kamu işçi maaş

Konu: Kümülatif Gelir Vergisi Sıfırlama, İşyeri Değişikliği

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2014
    Mesajlar
    6

    Question Kümülatif Gelir Vergisi Sıfırlama, İşyeri Değişikliği

    S.A. Arkadaşlar,

    Mart ayınca başladığım iş yerinden ayrılarak Eylül ayında yeni bir iş yerinde çalışmaya başlayacağım. Yeni iş yeri eski iş yerinden Küm. Gelir Vergisi Matrahını gösteren yazı istedi. Bu yazıyı istemedeki amacı Kümülatif olarak vergi hesaplamak için mi yoksa sadece bilgi amaçlı mı?

    Forumda okuduğum kadarıyla iş değiştirmede vergi matrahı sıfırdan başlıyor. Bu uygulama hala böyle mi? 2011 yılına ait şöyle bir özelgeye referans gösterilmiş genel olarak. Uygulamanın güncel halini nasıl öğrenebiliriz?

    ::Mevzuat Display::


    Şimdiden teşekkürler...


  2. #2
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.767
    İşyeri değişikliğinde kümülatif vergi vergi matrahının yeni iş yerine verilmesine gerek yok. İlk dilimden vergilendirilmeye başlanmalıdır. İkinci işyerinden alınan ücretin kümülatif vergi matrahı gv.kanunun 103 maddesindeki 3. dilimi aşıyorsa çalışan beyanname verir. Burada ikinci iş yerinden kasıt son çalışılan yer değildir, herhangi biri ikinci işyeri olarak kabul edilebilir. Sizin durumunuzda eylül ayında ayrılacağınız işyerinizdeki matrahınız yukarda belirttiğim tutarı aşmıyorsa,siz hiçbir durumda beyanname vermezsiniz. Sizden belge isteyen iş yeri ya bilgi için, yada bilgisizliğinden istiyordur.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2014
    Mesajlar
    6
    Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşyeri değişikliğinde kümülatif vergi vergi matrahının yeni iş yerine verilmesine gerek yok. İlk dilimden vergilendirilmeye başlanmalıdır. İkinci işyerinden alınan ücretin kümülatif vergi matrahı gv.kanunun 103 maddesindeki 3. dilimi aşıyorsa çalışan beyanname verir. Burada ikinci iş yerinden kasıt son çalışılan yer değildir, herhangi biri ikinci işyeri olarak kabul edilebilir. Sizin durumunuzda eylül ayında ayrılacağınız işyerinizdeki matrahınız yukarda belirttiğim tutarı aşmıyorsa,siz hiçbir durumda beyanname vermezsiniz. Sizden belge isteyen iş yeri ya bilgi için, yada bilgisizliğinden istiyordur.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Gerçek rakamlar üzerinden konuşmak daha mantıklı olacaktır belki.
    İlk iş yerinde kümülatif gelir vergim 8000 TL idi. Doğal olarak %15 dilimindeydim.
    İkinci iş yerinde de aylık 4000 brüt ile anlaştığımı düşünürsek 1 ay sonra %20'lik dilime geçmem gerekiyor mu kazancım 11000 TL'yi aştığı için? Yoksa 2. iş yerinin 11000 TL'yi aşmasını mı beklemeliyiz? Eğer böyleyse yıl içerisinde sürekli firma değiştirerek gelir vergisi diliminden kaçma gibi bir ihtimal oluşmuyor mu?

    Tekrar teşekkürler...

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı persmash Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.
    Gerçek rakamlar üzerinden konuşmak daha mantıklı olacaktır belki.
    İlk iş yerinde kümülatif gelir vergim 8000 TL idi. Doğal olarak %15 dilimindeydim.
    İkinci iş yerinde de aylık 4000 brüt ile anlaştığımı düşünürsek 1 ay sonra %20'lik dilime geçmem gerekiyor mu kazancım 11000 TL'yi aştığı için? Yoksa 2. iş yerinin 11000 TL'yi aşmasını mı beklemeliyiz? Eğer böyleyse yıl içerisinde sürekli firma değiştirerek gelir vergisi diliminden kaçma gibi bir ihtimal oluşmuyor mu?

