kamu işçi maaş

Konu: Amerikadaki Şirketimin Vergilendirilmesi Hakkında - Uzman SMMM Aranıyor

Amerikadaki Şirketimin Vergilendirilmesi Hakkında - Uzman SMMM Aranıyor

Merhaba ,

Daha önce bu forumda yine yazmıştım ancak herhangibir net cevap alamadım . Herkes farklı birşey söylüyor.
    Detaylı şekilde yazacağım , lütfen bu konuda uzman olduğunu düşünen arkadaşlar cevaplasın. Uzman arkadaşla profesyonel anlamda çalışmayı düşünüyorum.

Arkadaşlar Amerika'daki bir Hindistan vatandaşı ama çalışma izni vs olan bir arkadaşımla bir LLC firma kurduk . Yapacağımız iş dünyanın farklı ülkelerinde bulunan ilginç ürünlerin stoksuz ticaretle satışını yapmak olacak. Biz ürüne dahi dokunmyacağız , sattığımız kişilerin bilgilerini bu ilginç ürünlerin üreticilerine yollayacağız , onlarda bize belli oranda komisyon verecekler. Ben Amerikada hiç bulunmadım ve gitmek zorunda da değilim. Managing director olarak Türkiye'de görünüyorum, şu an işsiz bir yeni mezun mühendisim.
    Ciddi anlamda cevaplanması gereken sorularım var .

1. Şimdi Amerika'da şirket kazancı her halükarda vergilendiriliyor yıllık olarak . Vergiden sonra( Bana para aylık geliyor aslında , vergisiz hal gönderiliyor, vergi sonra yıl sonunda ödenecek) net kazanç ikiye bölünüp bir yarısı benim Türkiye'deki herhangibir banka hesabıma yollanıyor. Bu durumda Türkiye'de vergi vermem gerekir mi ? Ne kadar vergi vermem gerekir ? Mevzuat nedir ? Ayrıca mesela Türkiyede iki ortaklı şirketi olanlar şirket vergisini verip kendi kazançlarından vergi vs. vermiyorlar , benim durumum ne şekilde olacak ?

2. Amerika ve Türkiye arasındaki ikili anlaşmalarda bu konu hakkında bir anlaşma söz konusumu ? Benim durumda olan çalıştıgınız insanlar var mı ?

3. Türkiye'de vergi ödemem gerekirse , Amerikada vergi vermem gerekir mi ? Ya da tam tersi şekilde.

4. Para Amerika'daki şirketin banka hesabından benim Türkiyedeki şahsi hesabıma geilyor , vergi vs. varsa dahi Amerikadaki şirket hesabından benim Amerikada bulunan mesela HSBC banka hesabıma ödeme yollansa , oradan burada HSBC hesabı açsam buraya yollansa bir sorun olur mu ?

5. Türkiyede vergi vermeyeceksem , Amerikada vereceksem eğer burada kimseye bildirim yapmam gerekir mi bu konuda ? Mesela ileride ayda 100 bin lira kazandım , bunu Amerikada vergilendirirsem Türkiye'ye bildirilir mi ? Çünkü 1-2 defalık bu miktar gönderimde banka maliyeye bildirmiyor mu ?

Lütfen Bu Konuda Uzman Arkadaşlar Yazsın .

Türkiyede hiçbir şekilde bir iş yapmıyor şirket !!
    Sadece Amerikada dönüyor hersey !!
    Oradaki kazancımın Türkiye'ye gönderilmesi hakkında bilgi istiyorum !!
    Türkiyede şirketimin herhangibir subesi vs. yoktur.

Teşekkürler Şimdiden.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Öncelikle burası bir bilgi paylaşım formu. Sizin ticaril sorunlarınızın çözüm yeri değil.
    Siz madem ki böyle özel bir işe girişiyorsunuz. Bunun için bu işlerden anlayan bir meslektaşla karşılıklı görüşüp ,profosyonel yardım almalısınız.
    Burda söylenenler kimseyi bağlamaz, ayrıca yapılan işin bütün detaylarını enine boyuna tartışıp değerlendirmek lazım. İncelikler , püf noktaları ancak uzaman bir meslektaşdan yardım alarak çözülebilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Bende uzman bir arkadaş arıyorum zaten . Bu konuları çözebileceğine inanan uzman bir arkadaş bulmak için yazdım.

