kamu işçi maaş

Like Tree38Beğeni

Konu: Özel Maliyetler Hakkında

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Demiral,bakınız güzel kardeşim.
    1- Hiç kimseyi ikna etmek zorunda değilim..
    2- Sabırsızlıkla bekliyorum ne demek,yazmasak dövecek misiniz?
    Lütfen üsluba biraz daha dikkat edelim.
    3- Bana göre,evet dayanak sunmuşsunuz ama yanlış sonuca gitmişsiniz.13 numaralı yorumunuzdan aynen alıntıdır.
    "VUK Madde 272

bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.

Gördünüz gibi özel maliyet hesabına eklenmesi gereken işlemler arasında VUK Madde 272' de belirtilen motorlu kara aracı için yapılan yenileme işleminin özel maliyet hesabına ekleneceği açıkca belirtilmiş. Dolayısı ile yapılan işlemde '264' hesabın kullanılması uygundur.

(Lütfen kanun maddelerini yorumlayarak yorum yapılmasını rica ederim.)
    "

Siz yukarıdaki koyu işaretli yazıdan özel maliyete atılması gerektiği kanaatine vardınız.Sizin de yaptığınız sadece kanaat yürütmedir.Bu parantez içi hüküm buraya neden konmuştur ona bakmak lazım..
    A- Bu harcamalarda özel maliyettir anlamında mı? yoksa
    B- Bu harcamalar özel maliyet kapsamı dışındadır.. anlamında mı
    Siz A'yı tercih ettiniz ben B'yi..

Bakınız netice de burada kimin haklı olup olmadığı önemli değildir.Fakat "ben dayanakla konuşuyorum" dediğiniz yazı da bile bana göre yorum katıyorsunuz.Çünkü belirtilen hüküm her iki anlamda da algılanabilir.
    Yanlış yorum yapıyorda olabilirim,fakat benim görüşüm bu yöndedir.

Saygılarımla
    Sayın H.Tahsin Kurt,

'Sabırsızlıkla bekliyorum' ifadem sizin için üslub gerektirecek bir ifade ise bir şey demiyorum.
    Burada kimseyi dövme gibi gayem olmadığı gibi Sayın forum üyelerine bilgim ve tecrübem dahilinde elimden geldiği kadarı ile yardımcı olmaya çalışmak,hata yapılmasının önüne geçmek ve bilhassa ileride oluşacak zorlu işlemlere maruz kalmamaları adınadır.

Ah keşke Gelir İdaresi Başkanlığı'na mükellef haricinde özelge talebinde bulunulsa kuşkular ortadan kalksa umarım böyle bir sistemde olacaktır.

Ben sizi yada başkasını ikna etmek için uğraşmıyorum,herkesin doğrusu kendisine kişinin doğrusu ya uçuruma gider yada hedefe ulaşır bunu ise ancak yola çıkarak öğrenilebilir.

Ben yazmam gerekenleri yazdım uygulamak isteyende olabilir uygulamak istemeyende mali mevzuat sadece TDHP ile yürümüyor bunu mevzuat ışığında yoğurmak gerekir.

İyi Günler.

Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Zaten burada tek yapabileceğimizde o değil midir.Yazmamız gerekenleri yazarız gerisini uygulayıcılara bırakırız.Karar mercii elbetteki biz değiliz.
    iyi akşamlar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Arkadaşlar,

Bazan Tebliğler ve Yasa maddeleri yanılgıya götürüyor. Ve maalesef hep bahsettiğimiz Yasa didaktiği eksikliği bu tür tartışmalara yer veriyor. aslında bu konunun tartışmasının VUK üstünden yapılması biraz yanlış. Hesap planı uygulamalarının tek dayanağı TDHP'nın kendisi ve bu amaçla yayınlanmış tebliğlerdir. Bu yüzden bu tebliğlere bakılmalıdır.

264. ÖZEL MALİYETLER

Kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi veya ekonomik değerinin sürekli olarak artırılması amacıyla yapılan giderler ile (normal bakım, onarım ve temizleme giderleri hariç) bu gayrimenkulun kullanılması için yapılıp kira süresinin sonunda mal sahibine bırakılacak olan, varlıkların bedellerini kapsar.

İşleyişi :

Yapılan harcamalar hesaba borç kaydedilir. Bu harcamalar kira süresi içerisinde, kira süresinin beş yıldan fazla olması durumunda da beş yılda eşit tutarlarla, amorti edilir.

