kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: G.m.s.i.

G.m.s.i.

Arkadaşlar merhaba,
    2013 yılına ait G.i.B. sitesinden Gayrimenkul Sermaye İratları beyannamesi vermek istiyorum fakat mükellefin kimlik biligleri ile sisteme girdiğimde ne önceki beyannamemi nede 2013 yılına ilişkin G.M.S.İ. beyannamesini veremiyorum. 'Hata mükellefe ait 2013 yılı beyannamesi verilemez' diye uyarı çıkıyor karşıma. Deneyeniz varmıdır.? Teşekkürler

merhaba..geçmiş yıl beynanmesini verdiğim birisi için denedim aynı mesajı verdi..sonra ilgili kişiyi aradım..bu kişi gms alım satımından dolayı gelir vergisi mükellefine geçirildiği için sadece gms beyannamesini veremediğimizi söyledi..bundan dolayı gms sistemi kapatılmış..tabi sizin aynısı olamayabilir.

Beyannamesini verdiğim mükellef şirket ortağı ve müdür vasfında herhangi bir şekilde gelir vergisi mükellefiyetide bulunmuyor. Acaba beyannameyi taahhütlü posta yolu ile göndersemmi diye düşünüyorum...

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    GMSİ portalından değil, kendi şifrenizle e-beyanname üzerinden gönderebilirsiniz.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Şirket ort. dolayı olabilir. Kar payı beyanı için yıllık beyan verilmesi gerekiyor ise veya önceki yıl verildi ise. En iyi cevabı bağlı olduğunuz vd verecektir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

kira gelirini tapu sahibinin oğlu alıyor. oğluda ayrıca kirada oturuyor. bu durumda nasıl bir beyan bildirilmeli ?

Bilgi için teşekkürler faydalı oldu.

Kira gelirini oğul tahsil ediyor ise tahsilat tutarı 2013 dönemi için 3.200-TL üzeri ise beyanname verecek ve ayrıca ödemiş olduğu kirayıda gider olarak gösterebilecektir.
    Bu tarz durumlarda vergi çıkmayabilir ama beyanname vermeniz yararınıza olacaktır.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yarar söz konusu değil. Bur da beyanname verilmesi zorunludur. Aksi halde gerçek gider usulu ile kirasını indiremez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

arkadaşlar öncelikle forumda yeniyim hatam olursa kusuruma bakmayınız.. sorum şudur;
    tapusu anneme yada babama ait olan ve kirası 500 lirayı gecmeyen konutla (larla)ben ilgilenip kontratlarını kendi adıma düzenleyip ( kiraya verenin malik olması şart degildir. diye biliyorum) kirasını ben elden alıyorum ve aldığım rakamları muhasebecimin dediklerine göre 4 senedir kendime ait (tapusu bana ait olan) kira gelirleriyle birlikte beyan edip vergilerini ödüyorum...
    annem yada babam adına benim beyan ettiğim yerlerle alakalı beyan vermedim.2008 e ait beyanımda yanlışlık olmuş incelendi ve anneme ait olan konutta vardı aynı beyanda ve maliyedende hiçbir yetkili bişey demedi . muhasebecimi değiştirdim ve yenisi o şekilde olmayacağını tapu kimin üzerindeyse kirasını ve beyanını o kişinin yapması gerektiğini söyledi...
    4 senedir yanlışmı beyan veriyorum yoksa önceki muhasebecimmi doğru biliyor yardımcı olursanız sevinirim saygılar...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)