Saygılarımla

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle burası bir bilgi paylaşım formu. Sizin ticaril sorunlarınızın çözüm yeri değil.
    Siz madem ki böyle özel bir işe girişiyorsunuz. Bunun için bu işlerden anlayan bir meslektaşla karşılıklı görüşüp ,profosyonel yardım almalısınız.
    Burda söylenenler kimseyi bağlamaz, ayrıca yapılan işin bütün detaylarını enine boyuna tartışıp değerlendirmek lazım. İncelikler , püf noktaları ancak uzaman bir meslektaşdan yardım alarak çözülebilir.

Gaziantepde olduğunuzu görüyorum. İstanbulda olsaydınız size yardımcı olabilirdim.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Gaziantepteyim evet ancak Istanbul'a gelebilirim .
    Ama telefonunuzu ve email adresinizi bana yazarsanız , görüşebiliriz.
    Danışmanlık hizmeti alabilirim.

Saygılarımla
    Gaziantepde olduğunuzu görüyorum. İstanbulda olsaydınız size yardımcı olabilirdim.

İstanbula gelip giderek hizmet almak sizin durumunuza uymaz bence. Ordan, yakın olan, devamlı iletişim halinde olabileceğiniz, deneyimli bir arkadaş bulun derim.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Kesinlikle öyle ancak benim vergilendirme vs. evrak ile işim yok . Ben sadece bana gelen paradan yıllık bir vergi vermem gerekir belki diye düşünüyorum. En başta vergi vermem gerekir mi sorusunun cevabını öğrenmek istiyorum.

Ayrıca Gaziantep'te önereceğiniz bir SMMM var mı ?

Teşekkürler.
    İstanbula gelip giderek hizmet almak sizin durumunuza uymaz bence. Ordan, yakın olan, devamlı iletişim halinde olabileceğiniz, deneyimli bir arkadaş bulun derim.

Öncelikle Türkiye mukimi bir gerçek kişi olduğunuz için gerek Türkiye gerekse yurt dışındaki kazançlarınızın tamamı üzerinden Türkiyede vergiye tabi tutulacağınızı düşünüyorum. Diğer taraftan söz konusu kazancın gvk md 75 uyarınca menkul sermaye iradı olacağını düşünüyorum. ABD ile Türkiye arasında imzalanan ÇVÖAnı dikkate alırsak söz konusu komisyonlar için sağlanan kazanç serbest meslek kazancı olarak vergilendirilebilir, 183 gün kuralı ve sabit bir yer olmadığı için ABD'nin vergi alma hakkı olmadığını düşünüyorum. Ayrıca ABD dışında bu komisyonun elde edileceği ülke ile olan ÇVÖA anlaşmalarına bakmak gerekecek. Diğer taraftan temettüler ise anlaşmanın temettülere ilişkin hükümlerine göre vergilendirilecektir. Burada lokal oranın dikkate alınması gerekir diye düşünüyorum. Yurt dışında ödenen vergilerin Türkiye'de ödenecek vergilerden mahsubuna ilişkin olarak GVK md 123e göz atabilirsiniz. Anlaşma hükümlerinden faydalanabilmek için mukimlik belgesi alınması gerektiğini de hatırlatırım.
    Ancak konu hakkında detaylı bilgi alınabilmesi amacıyla özelge de istenebilir.
    Buradaki bilgilerin benim şahsi görüşüm olduğunu hatırlatmak isterim.

Arkadaşınızla LLC yani sınırlı sorumlu bir şirket kurmuşsunuz. Bu nedenle elde ettiğiniz gelir ticari kazançtır. Zaten komisyon geliri de bizde ticari kazanç sayılır. Gelir Vergisi Kanununun 3. maddesi gereğince bu geliriniz Gelir vergisine tabidir. Bu gelirinizi dönem sonunda yani sene sonunda beyan ederek vergisini ödemek durumundasınız.

Vergiyi öderken ABD’de ödediğiniz vergiyi (gelir vergisini) çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması gereğince mahsup edebiliriniz. Ancak bunun için oradaki T.C. Elçiliğinin de tasdik edeceği vergi ödendiğine dair belgeyi beyannameniz ekinde ibraz etmeniz gerekir.