    Tekrar teşekkürler...

    hayır oluşmuyor. Çünkü yasa böyle. Kanun koyucu çalışan lehine bir tercih yaptı. Daha öncleri bu matrah taşıma vardı. Sonra bu kalktı başka bir düzenleme getirildi. Aynı ytıl içinde birden çok işyerinden ücret alanla 3, dilimi aşıyorsa beyanname verecek.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2014
    Mesajlar
    6
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır oluşmuyor. Çünkü yasa böyle. Kanun koyucu çalışan lehine bir tercih yaptı. Daha öncleri bu matrah taşıma vardı. Sonra bu kalktı başka bir düzenleme getirildi. Aynı ytıl içinde birden çok işyerinden ücret alanla 3, dilimi aşıyorsa beyanname verecek.
    Teşekkür ederim cevabınız için.
    Peki yeni işyerim matrah taşıyacağını söylerse buna karşı çıkma hakkım var mı? Bunun yanlış olduğunu söyleme hakkım yani?
    Bir de 3. dilimi aşıyorsa beyanname verecek dediniz. 3. dilim 60.000 TL ve üstü olan dilim mi?

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı persmash Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim cevabınız için.
    Peki yeni işyerim matrah taşıyacağını söylerse buna karşı çıkma hakkım var mı? Bunun yanlış olduğunu söyleme hakkım yani?
    Bir de 3. dilimi aşıyorsa beyanname verecek dediniz. 3. dilim 60.000 TL ve üstü olan dilim mi?
    Karşı çıkma hakkınız var tabi. eski işyerim bu uygulama artık kaldırıldı diyor o yüzden vermiyor dersiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2014
    Mesajlar
    6
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karşı çıkma hakkınız var tabi. eski işyerim bu uygulama artık kaldırıldı diyor o yüzden vermiyor dersiniz.
    Referans olarak aşağıdaki belge mantıklımıdır?

    ::Mevzuat Display::

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Evet gayet güzel işte. Açıkça yazıyor. İlişkilendirilmemesi gerekir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ekim.2012
    Mesajlar
    250
    bu konuyu okumasaydım hala personellerimden kümülatif vergi matrahını isteyip işlemeye devam edecektim. mali müşavirime buradan selam gönderiyorum beni bilgilendirmediği için
    2014 temmuz ayında bir personelimden istedim. (sanırım o iş yerinin de haberi yoktu, beni uyarmadığına göre)
    3428 TL kümülatif vergi matrahını işledim. bordrosunu da buna göre düzenledim. nasıl düzeltebilirim? henüz %20'lik dilime girmedi. ama yıl sonuna kadar fazla mesai yaparsa dilime girebilir. %20'lik dilime girmediği sürece sorun olmaz diye düşünüyorum.
    yukarıdaki yorumlardan doğru anladıysam, işveren artık kümülatif GV matrahını hiçbir şekilde yeni işe giren personelden istemeyecek. personel kendisi takip edecek ve ayrıldığı 2. işyerindeki matrah 3. dilimi geçiyorsa beyanname verecek.

  10. #10
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı şule Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuyu okumasaydım hala personellerimden kümülatif vergi matrahını isteyip işlemeye devam edecektim. mali müşavirime buradan selam gönderiyorum beni bilgilendirmediği için
    2014 temmuz ayında bir personelimden istedim. (sanırım o iş yerinin de haberi yoktu, beni uyarmadığına göre)
    3428 TL kümülatif vergi matrahını işledim. bordrosunu da buna göre düzenledim. nasıl düzeltebilirim? henüz %20'lik dilime girmedi. ama yıl sonuna kadar fazla mesai yaparsa dilime girebilir. %20'lik dilime girmediği sürece sorun olmaz diye düşünüyorum.
    yukarıdaki yorumlardan doğru anladıysam, işveren artık kümülatif GV matrahını hiçbir şekilde yeni işe giren personelden istemeyecek. personel kendisi takip edecek ve ayrıldığı 2. işyerindeki matrah 3. dilimi geçiyorsa beyanname verecek.


    Evet aynen öyle olucak . Kümülatif matrahı yapacağınız ilk bordroda elle düzeltin. Aldığınız matrah yazısı belgesini de saklayın. Soran olursa açıklarsınız.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yıl İçerisinde İşyeri Değişikliği Durumunda Kümülatif Vergi Matrahı Devredermi?
    Konu Sahibi hhk3881 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 09.Ekim.2012, 10:29
  2. Gelir vergisi dilimini geçen Kümülatif gelir vergisi
    Konu Sahibi Sevim Canyakmaz Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2011, 14:01
  3. Kümülatif gelir vergisi matrahı ve gelir vergisi
    Konu Sahibi emansur Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Temmuz.2010, 10:06
  4. TAŞINDI: Kümülatif gelir vergisi matrahı ve gelir vergisi
    Konu Sahibi ebru şener Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 12.Temmuz.2010, 12:46
  5. Kümülatif gelir vergisi matrahı
    Konu Sahibi batlı Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 15.Ekim.2009, 09:22

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36