kamu işçi maaş

Konu: tali sigorta acentesi hakkında

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  tali sigorta acentesi hakkında

  merhaba,

  bir mükellefim oto alım satım komisyonculuğunun yanısıra sigorta tali acenteliği faaliyetine başladı. muhasebecisi olarak nelere dikkat etmem gerekiyor. nerelere ne gibi bildirim yapmam gerekir. tasdik ettirmem gereken bir belge varmı bana sigorta komisyon gideri belgesi diye fatura türünde bir belge verdi. bu belgeyi deftere nasıl işlemem gerektiği konusunda bilgiye ihtiyacım var. mükellef 2. sınıf bir mükelleftir.
  görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

  iyi çalışmalar.


 2. #2
  turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  turk_bey Guest

  !!!

  Sigorta acentalıkları bu faaliyetlerinin yanısıra başka bir faaliyette bulunamazlar diye biliyorum öncelikle bunu araştırmanızı tavsiye ediyorum, Bağlı olduğunuz sigorta şirketinin size gödermiş olduğu gider ve komisyon belgesi sizin gelir belgenizdir. bunun için ayrıca fatura vs.belge düzenlemeniz gerekmez.
  selamlar.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  tali sigorta acentesi hakkında

  sayın turk_bey,

  Vergi dairesine başvurmadan önce onu araştırdım. O yönde bir endişem yok. yanlız muhasebe işlenişi ve tasdik ettirilmesi gereken bir belge ve benzeri bir şey varmı o konuda görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

  iyi çalışmalar.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mart.2006
  Mesajlar
  4

  SELAM

  Sayın Abdsis:
  Öncelikle tasdik ettirmeniz gereken ve bilmeniz gereken özel bir durum yok. Yalnız işe başlama bildiriminizle birlikte ana acentenizle yapmış olduğunuz sözleşmenin bir fotokopisini de eklerseniz iyi olur. Bazen vergi daireleri KDV BEYANNAMESİ istiyorlar. Ayrıca bir arkadaşımız ana acentenizin size vereceği prim tahsilat makbuzununun gelir olarak işleneceğini belirtmiş. Oysaki yeni tebliğe göre artık sigorta tali acenteleri kendi faturalarını bastırıp, ay içerisinde almış oldukları prim karşılığında ana acenteye fatura kesmek zorundalar. Bunada dikkat edin.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  tali sigorta acentesi hakkında

  Sayın smmm ilhan,

  Öncelikle bilginizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Mükellefim zaten oto alım satım komisyonculuğundan dolayı zaten KDV mükellefi. Şuan vergi dairesi memuru yolama fişinide düzenledi. Sizden ricam eğer biliyorsanız tali acentelerin kendi faturasını bastırıp ana acenteye fatura keseceği konusundaki tebliğ nosunu cevap olarak yazarsanız çok makbule geçer. Şunuda belirteyimki ana bayinin mükellefe verdiği belgenin üzerinde SİGORTA KOMİSYON GİDERİ BELGESİ yazıyor. Belegenin Sağ üst köşesinde Ana acentaniz ismi matbaa tarafından basılmış. Sol üst köşesinde ise boşluk şekilde yapılan kısma bizim mükellefin ismi el ile yazılarak .... nolu tali bayii diye yazılmış. ayrıca belgede KDV de yok. Bu konudada bildiğiniz bir şey varsa lütfen cevap yazın.

  iyi çalışmalar

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  877

  tali sigorta acentesi hakkında

  Alıntı abdsis Nickli Üyeden Alıntı
  Bu konudada bildiğiniz bir şey varsa lütfen cevap yazın.
  243 No.lu VUK genel tebliğinde bu konuda açıklama yapılmıştır.
  --------------------------------------------

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mart.2006
  Mesajlar
  88

  tali sigorta acentesi hakkında

  sn. abdsis; öncelikle bir ayrıntıya dikkat çekmek isterim.

  sn turk_bey in dediği gibi ister tali acenta olsun ister ana acenta olsun Sigorta şirketleri, sigortacılıktan başka alanda faaliyette bulunamazlar. Bulunurlarsa, yapılan işlem yok hükmündedir ve şirkete karşı fesih davası açılabilir. Ayrıca ağır para cezasıda verilir. Bu hususun kontrolü ülkemizde Sigorta Denetim Kuruluna aittir.

  Bu konuyu iyice araştırmanızı, sigorta denetleme kurulu yönetmeliği ve hazine müsteşarlığının sigortacılığa ilişkin düzenlemelerini incelemenizi öneririm
  Vergilendirmede, vergiyi doğuran olayın [b]GERÇEK MAHİYETİ[/b] esastır

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  tali sigorta acentesi hakkında

  sayın OSMAN EROL,

  243 sayılı tebliği okudum. Ancak tebliğide muhasebe kaydı ile ilgili bir açıklama yok.  Sayın stajyerMehmet,

  bahsettiğiniz konuyu araştırıyorum ancak henüz sigortacılırın başka alanda faaliyette bulunamayacaklarına dair bir belgeye ulaşamadım. eğer sizin bildiğiniz bir belge veya benzeri birşey varsa lütfen cevap yazın.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2005
  Mesajlar
  49

  tali sigorta acentesi hakkında

  Yararlı olur diye tamamını gönderiyorum...


