kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: Serbest Meslek Kazancında (Zarar) Bağ-kur Primi İndirimi Hakkından

Serbest Meslek Kazancında (Zarar) Bağ-kur Primi İndirimi Hakkından

Serbest meslek erbabının 2013 yılı faaliyet zararı var. Bu durumda bağ-kur giderlerini indirimlere eklersek zarar dahada artıyor artan bu zarar geçmiş yıl zararı olarak gelecek yıl beyanından düşülebilinir mi ?

Yoksa kazanç durumunda kazanç kadar mı bağ-kur primi düşülür ?

yasada sadece hasılattan indirilir diyor ancak zarar da olsa yapılan prim ödemelerini beyan edebilir, gelecek sene geçmiş yıl zararı olarak dikkate alabilirsiniz.

Beyana tabi kazanç olması halinde "İndirilecek gider" dir. Mesleki faaliyet zararla neticelenmiş ve bunun dışında gelir vergisine tabii başka kazanç yoksa, Bağ kur primi indirimi mümkün olmayacaktır.
    weronx ve aşkınbulduk bunu beğendi.

Gelir Vergisi Mükellefi işletmelerin ortakları ödedikleri bağkur primlerini tevsik etmek kaydıyla GVK 89 uncu madde uyarınca Beyan edilecek Gelirin olması halinde Beyanname üzerinden indirim konusu yapabilir. Beyan edilecek gelirin %10' unu aşmamak kaydıyla. Serbest Meslek erbabı 2013 yılında zararı olduğu için "Beyan edilecek geliri olmadığından" beyanname üzerinden indirim konusu yapamaz.

Ek Bilgi: Kurumlar vergisi mükellefinin ortakları ödedikleri bağkur primini kurum kazancında gider olarak dikkate alamaz, beyanname üzerinde indirim konusu da yapamaz. Ancak kurum ortaklara kar dağıtımı yaparsa eğer (kurum tam mükellef olduğu varsayımıyla) ortak elde ettiği net kar payını 0,80 bölerek kar payının brüt tutarını bulur. Bulunan bu brüt tutarıın yarısı GVK 21 inci maddeye göre yarısı vergiden istisna. Geri kalan yarısı da GVK 86-1-c de yer alan 2013 için 25.000 TL sınırını geçiyorsa eğer ortak elde etmiş olduğu kar payından dolayı Gelir Vergisi Beyannamesi vermelidir. İşte ortak bu beyannamede beyan edilen gelirin %10 aşmamak, bağkur primini ödemek ve tevsik etmek kaydıyla beyanname üzerinden indirim konusu yapabilir. Beyanname üzerinden derken vergiden değil, matrahtan indirim konusu yapabilir.
    weronx ve sakindurum bunu beğendi.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    % 10 oranı yoktur.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

Bağ-kur Primlerinin indiriminde, şahıs sigorta prim ödemelerinde olduğu gibi %5 veya %10’luk sınır söz konusu değildir. Beyanname üzerinde kar tutarı kadar Bağ-Kur indirimi yapılabilir.
    ancak zarar durumunda bağkur prim ödemelerinin indirimi söz konusu olmaz
    Saygılarımla
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir - Ayfer BALOĞLU

Mevzuata bakmadan ezbere yazarsak olacağı budur. Tabiki %10 sınırı yok. Uyaran arkadaşlar için teşekkürler.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Buradan devam edelim.
    Biraz önce dairede memur arkadaş fikir almak için benzer bir konuyu sordu bana.Mükellefin beyanında kabaca bilgiler şu şekilde.

