kamu işçi maaş

Konu: serbest bölge şube zararı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    71

    serbest bölge şube zararı

    bir ltd şti in serbest bölgede bir şubesi var,bu şubede oluşan zarar ltd şti hesaplarına alınırmı..şubenin ruhsat tarihinini n 06.02.2004 öncesi ve sonrasına ait olmasına göre durumu degerlendirirmisiniz..tşk


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2006
    Mesajlar
    1.112

    serbest bölge şube zararı

    Serbest bölge şubesi zararı ltd şirket hesabına alınır mı sorusunu cevabı 2 boyuta düşünülebilir.

    Zaten bu zarar fiiliyatta ltd şirketin zararıdır ve patronlarının cebinden -özkaynaklardan- kayıptır ve adı üstünde zarardır dolyısıyla alınması gerekir.

    ana şirket ve şubenin kayıtlarının konsolide edileceği açıktır fakat bu tutarı KV matrahında gider olarak indirim konusu yapılamayacaktır.

    Ayrıca Benim bir sorum olacak. şubedeki bu zararın kaynağı nedir ?

    Ana firma karlı bir firma mıdır?

    ana firmaya önemli satışlar varsa nede kar Türkiye'de kalıyor.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    serbest bölge şube zararı

    Konu ile ilgili KVK 85 No.lu Tebliğin ilgili bölümü aşağıdadır.

    Kod:
    2.1.2. İstisna Kazanç Tutarının Tespiti 
    
     Serbest Bölgeler Kanununun geçici 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde yer alan istisna, bir kazanç istisnasıdır. Dolayısıyla, mükelleflerin serbest bölgelerdeki faaliyetlerinden elde ettikleri hasılattan bu faaliyetlere ilişkin olarak yapılan giderlerin düşülmesi sonucu bulunacak kazanç, gelir veya kurumlar vergisinden müstesnadır. 
        İstisna kazancın doğru bir şekilde tespitinin yapılabilmesi açısından, istisna kapsamında olan faaliyetler ile diğer faaliyetlere ilişkin hasılat, maliyet ve gider unsurlarının ayrı ayrı izlenmesi gerekmektedir.  Serbest bölgelerde yürütülen ve istisna kapsamına giren faaliyetlerin zararla sonuçlanması halinde; bu zararların, diğer faaliyetlerden elde edilen kazançlardan indirilmesi mümkün bulunmadığı gibi ertesi yıla devredilmesi de mümkün değildir.
    ---------------------

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    35

    serbest bölge şube zararı

    osman bey cevap için teşekkür ederim..

    ruhsat tarihi 06.02.2004 ten sonra ise yani istisnadan yararlanılmayan serbest böllge şube zararı diger faaliyetlerden elde edilen kazançlardan indirilmesi mümkündür ..diyebiliriz..

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    serbest bölge şube zararı

    Kural olarak vergiden müstesna tutulan faaliyetlerle ilgili zararlar da vergiden düşülemez. 5084 sayılı Kanunla 3218 sayılı kanunun 6. maddesinde yapılan değişiklikle 06.02.2004 tarihinden itibaren serbest bölgelerde elde edilen kazançlar istisna kapsamından çıkarılmıştır. Dolayısıyla bu tarihten sonra ruhsat almış olanlar istisna kapsamında değildirler. Yani kazançları (imalat faaliyetinde bulunanlar hariç) vergiye tabidir. Dolayısıyla zararları da vergiden düşülecektir.

    Sonuç olarak, 06.02.2004 tarihinden önce faaliyet ruhsatı alan işletmeler 31.12.2008 tarihine kadar vergiden müstesnadır, dolayısıyla bunların zararları da mahsup konusu olmaz; Bu tarihten sonra ruhsat alan işletmelerin karları da, zararları da yurt içinde faaliyet gösteren şubelerin zararları gibi işlem görecektir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    71

    serbest bölge şube zararı

    konuyu osman bey in netleştirdigini düşünüyorum..teşekkür ederim..

