kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Aylık Muhtasardan Üç Aylık Muhtasara Geçiş Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    133

    Exclamation Aylık Muhtasardan Üç Aylık Muhtasara Geçiş Hk.

    Merhaba Arkadaşlar,

    Şirketimiz Ocak-Şubat-Mart ayları Muhtasar beyannamelerini aylık olarak tahakkuk etmiştir.
    Nisan ayından başlamak üzere 13.05.2014 tarihindeki dilekçemizle vergi dairesine üç aylık talebinde bulunduk.
    Ancak dün beyannameyi gönderirken dönemin sistemde halen aylık olduğunu gördük.
    Bununla ilgili vergi dairesiyle görüştüğümüzde bize dilekçeyi geç verdiğimizi söylediler.
    Sormak istediğim verdiğim dilekçenin tarihinde herhangi bir kusur var mı ?
    Bununla ilgili elimde somut bir şey olması için özelge veya başka bir kaynak yazarsanız sevinirim.

    İyi Çalışmalar.....
    efsane678 bunu beğendi.


  2. #2
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.139
    Dilekçenizi nisan ayında (muhtasar b. verme süresi içinde) vermeli idiniz. Ancak yinede nisan aylık mayıs-haziran 3 aylık kodu ile verebilmeniz gerekir. Nisan ayına ait mayıs ayında vermediğinizden öncelikle onu verin ve sonrasında dilekçenize istinaden 3 aylık koda dönüşünü yaptırın.
    efsane678 bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    133
    III. ÜÇ AYLIK SÜRE BELİRSİZLİĞİGVK 98. maddesinin son fıkra hükmü ile üç aylık vergilendirme dönemleri halinde kesinti yoluyla (tevkifat usulü) vergilerin beyan edilmesi ve ödenmesi imkânı getirilmiştir.Bu maddenin son fıkra hükmüne göre “Ziraî ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar” her halükârda beyanlarını aylık dönemler halinde yapacaklardır.Ziraî ürün bedelleri üzerinden tevkifat yapanlar dışında kalanlar ise - çalıştırdıkları hizmet erbabı sayısının 10 ve daha az olması ve- bağlı bulundukları vergi dairesine önceden bildirmekşartıyla her ay yerine üçer aylık dönemler itibariyle Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının yirminci günü akşamına kadar verebileceklerdir.Üç aylık vergilendirme dönemi imkânından yararlanabilmek için madde hükmünde geçen “bağlı bulundukları vergi dairesine önceden bildirmek” şartı müphem bir ifadedir. Madde metninde; bildirimin ne zaman yapılacağı açık olarak düzenlenmemiştir.Kanaatimizce aylık beyan süresi bitmemiş olmak şartıyla her hangi bir tarihte yapılacak tüm bildirimlerin geçerli olması gerekir. Aylık beyan süresi geçtikten sonra yapılacak bildirimlere istinaden; önceki aylık dönemin beyan süresi geçmiş olduğu halde beyannamenin ilgili vergi dairesine verilmemesi durumunda usulsuzlük cezasının kesilmesi gerekir. Çünkü; üç aylık dönemler itibariyle beyanda bulunma imkânından yararlanmaya ilişkin bildirimlerde; bu bildirim geçmişe yönelik değil; cari ve gelecek dönemleri kapsayacaktır.
    Sn Merkür2 dilekçe nin verilme süresinde bir sorun yok çünkü ayın 23 ünden önce kayıtlara geçmiş.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mart.2014
    Mesajlar
    1.050
    Bende Sayın Asuri33 arkadaş gibi üç aylık olarak tahsis ettirmiştim. Verdiğim dilekçe tarihi 28/04/2014 bende bi deneyeceğim şimdi benimde kafama takıldı.

