızla açıklamalar yapılmıştı. Gerek vergi dairelerimizden gerekse mükelleflerimizden Başkanlığımıza intikal ettirilen hususlar nedeniyle aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

  - Şube niteliği taşımayan ilave işyerlerinde tescil belgesi ile ticaret siciline müracaatına ait belgenin aranılmaması,

  - Merkezi İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan mükelleflerimizin aynı sınırlar içinde açtıkları şubeler içinde tescil belgesi ile ticaret siciline müracaatına ait belgenin aranılmaması,

  Uygun görülmüştür.

  Bilgi ve gereğini rica ederim.


  Mustafa BULUT  Yukarı Dön
  İlave İşyerleri İçin Tescile Gerek Yok

  İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü Usul Müdürlüğü 22/11/2006 tarih ve 9639 sayılı yazıları ile Derneğimiz Başkanı Abdülaziz URAL'ın 20/07/2006 tarihli dilekçesine istinaden ilave işyerleri için ticaret tesciline gerek olmadığını duyurdu.

  "İlgide kayıtlı dilekçenizden, Kurumlar Vergisine tabi mükelleflerin şube açılışı için vergi dairelerine başvurmaları halinde şube açılışına dair ticaret siciline tescil belgesi ve ticaret sicil gazetesinin aranılıp aranılmayacağı, şube niteliği taşımayan ilave işyerlerinde tescil belgesi ile ticaret siciline müracaatına ait belgenin aranıp aranılmayacağı, merkezi İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan mükelleflerin aynı sınırlar içinde açtıkları şubeler için de tescil belgesi ile ticaret siciline müracaatına ait belgenin aranılıp aranılmayacağı konusunda bilgi istenildiği anlaşılmıştır.

  Konuyla ilgili olarak Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ile yazışma yapılmış olup, alınan 10.11.2006 tarih ve 87674 sayılı yazıda;
  "213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 159'uncu maddesinde; "Aynı teşebbüs veya işletmeye dahil bulunan iş yerlerinin sayısında vukua gelen artış veya azalışları mükellefler vergi dairelerine bildirmeye, mecburdurlar." hükmü bulunmakta ve aynı Kanunun 168'inci maddesinde de, değişiklik bildirimlerinin bildirecek olayın vukuu tarihinden itibaren bir ay içerisinde mükellef tarafından vergi dairesine yapılacağı belirtilmektedir.

  Ayrıca, anılan kanunda ticari işletmelere ait şubelerin ticaret siciline tescil edilmesine dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

  Bu nedenle, mükelleflerin mükellefiyeti devam ederken bu iş nevine dahil işyeri sayısında bir artış söz konusu olduğunda, değişiklik bildirimi olarak mütalaa, edilerek bir ay içinde ilgili vergi dairesi'ne bildirilmesi ve bu bildirimi alan vergi dairesince de mükellefiyetin tesis edilmesi gerekmektedir.

  Buna göre farklı vergi daireleri yetki alanı içinde ilave işyeri açılması durumu nedeniyle yeni mükellefiyet tesisinde; gerçek kişilerde konu ile ilgili yazılı bildirimin tüzel kişilerde de ilave işyeri açılması ile ilgili yönetim kurulu kararının noter tasdikli bir örneğinin vergi dairesine verilmesi yeterli görülmektedir." denilmektedir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  Alim SAYILGAN
  Başkan a.
  Grup Müdür V."

