kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By bulent249

Konu: Kiralık Araç İçin Ödenen MTV Gider Yazılır mı ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2013
    Mesajlar
    216

    Kiralık Araç İçin Ödenen MTV Gider Yazılır mı ?

    Merhaba,

    GVK madde 40/5' e göre;
    aktife kayıtlı olmayan kiralık statüsündeki iş arabası için ödenen MTV gider yazılır mı?

    iş arabasından kastım; panelvan tarzı araçtır. Fason tekstil firmalarından alınan mallar taşınıyor.


  2. #2
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    6.923
    Ödenmez, bu gider arabayı kiralayan/sahip olan şirkete ait bir giderdir zaten, kiralamalarda Mtv, sigorta, kasko gibi giderler bu şirketlere aittir. Aracı kiralayan şahıs, ben Mtv'yide ödeyim demez zaten.

  3. #3
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.767
    Sözleşme gereği bunları aracı kiralayan üstleniyorsa, ödemeyi araç sahibi yapar, aracı kiralayana fatura eder, vergi mükellefi değilse kira bedeline dahil edilerek ödenmesi gerekir diye düşünüyorum.
    aşkınbulduk bunu beğendi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2013
    Mesajlar
    216
    vergi dairesi alındısında araç sahibi olarak şirket yazıyor ancak kullanım hakkı bizde olduğundan, ödeme belgesini bize göndermişler ancak fatura kesmemişler sadece vergi dairesi alındısı belgesi var buna göre işlem yapamam o zaman

  5. #5
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.767
    Başkası adına düzenlenmiş belgeleri kayıtlarınıza alamazsınız... Mademki araç sahibi şirketmiş yansıtma faturası kesebilirler..

  6. #6
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.460
    Sayın Ayşe Gültekin,

    Bülent dostumuz haklı. Tüm şartlar için önce sözleşmenize bakın. Genel olarak masraflar yansıtılır. Sözleşme şartı böyleyse araçla ilgili yasal herlşey kiraya veren şirkete gidecek onlar da size fatura keserek yansıtacaklardır.

    Not: MTV sadece binek otolar için KKEG anlamındadır. Sizin bahsettiğiniz araçlar için ( 2 sayılı listeye dahil olanlar hariç ) doğrudan gider yazılabilirler.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 15
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2019, 13:16
  2. Kiralık Araç İçin KDV 2
    Konu Sahibi neslisah Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Şubat.2018, 17:31
  3. Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Ağustos.2011, 13:21
  4. Araç Giydirme Direkt Gider Yazılır mı?
    Konu Sahibi YILMAZCELIK57 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Mayıs.2011, 12:55
  5. Araç alımında ödenen Ötv direkt gider olarak yazılabilirmi.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 07.Aralık.2010, 09:54

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36