Yani gayrımenkuller için kullanılacağı açık ve nettir.

Arkadaşımızın ilk sorduğu soru için bir açıklama istemiştim bu açıklama gelmediği için yapılması gereken işlem konusunda yorum yapmayı da uygun bulmamıştım. Ancak bu işlemde dikkat edilmesi gereken bir durum var. Kira süresi 2 yıl. ve yenilemenin yapıldığı anda ne kadar zaman kaldığı da belli değil. Bir yıldan az süre kalmış olması ihtimali de var. Olmazsa dahi böyle bir durumda ben amortisman yerine kiralama süresi boyunca 180 / 280 ayrımının daha doğru olacağı kanaatini taşıyorum bunu bir değerlendirin isterseniz.
    burçak bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Merhaba,

Sayın Simkeşyan yoğunluk sebebiyle siteye giremedim, dolayısıyla sorum ile ilgilenemedim.

Bir ayrıntıyı açıklamam lazım, şöyle bir durum var. Kiralanan araçlar ile 2 yıllık sözleşme yapıldı ama bu motor yenilemesi yapılan araca mahsus, kira sözleşmesi sonunda satın alıma opsiyonu varmış. Ben sözleşmeyi daha yeni inceledim. Şirkette buna istinaden motor yenilemesi yaptı. Ancak şuanda araç kiralık statüsünde olduğundan, bu tutar 264 olur mu diye tereddüt ettimki, diğer sayın arkadaşlar çok güzel açıklamış, Melis hanım olsun, Tahsin bey olsun sayın demiral olsun nasıl bir kanaat getirebiliriz diye tereddütlerim vardı
    Bu durumda da 264 e alınmaz gibi bir sonuç çıkıyor sanırım.

çok teşekkür ederim hepinize

.................
    Konu Ayşe Gültekin tarafından (19.Şubat.2014 Saat 17:39 ) değiştirilmiştir. Sebep: aynı mesajı tekrarı nedeniyle

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın melis_inceturk,

'264'hesabın sadece taşınır kiralamada kullanılması gerektiğini belirtmişsiniz. Oysa '264' hesabın motorlu kara nakil vasıtalarının motor yenilemesinde kullanılması gerektiğini VUK madde 272 ile sabitledim. Siz sadece taşınır kiralamada kullanılacağını belirtmişsiniz bu durumda dayanağınızı belirtmenizi istiyorum.

İyi Günler.
    Merhaba, siz VUK madde 272 ile 264 nolu hesabı sabitledim demişsiniz ama ona bakarsanız, 1 seri nolu muhasebe uygulamaları genel tebliğini de Maliye Bakanlığı yayınladı. Yani bu bile başlı başına bir dayanaktır şahsen. TDHP nıda onun ekidir.
    amacım müdahale etmek değil ama sanırım Melis Hanım bunu belirtmeyi unuttu, bende onunla hem fikirim çünkü.
    Bencede 264 nolu hesap gayrimenkuller kiralamalarında söz konusudur.
    saygılar
    Ayşe Gültekin bunu beğendi.
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Tekrar selamlar
    Son bir yorum yaparak kendi açımdan konuyu noktalamak istiyorum.(Sayın Ayşe Gültekin tarafında konu noktalanmışta olabilir tabiki)
    Eğer 264 olmaması gerektiği konusunda hem fikir olunmuşsa bu durumda hangi hesapta gösterilmesi gerekir,sorusuna şahsi fikrim şöyle olur..(İlk yorumumu tekrarliyim)
    Bana göre bu yenilemeden ötürü,kiralayan herhangi bir menfaat sağlamamalıdır.(Gerek gider,gerek kdv yönünden)
    Bu harcamayı önce giderlerine almalı,sonrasında yansıtma faturası ile kiraya verene yansıtarak gelirlerinde göstermelidir. Yani gider-gelir ve ind.- hes.kdv yönünden hesap nötrleşmelidir.
    Son görüşümde böyledir.
    Saygılarımla
    Ayşe Gültekin bunu beğendi.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sayın konuya mesaj yaxan forum üyeleri,

Hiçbirinizin yorumlarına katılmıyorum nedenlerini daha önceki mesajlarımda yazdığım için tekrar yazmayacağım. İlgili işlemi 264 hesap'ta taip etmek gerekir,aksi halde yapılan işlemler hatalıdır. Konu ile ilgilison mesajımdır. (İsteyen uygular isteyen uygulamaz ama doğrularıda kabul etmek ve mesleğin ince detaylarını ve öğrenmek istenilmesi durumunda direk bakış açısını değiştirmek gerekir)

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Ayşe Gültekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Sayın Simkeşyan yoğunluk sebebiyle siteye giremedim, dolayısıyla sorum ile ilgilenemedim.

