kamu işçi maaş

Konu: veteriner ökc kullanır mı?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2006
  Mesajlar
  6

  veteriner ökc kullanır mı?

  üstadlar, veteriner bir arkadaş 8 ay önce işe başladı klinik işletiyor hem ilaç satıyor hem hayvan muayene ediyor.Fakat işe başladığından beri hiç serbest meslek makbuzu bastırmamış, kilinikte sattığı ilaçlar için yazarkasadan çıkış yapıyor hayvan muayene etmesine rağmen müşterilerine herhangi bir belge vermiyor ayrıca serbest meslek defteri de muhasebecisinde duruyor kendisinde olması gerekmezmi? ilaç satınca da ökc fişi yerine serbest meslek makbuzu vermesi gerekmez mi?
  bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  306

  veteriner ökc kullanır mı?

  Sn.cihan984,

  Veteriner arkadaş, yaptığı muayeneler için serbest meslek makbuzu düzenlemeli, ilaç satışları için de yasar kasa kullanmalıdır. ÖKC kullanması gerekliliğini; nihai tüketiciye parekende satış yapması ve sattığı ilaçların muhtemelen fatura kesme sınırının altında (2006 için 520,00 YTL) kalması olarak açıklayabilirim. Aşağıya konuyla bağlantı kurabileceğiniz bir özelge kopyalıyorum. İyi Pazarlar.

  T.C.

  Maliye Bakanlığı

  Gelirler Genel Müdürlüğü


  Özelgesi

  Tarih : 30.07.1995

  Sayı : B.07.0.GEL.0.65/6527-50/35740

  Faaliyetlerinin türü serbest meslek faaliyeti niteliğinde olmayan veya aynı işyerinde serbest meslek faaliyetinin yanı sıra ticari faaliyet kapsamındaki işlerle de uğraşan, gerek gerçek usulde vergilendirilen ve gerekse şirket şeklinde teşkilatlanan doktorların ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetleri bulunmaktadır.

  Yazınızda, sağlık hizmetlerinin yanı sıra, tıbbi tahlil, elektro, ultrason ve röntgen işlemlerini de yapan İliniz mükelleflerinden (S) Sağlık Hizmetleri Limited Şirketinin ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetinin olup olmadığı sorul*maktadır. .

  Bilindiği gibi, Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Ci*hazları Kullanma mecburiyeti Hakkında 3100 sayılı Kanunla ilgili .43 Seri No.lu Genel Tebliğ ile Kanunun 1/3. maddesi ile bakanlığımıza tanınan yetkiye dayanı*larak "Şirket veya ortaklık şeklinde teşkilatlanan Tabipler (Diş, Kulak, Burun, Bo*ğaz ve Göz Doktoru)" gibi ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyeti dışın*da bırakılmıştır.

  Diğer taraftan, gerçek usulde gelir vergisine tabi olan doktorların, serbest meslek erbabı olmaları sebebiyle 3100 sayılı Kanun kapsamına girmediklerinden -ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyetleri bulunmamaktadır. Şirket şeklinde teşkilatlanan doktorların elde ettikleri kazanç kurum kazancı olduğundan faaliyet*leri serbest meslek faaliyeti sayılmamaktadır. 43 Seri No.lu Genel Tebliğ bu fark*lılığı ortadan kaldırmak ve gerçek usulde gelir vergisine tabi doktorlar gibi şirket şeklinde teşkilatlanan doktorları da ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti dışında bırakmak amacıyla çıkarılmıştır.

  Buna göre, faaliyetlerinin türü serbest meslek faaliyeti niteliğinde olmayan veya aynı işyerinde serbest meslek faaliyetinin yanı sıra ticari faaliyet kapsamın*daki işlerle de uğraşan, gerek gerçek usulde vergilendirilen ve gerekse şirket şeklinde teşkilatlanan doktorların ödeme kaydedici cihazları kullanma mecburiyetleri bulunmaktadır.

  Bu nedenle, yazınızdan; İliniz mükelleflerinden (S) Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.'nin sağlık hizmetlerinin yanı sıra başka faaliyetleri de olduğu, diğer bir ifade ile serbest meslek faaliyeti niteliğinde olmayan işleri de bulunduğu anlaşıldığından, 3100 sayılı Kanuna göre ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti bulun*maktadır.
  Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mart.2006
  Mesajlar
  6

  veteriner ökc kullanır mı?

  sayın demirkale teşekkür ederim , fakat bu arkadaşın ilaç satışları serbest meslek faaliyeti kapsamına girmiyor,ticari faaliyete giriyor.bunun için ayrıca serbest meslek kazanç defteri haricinde birde işletme defteri mi tutacak?

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Şubat.2006
  Mesajlar
  560

  veteriner ökc kullanır mı?

  Ayrıca işletme defteri tutmasına gerek yok.Serbest Meslek Defteri iş yerin de bulunması gerek ve her kestiği makbuzu aynı anda deftere işlemesi gerek.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  145

  bence

  bence bu konuda serbest meslek defteri harici işletme defteri tutmalı şahış firması olduğu için sadece veterinerlik hizmetlerini serbest meslek makbusu ile beyan etmeli diğer ilaç ve mama vb.satışları işletme defterine, ve yazar kasa kasa yada fatura defteri ile çıkmalı. kısacası çift defter tutmalı kesinlikle.(şahış ise ama)

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  veteriner ökc kullanır mı?

  merhaba,

  bencede cift defter tutmalı. ilaç satışları için işletme defteri, muayene için serbest meslek kazanç defteri.

  iyi çalışmalar

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  160

  veteriner ökc kullanır mı?

  canan hanıma katılıyorum, ben de o şartları taşıyan veteriner bir mükellefim var hem işletme defteri hem de serbest meslek defteri tutuyorum ticari ilaç satışlarını işletme defterinde, serbest meslek makbuzlarını sm defterinde takip ediyorum.
  +-

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 17
  Son Mesaj : 09.Kasım.2016, 14:30
 2. Müstahsil Makbuzu Kim Kullanır
  Konu Sahibi magos Forum Muhasebe Kayıt Örnekleri ve Muhasebe Dersleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 25.Ağustos.2015, 14:17
 3. Veteriner
  Konu Sahibi sofist Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 17.Eylül.2007, 14:21
 4. Basit Usul Vergi Mükellefleri Pos Makinası Kullanır Mı?
  Konu Sahibi İSMAİLYK Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 16.Şubat.2007, 14:49
 5. Veteriner Defteri
  Konu Sahibi muratt Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 15.Mart.2006, 12:08

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36