kamu işçi maaş

Konu: Kira stopajı Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    Kira stopajı Hk.

    Mükellefin işyeri eşine ait ve aynı ikametgahı paylaşıyorlar bu durumda mükellef kira stopajı ödeme yükümlülüğü varmı ?İlgili arkadaşlara teşekürler.


  2. #2
    a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    2.045

    Kira stopajı Hk.

    Merhaba ;

    Konunuz ile ilgili bir iki özelgeyi paylaşmak istiyorum.
    Kod:
    T.C. 
    İSTANBUL VALİLİĞİ 
    İl Defterdarlığı Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü 
    
    TARİH :06.08.2004 
    
    SAYI :B.07.4.DEF.0.34.ll/GVK-94 
    
    KONU :Mülkiyeti eşe ait olan bir işyerine kira ödenmemesi halinde gelir vergisi tevkifatı yapılıp yapılmayacağı Hk. 
    
    ... 
    İLGİ: ... tarihli dilekçeniz. 
    
    İlgide kayıtlı dilekçenizde, mülkiyeti eşine ait olan işyerine kira ödememeniz nedeniyle gelir vergisi tevkifatı yapıp yapmayacağınız konusunda görüşümüzü sormaktasınız. 
    
    193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun (3946 sayılı Kanunun 22. maddesi ve 93/5148 sayılı Kararla değişen şekli) 94. maddesinde; 
    
    "Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar,ticaret şirketleri,iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçilerin bu maddede 15 bent halinde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada istihkak sahiplerinin Gelir Vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar" 
    
    denilmiş olup, 5/a bendinde 70. maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığında yapılan ödemelerden tevkifat yapılacağı hükme bağlanmıştır. 
    
    Öte yandan, aynı Kanunun 96. maddesinin birinci fıkrasında; 
    
    "Vergi Tevkifatı, 94. madde kapsamına giren nakden veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır. Bu maddede geçen hesaben ödeme gösteren her türlü kayıt ve işlemleri ifade eder." 
    
    hükmü yer almıştır. 
    
    Ayrıca, aynı Kanunun 73. maddesinde, kiraya verilen mal ve hakların kira bedellerinin emsal kira bedelinden düşük olamayacağı, bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedelinin yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanunu’na göre belirlenen vergi değerinin % 5’i olacağı belirtilmiştir. 
    
    Bu hükümlere göre, bahse konu işyeri için nakden veya hesaben bir ödemede bulunulmaması nedeniyle tevkifat yapmanız söz konusu olmayacaktır. Ancak bu süreye isabet eden emsal bedelinin belirlenerek gayrimenkul sahibi (eşiniz) tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesiyle beyan edilerek vergilendirilmesi gerekmektedir. 
    
    Bilgi edinilmesini rica ederim.

    Kod:
    T.C. 
    İSTANBUL VALİLİĞİ 
    İl Defterdarlığı 
    Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü 
    
    TARİH :-.07.2001 
    SAYI : B.07.4.DEF.0.34.11.GVK-94/5 
    KONU :Eşe ait gayrimenkulün hem ikametgah hemde işyeri olarak kullanılması durumunda stopaj yapılıp yapılmayacağı Hk. 
    
    ... 
    İLGİ: ... 
    
    İlgide kayıtlı dilekçenizde avukatlık faaliyetiyle iştigal ettiğiniz, bu faaliyeti eşinizin adına kayıtlı olan eşinizle birlikte ikamet ettiğiniz evde yürüttüğünüz belirtilerek kira stopajı konusunda Defterdarlık görüşümüzü sormak istediğiniz anlaşılmaktadır. 
    
    Bilindiği gibi 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesinde; 
    
    "Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar" 
    
    hükmü yer almış olup, maddenin 5/a bendinde de 
    
    "70. maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan ödemelerden tevkifat yapılacağı" 
    
    hükme bağlanmıştır. 
    
    Aynı Kanun’un 96. maddesinde 
    
    "Vergi tevkifatı, 94. madde kapsamına giren nakten veya hesaben yapılan ödemelere uygulanır. Bu maddede geçen hesaben ödeme deyimi, vergi tevkifatına tabi kazanç ve iratları ödeyenleri istihkak sahiplerine karşı borçlu durumda gösteren her türlü kayıt ve işlemleri ifade eder," 
    
    denilmektedir. 
    
    Yine aynı Kanun’un “Emsal Kira Bedeli Esası” başlıklı 73. maddesinde de 
    
    "Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanunu’na göre belirlenen vergi değerinin % 5’idir ..." 
    
    hükmü yer almıştır. 
    
    Diğer taraftan, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 156. maddesinde ticari, sınai ve mesleki faaliyette işyeri; bu faaliyetlerin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan yer olarak tanımlanmıştır. 
    
    128 Seri Numaralı Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliği’nin x-a-4 bölümünde 
    
    "... aynı zamanda hem işyeri hem ikametgah olarak kiralanan gayrimenkuller vergi mevzuatımız açısından işyeri olarak kabul edildiğinden bu gayrimenkuller için ödenecek kiraların tamamı üzerinden tevkifat yapılacaktır ..." 
    
    açıklamaları yer almıştır. 
    
    Buna göre emsal kira bedeli sadece ikametgah olarak kullanılan konutlara uygulanmamaktadır. Gayrimenkulün hem işyeri hem de ikametgah olarak kullanılması durumunda söz konusu ikametgah vergi mevzuatımız açısından işyeri olarak kabul edilmektedir. 
    
    Bu açıklamalara göre mülkiyeti eşinize ait olan ve serbest meslek faaliyeti icra ettiğiniz gayrimenkul için eşinize nakden veya hesaben ödemede bulunmamanız, diğer bir ifadeyle işyeri kirası olarak hesaplarınızda gider olarak göstermemeniz durumunda söz konusu gayrimenkulden emsal kira bedeli üzerinden tevkifat yapmamanız gerekmektedir. Ancak eşiniz tarafından emsal kira bedelinin tamamı üzerinden yıllık gelir vergisi beyannamesi verileceği tabiidir. 
    
    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    Kira stopajı Hk.

    Teşekürler sevgili meslaktaşım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kira Stopajı
    Konu Sahibi kvncs Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Mart.2017, 17:10
  2. Kira Stopajı Hk.
    Konu Sahibi aşkınbulduk Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 24.Şubat.2014, 10:34
  3. Kira Stopajı
    Konu Sahibi yavuzer.m Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 13.Kasım.2009, 09:03
  4. Kira Stopajı
    Konu Sahibi alper Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 14.Aralık.2007, 14:36
  5. Kira Stopajı
    Konu Sahibi HasanYılmazer Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 20.Ocak.2007, 14:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36