kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By ksimkesyan

Konu: Fazla Yazılan K.K.E.G

Fazla Yazılan K.K.E.G

Merhaba,

Geçici vergide K.K.E.G olmaması gereken bir gider sehven k.k.e.g. yazılmış.Kurumlarda düzeltebilirmiyiz ya da ne yapabiliriz?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Normalde matrah azaltıcı düzeltmeler incelemeye tabidir.Fakat %10 yanılma payına dikkat edin.Düzeltme sonucu matrah %10 dan fazla azalırsa inceleme ihtimali yüksektir.Bunu göze alıyorsanız düzeltme yapabilirsiniz tabiki....
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Teşekkürler.

Merhabalar
    Yeni devir aldığım e deftere tabi mükellefin 2017 yılı kurumlar vergisinde finansman gider kısıtlaması uygulanarak 100.000 TL tutarında kkeg ye atılan bir tutar vardır. Yani 20.000 TL ilave vergi doğmuştur. Kurumlar vergisi beyannamesi kkeg açıklamasında ise açık açık finansman gider kısıtlaması açıklaması mevcuttur.
    Kurumlar vergisi beyannamesi ni duzeltme versek sizce gerekçesi çok açık ve belgelendirilebilecek bu konuda yinede incelemeye sevk edilir miyiz. Yoksa izaha davet ile bu durumu aşabilir miyiz. Tabi istişare ettiğim arkadaşlarımın ve YMM lerin bir kısmı konu açık ve net bence düzeltilmeli. Bir kısmı ise başına iş alma demektedir. Bugüne kadar forumdan çok şey öğrenmiş biri olarak engin tecbrubelerinizden istifade etmek isterim.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba
    Buna net cevap verebilmek için böyle bir olayı yaşamış olmak gerekiyor.Açıkcası benim başıma gelmediği için şöyle olur diyemiyorum.
    Ama KKEG bölümünü özellikle inceleyebilecekleri duyumları tabiki kulağımıza geliyor.Her an izah istenmesi muhtemel.Her ne kadar açık ve belgelendiribelecek bir işlem de olsa "acaba doğru hesaplandı mı" mazeretiyle yine açıklama isteyebilirler.Bu konuda kimsenin incelenmez garantisi verebileceğini de sanmıyorum.
    Ayrıca 2017 için matrah artırımına gidilmesi düşünülüyorsa böyle bir sıkıntıya hiç girmeyin derim.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı cetvel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar
    Yeni devir aldığım e deftere tabi mükellefin 2017 yılı kurumlar vergisinde finansman gider kısıtlaması uygulanarak 100.000 TL tutarında kkeg ye atılan bir tutar vardır. Yani 20.000 TL ilave vergi doğmuştur. Kurumlar vergisi beyannamesi kkeg açıklamasında ise açık açık finansman gider kısıtlaması açıklaması mevcuttur.
    Kurumlar vergisi beyannamesi ni duzeltme versek sizce gerekçesi çok açık ve belgelendirilebilecek bu konuda yinede incelemeye sevk edilir miyiz. Yoksa izaha davet ile bu durumu aşabilir miyiz. Tabi istişare ettiğim arkadaşlarımın ve YMM lerin bir kısmı konu açık ve net bence düzeltilmeli. Bir kısmı ise başına iş alma demektedir. Bugüne kadar forumdan çok şey öğrenmiş biri olarak engin tecbrubelerinizden istifade etmek isterim.
    Sayın cetvel,

Öncelikle bu uygulamanın neden yapılmış olduğunu anlamadım. Yasa çıkmış olmasına rağmen "Gelir Vergisi Kanununu Gider Kabul Edilmeyen Ödemeler başlıklı 41/ 9. Maddesi ile 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girmek üzere..." getirilen değişikliğin uygulanması için Bakanlar Kurulu Kararı gerekir. Böyle bir karar yasanın yayınlandığı günden beridir açıklanmadı. Mali İdare bu uygulamayı gerçekleştirmiyor. Bu nedenle KKEG olarak Finansman Kısıtlaması uygulanması yanlış olmuş. KV beyannamesinde başlık olsa da uygulamada olmayan bir şeyi yaptınızsa dahi bence bir düzeltmeye gitmeyin.
    bulent249 bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Maalesef devir aldığım firmanın kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde gördüm ve dediğiniz gibi bakanlar kurulu kararı yayınlanmadığı için uygulanması doğru değil. Firma e deftere tabi ve usenmedim e defter yevmiye kayıtlarına baktım evet maalesef adam kullandığı kredinin faizinin yüzde 10 unu kafadan kkeg yapmış. Şimdi firmanın 2016 yılı kurumlar inada baktım maalesef o yılda da 85.000 TL lik bir kkeg yapmış şimdi iki yilin toplamında nereden baksan iz 40.000 TL lik bir fazla ödenen bir kurumlar vergisi var. Kurumlara düzeltme vermeden önce vergi dairesi müdürü ile görüşmeyi düşünüyorum. Yaklaşımlarına göre hareket etmeyi düşünüyorum. Sonuçta bariz bir hata var ortada

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)