kamu işçi maaş

Konu: Emekli Maaşı + Huzur Hakkı Beyan Edilecek mi ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    83

    Emekli Maaşı + Huzur Hakkı Beyan Edilecek mi ?

    merhaba üstadlarım ve meslekdaşlarım;
    emekli milletvekili maaşı alan birisi aynı zamanda bir a.ş.'de huzur hakkı almaktadır. huzur hakkı brüt 40.000 TL. EMEKLİ MİLLETVEKİLİ maaşı da aylık 7.500 TL (Yıllığa vurunca 90.000 TL).
    Şimdi huzur hakkında gelir vergisi tevkifatı mevcut. (stopaj)
    fakat emekli maaşındaki durumu bilmiyorum. öğrenemedik. GVK 61. md. 1. fıkrasında "23'üncü maddenin 11 numaralı bendine göre istisna dışında kalan emeklilik, malüliyet, dul ve yetim aylıkları;" ücret sayılmıştır. istisna dışında kalan emekli aylığı ???
    bu konuda hiçbir bilgi elde edinemedim. işbankasından emekli maaşı alan birisinin bordrosuna ulaştım ve yaklaşık brüt 7000 TL maaş alıyor fakat 1180 TL'si gelir vergisi tevkifatı yapılıyor. (stopaj). Dolayısıyla aşan kısma stopaj uygulamış banka. Aşan kısım konusunda tecrübesi olan varsa yardımcı olmanızı rica ederim. GVK 23/11. madde ise "Kanunla kurulan emekli sandıkları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen emekli, malûliyet, dul ve yetim aylıkları (506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen aylıkların toplamı, en yüksek Devlet memuruna ödenen en yüksek ödeme tutarından fazla ise aradaki fark ücret olarak vergiye tabi tutulur.) (Genel, katma ve özel bütçelerden ödenen bu nevi aylıklar dahil); (6)"demektedir. parantez içerisindeki açıklama oldukça net aşan kısım tevkifata tabi tutulur diyor. ardından da GVK 61/1'e baktığımızda istisna dışında kalan emekli aylığı ücret sayılır diyor.
    bu konuda tecrübesi olan bir arkadaşımız, bir üstadımız varsa yardımcı olmasını rica ederim.
    Saygılar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2018
    Mesajlar
    1
    Milletvekili Emeklilik Şartları 2018 yılında çok değişti. Bu durumda huzur hakkı ödemesi mevcut sayılabilir.
    Konu buseter tarafından (06.Aralık.2018 Saat 21:38 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Huzur Hakkı Ödemesi Alan Şirket Ortağının Yıllık İzin Hakkı.
    Konu Sahibi yollabana Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2017, 00:25
  2. Emekli Şirket Ortağı Huzur Hakkı
    Konu Sahibi neslisah Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Ağustos.2016, 14:33
  3. Beyan Edilecek mi ?
    Konu Sahibi asiye780 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Nisan.2015, 07:13
  4. Huzur hakkı alan emeklinin maaşı kesilir mi?
    Konu Sahibi Ant Z Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 01.Haziran.2012, 10:04
  5. KDV Beyan Edilecek Bilgi
    Konu Sahibi mes_ar Forum KDV
    Cevap: 23
    Son Mesaj : 15.Ekim.2010, 15:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36