Alıntı IntEng Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ,

Arkadaşlar Amerika'daki bir Hindistan vatandaşı ama çalışma izni vs olan bir arkadaşımla bir LLC firma kurduk . Yapacağımız iş dünyanın farklı ülkelerinde bulunan ilginç ürünlerin stoksuz ticaretle satışını yapmak olacak. Biz ürüne dahi dokunmyacağız , sattığımız kişilerin bilgilerini bu ilginç ürünlerin üreticilerine yollayacağız , onlarda bize belli oranda komisyon verecekler. Ben Amerikada hiç bulunmadım ve gitmek zorunda da değilim. Managing director olarak Türkiye'de görünüyorum, şu an işsiz bir yeni mezun mühendisim.
    Ciddi anlamda cevaplanması gereken sorularım var .

1. Şimdi Amerika'da şirket kazancı her halükarda vergilendiriliyor yıllık olarak . Vergiden sonra( Bana para aylık geliyor aslında , vergisiz hal gönderiliyor, vergi sonra yıl sonunda ödenecek) net kazanç ikiye bölünüp bir yarısı benim Türkiye'deki herhangibir banka hesabıma yollanıyor. Bu durumda Türkiye'de vergi vermem gerekir mi ? Ne kadar vergi vermem gerekir ? Mevzuat nedir ? Ayrıca mesela Türkiyede iki ortaklı şirketi olanlar şirket vergisini verip kendi kazançlarından vergi vs. vermiyorlar , benim durumum ne şekilde olacak ?

2. Amerika ve Türkiye arasındaki ikili anlaşmalarda bu konu hakkında bir anlaşma söz konusumu ? Benim durumda olan çalıştıgınız insanlar var mı ?

3. Türkiye'de vergi ödemem gerekirse , Amerikada vergi vermem gerekir mi ? Ya da tam tersi şekilde.

4. Para Amerika'daki şirketin banka hesabından benim Türkiyedeki şahsi hesabıma geilyor , vergi vs. varsa dahi Amerikadaki şirket hesabından benim Amerikada bulunan mesela HSBC banka hesabıma ödeme yollansa , oradan burada HSBC hesabı açsam buraya yollansa bir sorun olur mu ?

5. Türkiyede vergi vermeyeceksem , Amerikada vereceksem eğer burada kimseye bildirim yapmam gerekir mi bu konuda ? Mesela ileride ayda 100 bin lira kazandım , bunu Amerikada vergilendirirsem Türkiye'ye bildirilir mi ? Çünkü 1-2 defalık bu miktar gönderimde banka maliyeye bildirmiyor mu ?

Lütfen Bu Konuda Uzman Arkadaşlar Yazsın .

Türkiyede hiçbir şekilde bir iş yapmıyor şirket !!
    Sadece Amerikada dönüyor hersey !!
    Oradaki kazancımın Türkiye'ye gönderilmesi hakkında bilgi istiyorum !!
    Türkiyede şirketimin herhangibir subesi vs. yoktur.

Teşekkürler Şimdiden.
    Bazı yanlış bilgilendirmeleri önlemek için bende düşüncelermi madde madde yazayım o zaman. Ancak daha öncede söylediğim gibi bunlar yüzeysel .

1-Amerikada kurulan limited şirketten elde edilen kazanç karşılığı burda Menkul Sermaye iradı (kar payları) dır. Orda vergileme şirket vergsi olarak yapılır. (corparete tax)Yani vergilendirilen firmadır şahıs değil. . Ortaklar Türkiyede şirket vergisi verip kendi kazançlarından vergi vermiyorlar ifadesi doğru değil. Kendi kazançlarından da vergi veriliyor ama belirli limitlerin üzerinde kalırsa. Sizin durumunuz da bu şekilde yorumlanabilir . Detayları var.
    2-Amerika ile Türkiye arasında Çifte Vergilemenin Önlenmesi anlaşması mevcut. Netten bulup indirebilrisiniz.
    3-Elde ettiğiniz kar payının tutarına göre Türkiye de vergi ödemeniz gerekebilir.
    4-Banka yolu ile gelen paranın kaynağı ve izah edilebilrise hiç bir şekilde sorun olmaz. Zaten legal para ancak banka kanalıyla gelebilir. Kayıt dışı para varsa elden getirmek gerekir.
    5-Bir mali yıl içersinde elde ettiğiniz tutara göre değişecektir. Mali suçlar kapsamına girmediğiniz sürece bildirim yapılmaz. Ancak burda hesabınıza gelen paraların kaynağı sorulabilir. Açıklanırsa sorun kalmaz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)