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    457

    serbest bölge şube zararı

    Alıntı OSMAN EROL Nickli Üyeden Alıntı
    Kural olarak vergiden müstesna tutulan faaliyetlerle ilgili zararlar da vergiden düşülemez. 5084 sayılı Kanunla 3218 sayılı kanunun 6. maddesinde yapılan değişiklikle 06.02.2004 tarihinden itibaren serbest bölgelerde elde edilen kazançlar istisna kapsamından çıkarılmıştır. Dolayısıyla bu tarihten sonra ruhsat almış olanlar istisna kapsamında değildirler. Yani kazançları (imalat faaliyetinde bulunanlar hariç) vergiye tabidir. Dolayısıyla zararları da vergiden düşülecektir.

    Sonuç olarak, 06.02.2004 tarihinden önce faaliyet ruhsatı alan işletmeler 31.12.2008 tarihine kadar vergiden müstesnadır, dolayısıyla bunların zararları da mahsup konusu olmaz; Bu tarihten sonra ruhsat alan işletmelerin karları da, zararları da yurt içinde faaliyet gösteren şubelerin zararları gibi işlem görecektir.
    Merhaba,

    Sayın EROL'un cevabında yukarıdaki kırmızı ile yazılan kısmın düzeltilmesi gerekmektedir.

    .........................
    2 - Serbest Bölgelerde Gelir ve Kurumlar Vergisi Uygulamaları

    2.1. Geçiş Döneminde Gelir ve Kurumlar Vergisi İstisnası

    Serbest Bölgeler Kanununun geçici 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca, 06.02.2004 tarihine kadar (bu tarih dahil) serbest bölgelerde faaliyette bulunmak üzere faaliyet ruhsatı almış mükelleflerin, ruhsatlarında belirtilen süre ile sınırlı olmak üzere bölgelerde gerçekleştirdikleri faaliyetler dolayısıyla elde ettikleri kazançlar gelir veya kurumlar vergisinden müstesnadır.

    Faaliyet ruhsatı almak üzere ilgili mercilere başvurmuş olmakla birlikte, 06.02.2004 tarihine kadar henüz faaliyet ruhsatı alamamış mükelleflerin bu istisna hükümlerinden faydalanabilmeleri mümkün değildir.
    .........................

    2.2. Ücretlerde Gelir Vergisi İstisnası

    Serbest Bölgeler Kanununun geçici 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmüne göre, 06.02.2004 tarihine kadar (bu tarih dahil) faaliyet ruhsatı almış mükelleflerin serbest bölgelerde istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler, 31.12.2008 tarihine kadar gelir vergisinden müstesnadır.
    ......
    Bölgelerde faaliyet gösteren mükelleflerin 06.02.2004 tarihine kadar alınmış faaliyet ruhsatlarında belirtilen süre;

    - 31.12.2008 tarihinden daha önceki bir tarihte sona eriyorsa söz konusu istisna faaliyet ruhsatlarında yer alan sürenin bitiş tarihine kadar,

    - 31.12.2008 tarihinden daha sonraki bir tarihte sona eriyorsa söz konusu istisna 31.12.2008 tarihine kadar,

    uygulanacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Serbest Bölge Şube Ve E-defter
    Konu Sahibi kdemirbas Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2016, 15:19
  2. Cevap: 4
    Son Mesaj : 26.Haziran.2012, 17:24
  3. Serbest Bölge şube kurulması hk.
    Konu Sahibi mehmetç Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Ocak.2011, 16:03
  4. Şube ve Taşeron İçin Bölge Çalışma Numarası?
    Konu Sahibi S_aday Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Aralık.2007, 15:15
  5. Serbest Meslek de Geçmiş Yıl Zararı
    Konu Sahibi umutgibi23 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 08.Mayıs.2007, 11:15

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36