kamu işçi maaş

Konu: Fatura Hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2014
  Mesajlar
  2

  Fatura Hk.

  Merhaba,

  Bilgim olmadığı için konuyu buraya açmaya uygun buldum eğer yanlış açtıysam özür dilerim.

  Bir şey sormak istiyorum ben web tasarım yapan birisiyim aynı sektörde ve bilgisayarcı tanıdığım var firma olarak bu kişilere fatura kestirsem problem olur mu? Para benim hesabıma yatacak ama faturayı o firma kesecek bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz eğer sevinirim.


 2. #2
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  Belirttiğiniz uygulama vergi yasalarımıza aykırıdır. Belirttiğiniz soruya uygun forum sayfasında cevaplanmiş yüzlerce mesaj bulunmaktadır, forum sayfasında arama yapınız tüm detayları bulacaksınız. Tekrar aynı konu için uzun uzun yazmanın bir anlamı yok. Diğer firmanın sizin hizmetiniz için düzenleyecegi fatura vergi kanunlarına göre muhteviyatı itibarı ile yanıltıcı belge hükmünü alacaktır. (sahte)

  İyi Günler
  ,
  Konu demiral tarafından (22.Nisan.2014 Saat 15:51 ) değiştirilmiştir. Sebep: kelime düzeltme
  Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2014
  Mesajlar
  2
  Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Belirttiğiniz uygulama vergi yasalarimiza aykiridir.Belirttiğiniz soruya uygun forum sayfasında cevaplanmis yüzlerce mesaj bulunmaktadır forum sayfasında ara yapınız tüm detayları bulacaksınız.Tekrar aynı konu için uzun uzun yazmanin bir anlamı yok.Diğer firmanın sizin hizmetiniz için duzenleyecegi fatura vergi kanunlarına göre muhteviyati itibarı ile yanıltıcı belge hukmunu alacaktır. (sahte)

  İyi Günler,
  Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için ben öğrenciyim bunun farklı alternatif bir yolu var mıdır? Gider pusulası diye bir şey okudum ama tam anlamadım.

 4. #4
  demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Ekim.2010
  Mesajlar
  2.245
  Alıntı Raqe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için ben öğrenciyim bunun farklı alternatif bir yolu var mıdır? Gider pusulası diye bir şey okudum ama tam anlamadım.
  Sizin sorunuza yakın bir soruyu hizmeti alan tüzel kişilik Gelir İdaresi Başkanlığına sunduğu dilekçe ile verilen cevap aşağıda bulunmaktadır.
  Hizmeti alacak tüzel kişilik sizin verdiğiniz hizmeti alacağı kişiden gider pusulası ile işlemlerin yapılıp/yapılamayacağı hakkındaki sorusuna verilen cevap bulunmaktadır.

  T.C.GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞIMükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü
  Sayı
  :
  11395140-105[229-2012/VUK-1- . . .]--1187
  05/08/2013
  Konu
  :
  Bir firmada ücretli olarak çalışan gerçek kişiden alınan tasarım hizmetlerinin vergilendirilmesi ve belge düzeni

  İlgide kayıtlı özelge talep formunda, kurumunuzun genel olarak web sitesi üzerinden reklam hizmeti verdiği ve bu hizmetleri sağlamak için afiş, el ilanı, bülten, web arayüzü tasarımı gibi görsel tasarım ve uygulamalarla ilgili başka bir firmada ücretli olarak çalışan gerçek kişiden hizmet alımı yaptığı belirtilerek; sözü edilen kişiden yapılan hizmet alımı karşılığında yapılacak ödemelerin gider pusulası ile belgelendirilmesinin mümkün olup olmadığı, mümkün olmaması halinde nasıl belgelendirileceği hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmektedir.
  I-GELİR VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN
  193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tâbi olduğu belirtilerek, 2 nci maddesinde gelire giren kazanç ve iratlar sayılarak, 9 uncu maddesinde "vergiden muaf esnafların" vergilendirilmesine ilişkin belirlemeler yapılarak, 65 inci maddesinde; "Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.
  Serbest meslek faaliyeti sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılmasıdır." hükmüne yer verilmiştir.
  Anılan Kanunun 37 nci maddesinde ise, her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu belirtilmiştir.
  Ticari faaliyet, bir tür emek-sermaye organizasyonuna dayanmakta olup, kazanç sağlama niyet ve kastının bulunup bulunmaması böyle bir organizasyon tarafından icra edilen faaliyetin "ticari faaliyet" olma niteliğine etki etmemektedir.
  Ancak, bir faaliyetin "ticari faaliyet" sayılabilmesi için kazanç sağlama niyet ve kastı gerekmemekle birlikte, faaliyeti icra eden organizasyonun bütün unsurları ile birlikte değerlendirildiğinde kazanç sağlama potansiyeline sahip olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
  Bu açıklamalara göre, kurumunuz tarafından gerçek kişilerden; işçi işveren ilişkisi dışında temin edilen afiş, el ilanı, bülten, web arayüzü gibi ürünlerin tasarımlarına ilişkin icra edilen faaliyetin ticari faaliyet olarak değerlendirilmesi ve gerçek kişiler tarafından söz konusu tasarım faaliyetlerinden elde edilecek kazancın Gelir Vergisi Kanununun ticari kazanca ilişkin genel hükümler çerçevesinde vergiye tabi tutulması gerekmektedir.
  Diğer taraftan, ödevlinin başka bir işveren nezdinde ücret geliri elde etmesi söz konusu faaliyetinden dolayı elde ettiği gelirin ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilmesine engel teşkil etmemektedir.
  II-VERGİ USUL KANUNU YÖNÜNDEN
  213 sayılı Vergi Usul Kanununun 227 nci maddesinde "Bu Kanun'da aksine hüküm olmadıkça bu Kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait olan kayıtların tevsiki mecburidir." hükmüne yer verilerek müteakip maddelerde kayıtların tevsikini sağlayan ispat edici kağıtların neler olduğuna yer verilmiş olup 229 uncu maddesinde ise faturanın tarifi "Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır." şeklinde yapılmıştır.
  Mezkur Kanunun 232 nci maddesinde fatura kullanma mecburiyeti açıklanmış ve "Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler:
  1. Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara;
  2. Serbest meslek erbabına;
  3. Kazançlarıbasit usulde tespit olunan tüccarlara;
  4. Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere;
  5. Vergiden muaf esnafa.
  Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler..." hükmüne yer verilmiştir.
  Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalara göre, kurumunuz tarafından gerçek kişilerden işçi işveren ilişkisi dışında temin edilen afiş, el ilanı, bülten, web arayüzü gibi ürünlerin tasarımlarına ilişkin olarak, bu kişilerce icra edilen faaliyet ticari faaliyet olarak değerlendirildiğinden şirketinize fatura düzenlenmesi, şirketinizce de fatura istenilmesi ve alınması zorunlu bulunmaktadır.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.


  (*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.
  (**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.
  (***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.
  Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Kim Kime E Fatura Yada Kağıt Fatura Kesebilir ?
  Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 04.Mayıs.2016, 10:04
 2. Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Temmuz.2015, 16:57
 3. Cevap: 1
  Son Mesaj : 28.Ocak.2015, 11:56
 4. E-Fatura Mükellefinin Normal Fatura Göndermesi Ve Bu Faturanın Kayıtlarımızda Gösterilmesi Hk.
  Konu Sahibi gul_28 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2014, 16:51
 5. Fatura Kesilmezse Fatura Tutarının Yüzde 10 Kadar Ceza Kesilir
  Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Haziran.2009, 12:34

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36