Bir ayrıntıyı açıklamam lazım, şöyle bir durum var. Kiralanan araçlar ile 2 yıllık sözleşme yapıldı ama bu motor yenilemesi yapılan araca mahsus, kira sözleşmesi sonunda satın alıma opsiyonu varmış. Ben sözleşmeyi daha yeni inceledim. Şirkette buna istinaden motor yenilemesi yaptı. Ancak şuanda araç kiralık statüsünde olduğundan, bu tutar 264 olur mu diye tereddüt ettimki, diğer sayın arkadaşlar çok güzel açıklamış, Melis hanım olsun, Tahsin bey olsun sayın demiral olsun nasıl bir kanaat getirebiliriz diye tereddütlerim vardı
    Bu durumda da 264 e alınmaz gibi bir sonuç çıkıyor sanırım.

çok teşekkür ederim hepinize

Sayın Ayşe Gültekin,

264 hesabı çözdük zaten. Verdiğiniz bilgiye göre bir bilgi daha aktarmaya gayret edeyim. Sözleşme sonunda satın alma opsiyonu varsa bunun da mutlaka bir bedeli vardır. Tanımlanmış veya tanımlanmamış. Ancak opsiyon olduğuna göre almama ihtimali de var, tabi yaptığınız gideri gelecekteki bir kesin olmayan şarta bağlamak mümkün değil. Anlaşılan bu gideri de kiraya veren şirkete yansıtmayacaksınız. (Belki de kira tutarı bu yenileme şartına bağlı olarak ta belirlenmiştir.) Bu nedenle yaptığınız motor yenilemesini daha önce de önerdiğim sözleşme süresine uygun şekliyle 180/280 seçeneği ile giderleştirmeniz daha doğru olacaktır.

Sayın Tahsin Kurt,

Haklısınız. 272 madde ile 327 madde benzer olmasına rağmen farklıdır birbirinden. Demiral dostumuz maddeleri yansıtırken 272 il3 327'nin başlıklarını da yansıtsaydı daha iyi olur TDHP'nda açıklanan yapı ile nasıl örtüştüğü daha iyi görülürdü. Bakınız başlıklara;

GAYRİMENKULLERDE VEYA ELEKTRİK ÜRETİM VE DAĞITIM VARLIKLARINDA MALİYET BEDELİNİN ARTMASI (*)
    Madde 272 – (Değişik madde: 3/7/2005-5398 S.K./24.mad)

ÖZEL MALİYET BEDELLERİNİN İTFASI:
    Madde 327 - (Değişik madde: 3/7/2005-5398 S.K./24.mad)

madde metinlerinin tamamı buraya alınmış olduğu için onları almadım. Özel maliyet ayrı bir başlık halinde. "264 hesap da bu başlık için özel olarak TDHP'na alınmıştır. Geçelim Genel tebliği, Olsun Bülent Üstünel olsun Nalan Akdoğan ( her ikisi de TDHP çalışmasının mimarlarındandır) kitaplarında da 264'ü sadece Gayrımenkuller için açıklarlar.
    Konu ksimkesyan tarafından (20.Şubat.2014 Saat 13:43 ) değiştirilmiştir.
    Ayşe Gültekin ve burçak bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Sayın ksimkesyan,

264 hesap için çözülen bir durum yok burada yazarak diğer forum üyelerinide yanlış bilgilendirmeyiniz iyi araştırınız sonra cevap yazınız. Bu sizin ve cevap yazan üyelerin yorumu doğruda değil.

VUK Madde 272

bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.

Bu kanun maddesini ne yapacaksınız çok merak ediyorum neden görmüyorsunuz ben dayanaklı yazıyorum sizlerde lütfen VUK madde 272 de olduğu gibi neden 264 hesap olmayacağını kanun maddeleri ile yazınız lütfen.

İyi Günler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)