kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni
 • 1 Post By weronx
 • 2 Post By talebe1
 • 1 Post By weronx

Konu: Mera Fonu Kesintisi Hakkında

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  221

  Mera Fonu Kesintisi Hakkında

  Canlı hayvan alıp kesimini yaptıran bir kasap işletmesine sahibiz. Müstahsilde mera fonu kesintisini yaptıktan sonra bu kesintiyi ziraat bankasında ilgili hesaba ne zaman yatırmalıyız ve bunu bildirmemiz gerekiyor mu iyi çalışmalar.
  efsane678 bunu beğendi.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Nisan.2013
  Mesajlar
  75
  benim müstahsilden süt alımı yapan mükellefim var...yıllardır uygulama şöyle..: eylül 2013 döneminde yapılan alışların mera fonu % 01 oranında ziraatbankasındaki merafonu hesabına ekim 2013 ayının ilk haftasında yatırılıyor..çünkü tarım il-ilçe müdürlükleri bu dekontu ilk hafta dilekçe ekinde istiyor. bunun yanında müstahsil makbuzlarını da istiyor..müstahsile buna göre destekleme yapıyorlar...lütfen borsa yı ve müstahsile ait olan bağkur için e-kesinti yi unutmayın...saygılar...
  weronx ve efsane678 bunu beğendi.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  221
  teşekkürler .....
  Alıntı talebe1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  benim müstahsilden süt alımı yapan mükellefim var...yıllardır uygulama şöyle..: eylül 2013 döneminde yapılan alışların mera fonu % 01 oranında ziraatbankasındaki merafonu hesabına ekim 2013 ayının ilk haftasında yatırılıyor..çünkü tarım il-ilçe müdürlükleri bu dekontu ilk hafta dilekçe ekinde istiyor. bunun yanında müstahsil makbuzlarını da istiyor..müstahsile buna göre destekleme yapıyorlar...lütfen borsa yı ve müstahsile ait olan bağkur için e-kesinti yi unutmayın...saygılar...
  efsane678 bunu beğendi.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mart.2006
  Mesajlar
  166
  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Fonun Gelirleri ve Giderleri
  Fonun Gelirleri ve Tahsilatı :
  Madde 19 - Fonun gelirleri ve tahsilatı ile ilgili hususlar aşağıda belirtilmiştir.
  a) Her yıl akaryakıt dışındaki maddelerden alınan gümrük vergisi tahsilat tahmininin yüzde ikisi tutarındaki miktardan az olmamak üzere Genel Bütçeden ayrılacak ödenek, ilgili kurum tarafından yıllık bütçenin hazırlanması sırasında hesaplanarak, bütçenin transfer tertibine ödenek olarak konur. Transfer tertibine konan bu ödenek, bütçenin başlangıcını takip eden 1 ay içinde Mera Fonu hesabına aktarılır.
  b) Mera Kanununa göre otlatma amacıyla kiraya verilen mera, yaylak ve kışlaklardan alınacak ücretler, kiralayanlar tarafından sözleşmenin imzalanmasından önce doğrudan fon hesabına peşin olarak yatırılarak banka dekontu komisyona ibraz edilir.
  c) Her türlü tütün mamülleri ile alkollü içkilerin imalat ve ithalatçıları tarafından yurt içinde yapılacak teslimlerde, satış fiyatı üzerinden hesaplanan yüzde iki oranındaki Mera Fonu kesintileri, her bir aya ilişkin olarak yapılan teslim üzerinden, imalatçılarla ithalatçılar tarafından tahakkukunu izleyen ayın en geç son çalışma iş gününe kadar fon hesabına yatırılır. Yatırılan kesintinin dekontu ilgili ayı takip eden ayın sonuna kadar Bakanlığa gönderilir.
  d) Süt işleyen kuruluşlarca, üreticiden satın alınan sütün satın alma bedelinden kesilecek binde biri, tahsil edilerek, tahsil edildikleri ayı izleyen en geç on beş iş günü içerisinde fon hesabına yatırılır ve Bakanlığa bildirilir. Ayrıca süt işleyen kuruluş aracı kuruluşlar vasıtasıyla üreticiden satın alınarak kendilerine teslim edilen sütten fon kesintilerini tahsil ederek Mera Fonu hesabına yatırmakla görevlidir.
