kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışındaki firmadan alınan krediler

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    31

    Yurtdışındaki firmadan alınan krediler

    Yurtdışındaki bir firmadan (banka veya finans kuruluşu değil) kredi alınabilir mi? alınırsa vergi, kambiyo ve hazineye borç kütüğüne yazdırma yönlerinden nasıl sonuçlar doğurur.
    İsmail Hakkı Çelik


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    Yurtdışındaki firmadan alınan krediler

    Gelen parayı kambiyo ve borç kütüğüne kredi niteliğinde gelen para diye yazdıracağınız açıktır.

    Vergisel ve muhasebe kaydı açısından diğer kredi işlemlerinden bir farkı yoktur.

    Fakat bu ödenen kredinin faizlerinin stopaja tabii olacağı açıktır.

    Ayrıca kullanılan bu kredinin maliyetinin piyasanın altında olması esastır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Yurtdışındaki firmadan alınan krediler

    Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Kararın konu ile ilgili 17. maddesi şöyledir


    Kod:
    Krediler:
    Madde 17- 
    a) Türkiye'de yerleşik kişilerin yurt dışından kredi temin etmeleri, bu kredileri bankalar aracılığıyla kullanmaları kaydıyla serbesttir. Ancak prefinansman kredilerinin vadesi Bakanlık tarafından belirlenir.
    
    (...)
    …………………………………………………………………………………………………………………

    Konu ile ilgili tebliğin 41. maddesinde gerekli açıklama yapılmaktadır.

    Kod:
    Krediler :(*)
    Madde 41- Bankalar ile özel finans kurumları, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar'ın 17 nci maddesi gereğince kredi teminine garanti vererek ya da vermeksizin aracılık edebilirler.
    
    Yurtdışındaki işleriyle ilgili olarak yurtdışından kredi sağlayan Türkiye'de yerleşik kişiler dışında kalan Türkiye'de yerleşik kişiler, yurt dışından sağladıkları kredileri bankalar veya özel finans kurumları aracılığı ile kullanırlar. Ancak ihracat kredi kurumlarından veya ihracat kredisi garanti kuruluşlarının garantisi kapsamında sağlanan yurtdışındaki ihracatçı firmaya ödenecek olan krediler için bu şart aranmaz.
    
    Döviz kredilerinin alınma ve verilmesinde lehte ve aleyhte doğacak kur farkları ilgililere aittir. Ancak, Dış Krediler Kur Farkı Fonu'nun tesisine dair Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 31 sayılı Karar hükümleri saklıdır.
    Yurt dışından sağlanan prefinansman kredileri ile ihracatın finansmanı amacıyla bankalarca Türkiye'de yerleşik kişilere açılan döviz kredilerinin vadeleri 18 aydır. Gemi inşa ve ihracının finansmanı amacıyla kullanılacak kredilerde (hazır gemi hariç) bu süre 24 aydır. Dahilde İşleme İzin Belgesi ve Vergi, Resim ve Harç İstisna Belgesi kapsamında ihracat, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerin finansmanı amacıyla sağlanan kredilerin vadeleri belge süresi (ek süreler dahil) kadardır.
    
    Uluslararası piyasalardan sağlanan prefinansman kredileri ile bankalarca ihracat ve döviz kazandırıcı faaliyetlerin finansmanı amacıyla kullandırılan döviz kredilerine ilişkin taahhüt sürelerinin ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde uzatılması halinde, prefinansman amirinin veya krediyi kullandıran bankanın muvafakat etmesi kaydıyla, bu kredilerin vadeleri verilen ek süreler kadar uzatılmış sayılır.
    
    Bankalar birbirlerine, bankacılık teamülleri çerçevesinde doğrudan veya uluslararası sendikasyona katılım yoluyla, vade sınırı bulunmaksızın döviz kredisi açabilirler.
    
    Bankalar, Türkiye'de yerleşik kişilere yatırım mallarının ithalatının finansmanı için açtıkları döviz kredilerinin üçte birine kadar işletme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla döviz kredisi açabilirler.
    
    Bankalar, Türkiye'de yerleşik kişilere, kredi kartlarını yurt dışındaki harcamaları için  $10.000.-lık limit içerisinde rotatif kullandırabilirler. Ancak hesap bakiyelerinde $ 10.000.- lık limit üzerinde oluşacak depasmanın 30 gün içerisinde kapatılması gerekir.
    .................................................. .............................................

    (*)Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar’a İlişkin Tebliğ (Tebliğ No:91-32/5) (91/32/5 Sayılı Tebliğ:R.Gazete No : 20907;R.G.Tarihi : 20.6.1991)

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    1.907

    Ynt: Yurtdışındaki firmadan alınan krediler

    Yurt dışı kaynaklı olarak kullanacağımız işletme kredisinde tutarı bir kere de alış yapmamız gerektiğini biliyorum fakat prefinansman kredisi ile işletme kredisi farklı şeyler midir?

    Prefinansman kredisinde vade maxımum 18 ay yazıyor işletme kredisinde böyle bir şey var mıdır ?

    Ayrıca bedel bankamıza geldiğinde swift mesajına ne yazdırmamız gerekli ?

    Teşekkür ederim
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışında Mukim Firmadan Alınan Hizmet
    Konu Sahibi blackcopper Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2018, 21:05
  2. Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Ekim.2016, 11:31
  3. Müteahhit Firmadan Alınan Gecikme Cezası Parası
    Konu Sahibi Day-Dream Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Mart.2014, 21:08
  4. Tüketici finansman şirketlerinden alınan krediler (ör:VDF)
    Konu Sahibi eminemm Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Haziran.2011, 13:29
  5. Yurtdışındaki Bir Firmadan Alınan Bilg.Prog.KDV-STOPAJ Muh.Uygulaması
    Konu Sahibi ferhat Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 15.Kasım.2010, 21:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36