kamu işçi maaş

Konu: Vergi Takdir Kurulu Kararı.(Acil Yardım Ltf)

Vergi Takdir Kurulu Kararı.(Acil Yardım Ltf)

Merhabalar,

Karışık bir durum olduğundan acil yardıma ihtiyacım var, yol gösterebilirseniz çok sevineceğim. Problem, fiili faliyetine son veren bir şirkete, beyanname eksikliğinden dolayı takdir komisyonu tarafından verilen vergi cezası ile ilgili.

Şirket büyük bir firmanın ambalaj işlerini yapmak üzere kurulmuş ve faaliyeti süresince sadece bu firmaya fatura kesmiş. 2000 yılında ilgili firmanın siparişi kesmesinin ardından şirket faaliyetine son vermiş, fiilen kapanmıştır. Ancak şirket sahibi inşaat mühendisliği olduğundan, bir diğer faliyet konusu inşaat olan şirketinin vergi dairesi nezdindeki kaydını sildirmemiştir.

Takip eden zamanda, şirket sahibinin yaşadığı ekonomik ve ailevi problemlerden dolayı, defterleri tutan mali müşavire ödeme yapılamamış ve müşavir de verilmesi gereken boş beyannameleri vergi dairesine vermemiştir. Bu sırada şirket sahibi, emeklilik işlemlerini S.S.K.' dan yaptırmak üzere, firmasını o sırada öğrenci olan oğluna yani bana devretmiştir.

Şirketi kağıt üstünde devir alan ve başka bir şehirde yaşayan kişi, bilgi sahibi olmadığından işlemler takip edilmemiş ve sonuçta vergi taktir komisyonu, firmanın beyanname vermediği yıllar için toplam 28.000-YTL kurumlar vergisi borcu çıkartmıştır.

Özetlemek gerekirse, 1998 yılında açılan şirket, 2000 yılında faaliyetine son vermiş ve bu tarihten sonra fatura kesmemiştir. Ancak şirket kapanışı yapılmamış ve bu tarihe kadar da beyanname verilmemiştir. Bunun sonucunda vergi takdir komisyonu, ilgili şirkete beyanname verilmeyen yıllar için 28.000-YTL borç çıkarmıştır.

İgili kişinin bu borca itiraz etmek için izlemesi gereken yol nedir? Firmanın 2000 yılı itibarı ile bulunan 18.000-YTL tutarındaki K.D.V. alacağı bu borçtan mahsup edilebilir mi?

Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
    Z.Mert YILMAZ

bu konularda bilgim pek yok , ancak benim düşüncem sana mahkeme yolu açılmış gibi, ortada olmayan bir gelire vergi çıkarılmış ve bu vergiyi çıkarırkende defter ve belgelerinize ve faaliyetinizin olup olmadığına bakılmadan kafadan bir matrah belirlenmiş, sanırım mahkemeye giderseniz kazanırsınız. yinede bilgisi daha çok olan arkadaşlardan görüş alırsanız saha iyi olur.

1- verilmeyen beyannamelerin pişmanlık ile verilmesi gerekecek (takdire gittiğine göre pek faydası olmayabilir) prosedür yerine gelmiş olur.
    2-ilgili yıllarda faaliyette olunmadığına dair dilekçe verilebilir.
    3- dava açılıp,gerçek tespit istenebilir
    4-şirketin tasfiyesi hemen istenebilir, bilançoda aktifindekilerin satışı tamamen yapıldıktan sonra kdv alacağınız kalırsa borcunuza mahsup edilebilir.
    saygılarımla.

Verilmeyen beyannamelerin resen tarhiyat sebebi olacagi madde bazinda hukme baglanmistir. Hukum aciktir.

28.000 ytl resen tarhiyat yapilmis.

ama fiilen faaliyet olmadigina dair deliller ile dava acilip ikmalen tarhiyat istenebilir faaliyet bitmisse zaten kar cikmayacaktir-yani cozumu muhasebende dedigi gibi tekrar tespit-

mesela 2000 yilindaki son kesilen faturayi takip eden bos faturalar ile isin birakildigi ispat gucunu artirir=zira firma sahibinin bu faturalari kullnamadigini nerden bilbiliriz= faturalar onemli.

ama acik hukum ihlalleriden dolayi isiniz guc gibi. uzlasma veya pismanlik daha yakin gozukuyor

Mahkeme yoluyla gerçek tespit en mantıklısı bence. Mahkemede kaybetseniz bile bence danıştay da kazanırsınız. Gerçek duruma göre ilişkin danıştay kararları mevcuttur zira. Bilgi sahibi olmamak kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Gereken zamanda gerektiği kadar bilgi sahibi olmak temennisiyle.
    Yİ GÜNLER

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)