S.meslek hasılat 5.000
    S.meslek gider 7.000
    S.meslek ticari zarar 2.000
    Gelir vergisi kesintisi 250,00
    Bağkur indirimleri 5.000
    Beyan edilen kazanç: - 7000 (zarar)
    GMSİ geliri 8.000
    Gelir vergisi matrahı 1.000

Memur arkadaş der ki: Meslek faaliyetinden dolayı zarar olduğu için bağkur primleri indirilmemeliydi.
    yani beyanname de ticari kazanç zarar 2.000 - GMSİ Geliri 8.000 olmalı ve gelir vergisi matrahı 6.000 lira beyan edilmeliydi.
    Bence de böyle olmalıdır..Beyanı veren mükellef,sanırım nasılsa GMSİ'den dolayı kar çıkacak,o halde bağkur indirimlerini de düşebilirim gibi bir düşünceye kapılmış olabilir.Kira geliri ve ücret gelirine ait beyanlarda bağkur primlerinin indirilemeyeceğine dair özelgeler mevcut olmakla birlikte bunlar s.meslek kazancıyla beyan edilse dahi,ticari faaliyet zarar olduğu için bağkur primleri indirim konusu yapılmamalıydı.
    Sizlerin bu konudaki düşüncesi nedir?
    Saygılar
    Konu Tahsin Kurt tarafından (28.Temmuz.2015 Saat 15:12 ) değiştirilmiştir.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Bağış ve indirimlerde bu şekilde. Kar olmadığı sürece dönem içi yapmış olduğun bağış ve yardımları indirim konusu yapamıyorsun. Fakat BAĞ-KUR primleri aslında faaliyetin devamı ile ilgili bağ kurulabilir. Konu ile ilgili düşüncem indirim konusu yapılması gerektiği üzerine olacaktır. Nasıl bilanço usulüne tabi işletmlerde ödenen primler gider olarak sayılabiliyor ise bunda da ben bir fark görmüyorum.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba arkadaşlar.
    Tereddüt ettiğim bir konuyu paylaşmak ve sizlerinde görüşlerini almak istiyorum.
    Bugüne kadar serbest meslek kazançlarında bağkur indirimlerini hep beyanname üzerinden gerçekleştiriyordum.Bu yıl ise deftere gider kaydetmek suretiyle geçici vergide de indirim konusu yapmak istedim ancak aşağıda alıntı yaptığım bir özelge de bir paragraf dikkatimi çekti.Açıkcası ne denmek istendiği konusunda bir tereddüt yaşadım.Sizlerle paylaşmak istedim.

Özelgenin konusu: SERBEST MESLEK ERBABININ ÖDEDİĞİ BAĞ-KUR PRİMİ GİDER Mİ YOKSA BEYANNAME ÜZERİNDE GELİRDEN İNDİRİM OLARAK MI DİKKATE ALINACAK?

T.C.
    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
    (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

Tarih: 17/12/2012
    Sayı: 62030549-GVK 68-3226
    .....
    .....
    Sosyal güvenlik (Bağ-Kur) primlerinin, önceki üçer aylık dönemlerde ödenenler de dahil edilerek kümülatif olarak geçici vergiye ilişkin kazancın tespitinde indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır. Ancak, geçici verginin tespitinde indirim konusu yapılan prim tutarları toplamının beyanname üzerinden mahsup edilmek üzere serbest meslek kazancı defterinin hasılat bölümüne kaydedileceği tabiidir.

Şİmdi,deftere kaydettim,giderler içerisinde gösterdim ve belli bir matraha ulaştım diyelim.
    Özelgeye göre bu primleri hasılat kısmına da kaydet ve beyanname üzerinden de indirim konusu yap..Sonuçta yine aynı matraha ulaşılacaktır.Yani rakamsal açıdan değişen birşey olmayacak.Burada gelir idaresinin güttüğü asıl amaç şu mudur?
    Ben defter incelemesi yapmadıkça,bağkur primlerinin düşülüp düşülmediğini veya doğru düşülüp düşülmediğini göremem.Bana açık veri ve bilgi lazım.Bu sebeple giderler içinde yer alsa da benim tesbitim açısından ayrıca bunları görmem gerekiyor.Bu nedenle beyanname üzerinden de bunları bağkur satırında indirim konusu yap ancak hasılata da kaydet ki mükerrer indirim olmasın.Ya bu şekilde yapacaksın,ya da hiç giderlerde ve hasılatta göstermeden direkt beyanname üzerinden indirim konusu yapacaksın..

Herhalde bu düşüncemde yanılmıyorumdur değil mi?
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)