  5. #5
    Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    7.788
    Selamlar
    Görüşüme göre,değişiklik dilekçenizi illa nisan ayında vermeniz gerekmez.Mayıstada (yaptığınız gibi) verebilirsiniz,ancak;
    Her ne kadar nisan ayının beyan dönemi (23 mayısa kadar) gelmeden dilekçeyi vermiş olsanızda,dairenin durumu tesbit etmesi,(aylık stopaj yükümlülüğünüzün ortadan kalkıp üç aylığa dönüştürülmesi şartlarını sağladığınız) zaman alacaktır.Bu konuda büyük ihtimalle işyeri tesbitine (yoklamaya) ihtiyaç duyulacaktır.Dilekçeyi 13'ünde vermiş olmakla dairenin 10 gün (hatta 9 gün) içinde bu tesbiti yapıp,talebe onay vermesi ve işlemi yapması haliyle gerçekleşmesi zor bir ihtimaldir.dairenin de bu konuda ivedi hareket etmeyeceğini de tahmin ediyorsunuzdur.Bu bağlamda daireyi çokta fazla suçlamamak gerekir.
    Ayrıca bilinçli bir mükellef olarak sizde belki şunu yapabilirdiniz.Mayıs ayında (deneme amaçlı) nisan ayına ait aylık bildirgeyi onaylamaya çalışabilirdiniz.Onaylandığında hem süresini geçirmemiş olurdunuz,hemde üç aylığa çevrilmediğini anlardınız.Maalesef bu konuda biraz ihmalkarlık edildiğini söylemem gerek.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    133
    İhmalkârlık konusunda haklısınız fakat belirttiğiniz üzere yoklama da 21 Mayıs 2014 te tutulmuştur.O zaman ortaya şu çıkıyor vergi dairesi yoklamayı zamanında kayıtlarına almadı.

    Peki bu durumda mağdurum ve ne yapmam gerekir?

  7. #7
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.139
    VD sorununuzu çözmüyorsa üst birim olan başkanlık (yoksa sefterdarlık) başvurmalısınız daha ilerisi bakanlığa müracaattır.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mart.2014
    Mesajlar
    1.050
    Arkadaşın vermiş olduğu dilekçe tarihi ile benim vermiş olduğum tarih arasında yaklaşık 15 günlük bir süre var. Ben onaylayabiliyorum. Sonuç olarak tarih ile direk alakalı.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2014
    Mesajlar
    44
    Alıntı asuri33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,

    Şirketimiz Ocak-Şubat-Mart ayları Muhtasar beyannamelerini aylık olarak tahakkuk etmiştir.
    Nisan ayından başlamak üzere 13.05.2014 tarihindeki dilekçemizle vergi dairesine üç aylık talebinde bulunduk.
    Ancak dün beyannameyi gönderirken dönemin sistemde halen aylık olduğunu gördük.
    Bununla ilgili vergi dairesiyle görüştüğümüzde bize dilekçeyi geç verdiğimizi söylediler.
    Sormak istediğim verdiğim dilekçenin tarihinde herhangi bir kusur var mı ?
    Bununla ilgili elimde somut bir şey olması için özelge veya başka bir kaynak yazarsanız sevinirim.

    İyi Çalışmalar.....
    Öncelikle siz üzerinize düşeni yapmışsınız dilekçe tarihi itibariyle nisan muhtasar dönemi beyanname süresinde bildirim yapmıssınız.tamamen vergi dairesinin işlem yapmamasından kaynaklanan bir durumunuz var. Müdür yardımcısı ile görüşüp işleminizi düzelttiriniz. aksi halde nisan mayıs haziran dönemleri için 3074 cezası tarh edileceği tabidir. sistem de zaman diye birşey yok şimdi istese şimdide yapılabilir. ama bir ihtimal YOKLAMANIZDA olumsuz gelmiş olabilir mi?
    URUM79 bunu beğendi.
    Yazdıklarım Mesleki Tecrübem Olup Doğacak Zararlardan Kişi Kendi Sorumludur. MALİYECİ55

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    133
    Syn maliyeci55 yoklama elimde mevcut herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 2
    Son Mesaj : 23.Haziran.2016, 14:45
  2. Aylık Muhtasara Geçiş (Karışık Bir Durum)
    Konu Sahibi mes_ar Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 12.Mayıs.2008, 11:43
  3. Aylık Muhtasara Geçiş
    Konu Sahibi mes_ar Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Ocak.2008, 22:36
  4. Dönem İçinde Aylık Muhtasara Dönüşme
    Konu Sahibi S_aday Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 25.Aralık.2006, 12:29
  5. Aylık Muhtasara Dönmek
    Konu Sahibi sedabozok Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 02.Ağustos.2006, 10:23

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36