  SİGORTA MURAKEBE KANUNU

  Madde 9 - Her ne ad altında olursa olsun sigorta şirketine tabi bir sıfatı olmaksızın bir sözleşmeye dayanarak, belli bir yer veya bölge içinde, daimi bir surette Türkiye'deki sigorta şirketlerinin sigorta sözleşmelerine aracılık eden veya bunları sigorta şirketi adına yapan gerçek veya tüzel kişilere sigorta acentesi, sigorta acentelerinin acentelik faaliyetleriyle ilgili olarak tayin ettikleri gerçek veya tüzel kişi acentelere ise tali acente denir. Tali acentelik tesisi için sigorta şirketinin yazılı izni gerekir.

  Bu Kanunun 2'nci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sayılan niteliklere sahip olmayan kimseler, acentelik yapamazlar, acentelere ortak olamazlar, tüzel kişi acentelerin yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar.

  Sigorta şirketlerinin yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile müdürler kurulu üyeleri ve şirket adına imza atmaya yetkili olanlar, görevli bulundukları sigorta şirketinin acentiliğini veya tali acenteliğini yapamazlar, bu acentelerin yönetim ve denetim kurullarında görev alamazlar, bu acentelere ortak olamazlar, ve bunlardan ücret karşılığı herhangi bir iş kabul edemezler. Bu sınırlandırmalar sözkonusu kimselerin eş ve velayeti altındaki çocukları için de geçerlidir.

  Sigorta sözleşmeleri yapma ve prim tahsil etme yetkileri sigorta şirketlerine aittir. Bu yetkiler acentilek sözleşmesinde belirtilmek kaydıyla sigorta acentelerine devredilebilir. Tali acentelere sözleşme yapma ve prim tahsil etme yetkileri verilemez.

  Sigorta acentelerine verilecek yetkilerin kapsam ve sınırı sigorta şirketlerince, tali acentelere verilecek yetkilerin kapsam ve sınırı ise sigorta acentelerince usulü dairesinde tescil ve ilan olunur. Tescil ve ilandan önce acentelik faaliyetinde bulunulamaz.

  Sigorta şirketleri sözleşme yapma ve prim tahsili etme yetkisi verdikleri acentelerini, yetkilerin kapsam ve sınırının ticaret siciline tescil tarihinden itibaren on beş gün içinde Sicile kaydedilmek üzere Birliğe bildirmek zorundadırlar.

  (Yedinci fıkra İptal: Anayasa Mahkemesi'nin 11/03/1999 tarih ve E.1999/8, K. 1999/3 sayılı kararı ile.)

  Sözleşme yapmaya ve prim tahsiline yetkili sigorta acenteleri, acentelik dışında başka bir ticari faaliyette uğraşamazlar. Bu hüküm sözleşme yapmaya ve prim tahsiline hayat sigortaları ve zorunlu sigortalarla sınırlı olarak yetki verilen acenteler hakkında uygulanmaz.

  Sigorta acentelik yapamayacak olanlara acentelik yetkisi veren sigorta şirketleri hakkında 3'üncü maddenin ikinci fıkrasının (d) bendi hükmü uygulanır.

  Bankalar, bu maddenin 3, 4 ve 8'inci fıkralarına tabi değildir.

  Saygıyla

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Mart.2006
  Mesajlar
  88

  tali sigorta acentesi hakkında

  sn. abdsis
  Kanun maddesini aynen aktarıyorum:

  Sigorta şirketleri, sigortacılıktan başka alanda ticari faaliyette bulunamazlar ( 539 sayılı KHK md.29 ile değişik SMK md.41 )
  Bu hususun kontrolü Sigorta Denetim Kuruluna aittir
  Şirkete karşı fesih davası ikamesi ( Sigorta Şirketleri Anonim şirket statüsündedir ), TTK md.274/2; cezai yaptırım = ağır para cezası, SMK.md.53

  Sigorta Murakabe Kanunu ( SMK ) md.41 ve diğer hükümler için tıklayın
  Vergilendirmede, vergiyi doğuran olayın [b]GERÇEK MAHİYETİ[/b] esastır

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sigorta Acentesi Uygunluk Belgesi Muhasebe Kaydı Hakkında
  Konu Sahibi smmmstajeri Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 23.Aralık.2016, 20:17
 2. Sigorta Acentesi Hakkında...
  Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Haziran.2015, 11:22
 3. Tali sigorta acentası hakkında
  Konu Sahibi sancak Forum KDV
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Eylül.2010, 16:55
 4. Tali Sigorta Acentesi --önemli--
  Konu Sahibi emin3656 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Mayıs.2009, 07:57
 5. Tali Sigorta Acentesi Prim Toplama Yetkisi
  Konu Sahibi g.günal Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Ekim.2007, 17:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36