kamu işçi maaş

Konu: Smiyb Hakkında

 1. #11
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.812
  Selamlar
  Ortada kdv'yi ilgilendiren bir durum yok.Büyük ihtimalle daire faturayı ve kayıtları görmediği için her faturada yaptığı gibi standart bir yazı yazmış ve göndermiş.Kdv'yi ilgilendiren bir durum yok ama gideri yani kar'ı ilgilendiren bir durum var.Gideri kullanan ve yararlanan siz olduğunuzdan 2009 dönemine ait yıllık beyanda düzeltme yapmanızı isteyeceklerdir.Tabiki 2009 beyanında düzeltme yapılması o kadarda basit olmayabilir.Nihayetinde beyan edilen kazanca göre devam eden yıllardaki beyan durumlarını da etkileyebilir.Şayet 2009 beyanında vergi tahakkuk etmişse,ilave vergiyle kurtulabilirsiniz.Fakat zarar beyan edilmişse ve bu zararda sonraki yıllarda kullanılmışsa,haliyle sonraki yıllar içinde düzeltmeler gerekebilir.Tabiki bunlar varsayım.
  netice de çok büyük ihtimalle 2009 yıllık beyanda düzeltme yapılacaktır,diğer yıllar için beyan durumlarınıza bakmalısınız..
  Saygılar

  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 2. #12
  Üyelik tarihi
  Şubat.2014
  Mesajlar
  8
  Yok bize herhangi bir inceleme yapılmadı. evet sadeceyazı geldi

 3. #13
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.467
  Sayın hberen,

  Vergi incelemesi yapılmadan, belgelerin sizin nezdinizde de gerçekten sahte olduğu kanıtlanmadan, kasıt unsuru olup olmadığı tespit edilmeden, size bir yazıyla böyle bir "emir" vergi adaletine de VUK 134 - 141 maddelerindeki esaslara da aykırıdır. Başka ayrıntılara da girmiyorum. Bu çok geniş ve uzun da bir konu. Tavsiyem vergi dairesinden gelen yazıya bu talebin dayanaklarını ve gerekçesini soran ve isteyen bir cevap yazısı yazmanızdır. ( Yazı ekinde herhangi bir rapor vs olduğunu sanmıyorum.)

  Tahsin dostum,

  KDV olsaydı hadi diyecektim klasik yöntem, belgelerde ne olup olmadığını bilmeden hiçbir inceleme yapılmadan böyle yazı gönderilmez. Mutlak bir kaynak vardır ki maalesef vergi Daireleri bu dayanakları mükelleflere iletmiyorlar. Mal alınan firma nezdinde tahminen yapılan Vergi İnceleme raporuna göre " Bu adam Naylon Faturacı" her faturası da sahtedir yöntemiyle yazı yazmışlardır. Dava yoluna gidilmelidir. Kesin kazanılır.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

 4. #14
  Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  7.812
  Sevgili Kevork, konuyu uzatmak niyetinde değilim ama yinede görüşümü yazmak isterim.
  Söz konusu alış "kontör" olunca durum biraz değişiyor maalesef. Sizinde tecrübelerinizden takdir edeceğiniz üzere,kontör benzeri alımlara malum ihtiyatlı yaklaşılır.Hele birde işin içinde kdv yoksa,bu tip firmaların mütemadiyen satışlarını faturalandırmadıkları ve ellerinde aşırı derecede kontör birikimi olduğunu da varsaydığınızda bu faturaların özellikle yıl veya dönem sonlarında artış gösterdiğide malumunuzdur.
  Kaldı ki konu dava aşamasına taşınırsa değil kontör,işletmeye kayıtlı telefon hatlarına,bu hatların faturalı mı yoksa kontör lümü olduğuna,işletmede çalışan personel sayısına vs. kadar sorgulama yapılabilecektir. Ayrıca bahsedilen belgenin "sahte" değilde "muhteviyatı itibari ile yanıltıcı" belge niteliği taşıdığı düşüncesi bende daha ağır basıyor.Tabiki bunun aksi ispat edilmek istenirse inceleme yapılacağıda muhakkaktır.
  Birde şu var tabi, itirazın konusu,belgenin gerçek harcama olduğu ve bunun ispatı yönünde mi yoksa yapılan talebin usule aykırılığı yönünde mi olacaktır.Eğer itiraz,alımın gerçekliği yönünde olacaksa sahaya 1-0 geride çıkılacaktır.Yok,usule aykırılık sebebiyle olacaksa,usül düzeltildiğinde yine akibet incelemeye kadar gidebilecektir. O nedenle belgelerine güvenen sonuna kadar gitsin,ama uğraşmak istemeyen (çoğunlukla böyle) düzeltme versin,riski sonlandırsın...
  Düşüncem böyledir,saygılarımla.

  Bu arada son bir not daha ekleyerek diğer arkadaşlara da bir hatırlatma yapmak isterim;
  "Sahte" belge ile "muhteviyatı itibari ile yanıltıcı" belgeyi birbirine karıştırmamak gerekir.
  Konu Tahsin Kurt tarafından (05.Şubat.2014 Saat 23:13 ) değiştirilmiştir.
  Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

 5. #15
  ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Mart.2013
  Mesajlar
  2.467
  Sevgili Tahsin,

  Vergi yasalarında maalesef Kanaat yeterli gerekçe değil. Belgelerin tada faturaların gerçekliği veya gerçek olmayışı sorgusunu hiç yapmadım dikkat edersen. Benim yaklaşımım farklı. Yorumunda yazdığın başlıkların her biri doğru veya yanlış olabilir. Ancak bunların tespit ve ispatı gerekir. Yada varsa gerçek dayanakları. Satıcının tüm işlemlerinin yanıltıcı olduğu varsayımıyla, tüm mal alan kurumlara benzer yazılar yazarak vergi düzeltmesi talebinde bulunulamaz. Bu ve benzeri olaylara karşı durmamak, hem vergi adaletinin hem sistematiğinin hem de Usul esaslarının göz ardı edilerek, mükelleflere vergi salmaktan öteye bir şey olmaz. Karşılaştığım birçok olay, soru ve nihayetinde davalar bana bunu gösteriyor. Bu vergi affında vergi dairelerini tüm mükelleflere "arttırımda bulunun" mealinde gönderdikleri yazılardan daha ağır ve yanlış bir yöntem.
  Saygılar,
  Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 05.Ocak.2016, 21:25
 2. Smiyb Kullanma
  Konu Sahibi ELENOR Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 05.Aralık.2014, 12:14
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Mart.2014, 15:12
 4. Kdv İadesi Smiyb Düzenleme Raporu Hakkında !!!
  Konu Sahibi maniac_lord Forum KDV
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2013, 16:56

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36