  Yukarı Dön
  Ancak TTK açıkça:
  2- Tescil
  Madde 42- Her tacir, ticari işletmenin açıldığı günden itibaren onbeş gün içinde ticari işletmesini ve seçtiği ticaret ünvanını, işletme merkezinin bulunduğu yer ticaret siciline tescil ve ilan ettirmeye mecburdur.
  Her tacir kullanacağı ticaret ünvanını ve bunun altına atacağı imzayı notere tasdik ettirdikten sonra sicil memuruna tevdi etmeye mecburdur. Tacir hükmi şahıs ise ünvanla birlikte onun namına imzaya salahiyetli kimselerin imzaları da notere tasdik ettirilerek sicil memuruna verilir.
  Merkezi Türkiye'de bulunan ticari işletmelerin şubeleri de bulundukları yerin ticaret siciline tescil ve ilan olunur
  diyor.
  Konu weronx tarafından (07.Ekim.2013 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.788
  Selamlar
  Bir kaç ay evvel şube açılışı yaparken bende bu özelgelerden hareketle tescil ettirmemeye çalıştım ama maalesef (kaba tabirle) yemedi..Ticaret odası diyor ki,yeni TTK gereği,eğer şubede alış,satış vb.şeklinde bir ticari faaliyet varsa,burası ikinci bir işyeridir ve tescil şarttır.Birde tabiki artık şube işyerlerinin ilan şekli ve karar metni değişmiştir.Yeni şube için unvan,müdür ve sermaye tayini gerekecektir.Bu nedenle Ticaret odası artık şubeleri de ayrı bir işyeri olarak görmektedir.
  Özetle odaya konuyu danışmaya gittiğinizde eminim bahsettiğim gibi bir yaklaşım göstereceklerdir.Evet,masrafı fazladır.Hatta yeni kuruluş harcından bile daha çoktur.Fakat maalesef uygulama bu yöndedir.Sıkıntı yaşamanızda kuvvetle muhtemeldir.İrtibat bürosu veya depo tarzı bir işyeri olması halinde tescile gerek yoktur.
  Saygılar
  weronx bunu beğendi.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  221
  Evet Tahsin bey bahsettiğinz şekilde ifade ettiler. Şirketimizin merkezi büro bizde satış yeri açmak istiyoruz buda doğal olarak şube olarak değerlendiriliyor değil mi ?

 8. #8
  AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2010
  Mesajlar
  3.920
  Ben yaptım oldu demiycem ama, tescil etmeden süresinde vd açılışı yapılarak şube/şubelerimiz faaliyetine devam etmektedir. Slogan: Harçlar düşürülsün!!!
  Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

 9. #9
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.460
  Sayın Arkadaşlar,

  TTK kapsamında Şube tamamen bağımsız bir işyeri kavramıdır. TTK kapsamında yapılacak işlemlerle Vergi Dairesi kapsamında yapacaklarınız ise hiç birbirleriyle ilgili değildir. Sayın Ayşe'nin yaptım dediği işlem de bu kapsamda "Depo" "Showroom" gibi isimler alıyor vergi dairesi buraya ikinci kiralanan bir alan gözüyle bakıyor sadece ve tabiki söylenen şube kavramında (TTK açısından) değerlendirilemez.

  TTK kapsamında şube olduğunu söyleyebilmek için önce karar alınır açılacağına dair. Sonra ana sermayeden bir bölümün şubeye tahsis edildiği belirtilir bu şube için yetkili müdür yada kişi ataması yapılır ve imza yetkileri de şube için tayin edilir. En önemlisi de şubenin ünvanı olur XXX A.Ş. - İzmir Şubesi gibi. Bu kararlar tescil edilir. Merkezin bulunduğu Ticaret Sicil'den dosya örneği ve yanlış hatırlamıyorsam 17a belgesi alınarak şubenin açıldığı şehrin Ticaret Odası/Ticaret Siciline de kayıt yapılır (TTK 120 madde). Yine şubenin açıldığı yerdeki Vergi Dairesine de müracaat edilip şube için muhtasar kaydı SGK için de SGK sicil kaydı yapılır. Şu)

  Bunca neden diye sorabilirsiniz. TTK daima Üçüncü kişilerin haklarının korunmasını esas alır. Bu nedenle.
  Kısaca bir yer kiralayıp burası şubedir demekle yasal olarak şube kurulmuş olmuyor maalesef.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Eylül.2014
  Mesajlar
  25
  Değerli meslektaşlar,

  Perakende sektöründe faaliyet gösteren bir Anonim Şirketiz. Mevcut mağazalarımıza ek olarak 3 aylığına geçici bir mağaza açmak istiyoruz. Bunun tescili şart mıdır? Kararla yürüyemezmiyiz?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Şube İşyeri Açma
  Konu Sahibi DERYA ERDEMOĞLU Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Mart.2007, 17:51
 2. Cevap: 5
  Son Mesaj : 17.Mart.2007, 10:36
 3. Şube açma işlemleri hakkında
  Konu Sahibi alper Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 07.Nisan.2006, 13:16
 4. Şube açma işlemleri hakkında
  Konu Sahibi alper Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Nisan.2006, 17:52
 5. Şube açma işlemleri hakkında
  Konu Sahibi alper Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Nisan.2006, 17:49

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36