  e) Yurt içinde yetiştirilen ve satışı yapılan büyükbaş ve küçük baş canlı hayvanların satış bedelinin satıcıdan alınacak binde biri;
  ı) Bakanlıkça bastırılacak makbuzlarla İl ve İlçe Müdürlüklerince fon hesabına yatırılır. Fon tahsilatı yapan kişiler yaptıkları tahsilatı en fazla kırksekiz saat içerisinde fon hesabına yatırır. Yatırılan kesintiler her ay sonu Bakanlığa bir cetvelle bildirilir.
  2) Özel veya kamuya ait kesimhane ve mezbahalarda, Fon kesintileri Komisyonların belirleyeceği yöntemlerle tahsil edilerek fon hesabına yatırılır. Yapılan fon tahsilatı, tahsil edildikleri ayı izleyen ayın en geç on beş işgünü içerisinde fon hesabına yatırılır ve Bakanlığa bildirilir.
  3) Hayvan satışı yapılan pazarlarda satışı yapılan hayvanlardan fona kesilecek gelirler Belediyelerce tahsil edilerek, tahsil edildikleri ayı izleyen ayın en geç on beş işgünü içerisinde fon hesabına yatırılır ve Bakanlığa bildirilir.
  4) Borsada satışı yapılan canlı hayvanlardan kesilecek fon gelirleri, borsa görevlileri tarafından kendi usulüne uygun tahsil edilerek tahsil edildikleri ayı izleyen ayın en geç on beş işgünü içerisinde fon hesabına yatırılır ve Bakanlığa bildirilir.
  f) Tahsis amacının değiştirilmesi için başvuruda bulunan gerçek ve tüzel kişilerden, tahsis amacı değiştirilen mer'adan elde olunacak yirmi yıllık gelir esas alınarak, Komisyonca tesbit edilecek ücret, doğrudan fon hesabına yatırılarak dekontu ilgili Komisyonlara ibraz edilir.
  Dekontun bir örneği Komisyonca Bakanlığa bildirilir. Tesbit edilen ücret, tahsis amacı değişikliği kararı Komisyona ulaştığında peşin olarak tahsil edilir.
  g) Yayla turizmi amacıyla Mera kanununun 20 nci maddesi çerçevesinde verilecek yapı izinlerinden valiliklerce tespit edilecek miktarda alınan yapı ruhsat ücretleri ile bu yerlerin yıllık kira bedelleri, doğrudan Fon hesabına peşin olarak yatırılarak dekontu ilgili Komisyonlara ibraz edilir. Dekontun bir örneği Komisyonca Bakanlığa bildirilir.
  h) Çevre Koruma Fonundan, yüzde bir oranından az olmamak üzere Bakanlar Kurulunca aktarılacak miktar,
  i) Her türlü bağış ve yardımlar, bağış yapan kişi ve kurumlardan Bakanlıkça bastırılacak makbuzlarla, çek veya doğrudan Fon hesabına yatırılmak suretiyle tahsil edilir.
  T.C. Ziraat Bankası şubeleri yaptıkları tahsilatları, tahsilatı yaptıkları ayı takip eden ayın onbeşine kadar Ankara Merkez şubede açılan Mera Fonu Hesabına aktarırlar. Genel Müdürlük her ay sonu veya gerektiğinde hesap durumunu bildirmekle yükümlüdür.
  Mera Fonunda toplanan ödeneklerin harcanmayan kısmı, ertesi yılın bütçesine devren gelir ve ödenek kaydolunur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Mera Fonu Muhasebe Kaydı
  Konu Sahibi smmmemel Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 29.Nisan.2016, 13:47
 2. Fatura üzerinden Mera Fonu adı altında alınan tutar muhasebe kaydı?
  Konu Sahibi AYSUNMERT Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 27.Ekim.2012, 18:33
 3. Kıdem tazminatı fonu hakkında
  Konu Sahibi Ertann Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2012, 15:43
 4. Mera Fonu Hakkında
  Konu Sahibi YILMAZCELIK57 Forum Diğer Vergi Kanunları
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Aralık.2010, 16:06
 5. Kıdem Tazminatı Fonu Hakkında
  Konu Sahibi pers Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Mart.2008, 10:40

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36