kamu işçi maaş

Konu: Gvk 89/2. Madde Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2008
    Mesajlar
    143

    Question Gvk 89/2. Madde Hk.

    İyi günler.

    Bilindiği gibi 193 sayılı GVK’ nun 89. maddesinin ikinci bendine göre gelir vergisi mükelleflerine, gelir vergisi matrahının tespitinde, beyan edilen gelirin % 10’unu aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamalarını, gelirlerinden indirebilme hakkı sağlanmıştır.

    Bir mükellefim gerçirdiği operasyon neticesinde KDV dahil 30.000 TL yoğun bakım, ameliyat, ilaç, sarf malzeme v.b. kalemlerin içeridiği bir sağlık gideri faturası almıştır. Söz konusu maddeye göre (gvk 89/2) değerlendirdiğimizde, kişinin 2014 yılı için beyan edeceği gelir kesin olmamakla birlikte 50-60 bin tl gibi olcağını tahmin etmekteyim.

    Sorum:
    1. Beyan edilen gelirden kasıt Dönem Net Karı mı?
    2. Bu giderin tamamı indirim konu yapılmaz ise K.Kabul Edilmeyen Gider' de mi izlenmeli?
    3. BA formu açısından ne yapmalıyız? Zira hastane bu faturayı BS formunda bildirecektir.

    Saygılarımla,
    Konu OmErKuLu tarafından (17.Ekim.2014 Saat 15:16 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.139
    Bu sağlık ft ticari defter kayıtlarınızda göstermeyeceksiniz. Sadece geçici vergi ve yıllık gv beyan ederken ilgili satırlara yazarak yapabilirsiniz.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2008
    Mesajlar
    143
    Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sağlık ft ticari defter kayıtlarınızda göstermeyeceksiniz. Sadece geçici vergi ve yıllık gv beyan ederken ilgili satırlara yazarak yapabilirsiniz.
    Teşekkürler. Peki satıcının BS forumunda bildirmesi bize ileride bir sıkıntı doğurmaz mı? Vergi Dairesi bununla ilgili bilgi isterse mezkur maddeyi mi (gvk 89/2) referans göstereyim?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. kdv 12.madde
    Konu Sahibi enim Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 22.Aralık.2009, 13:36
  2. 376. Madde
    Konu Sahibi Hypatia Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 05.Nisan.2007, 19:15
  3. Vuk Madde 371
    Konu Sahibi hasankütük Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 28.Eylül.2006, 09:23
  4. KVK 12. Madde
    Konu Sahibi Zahiri Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 42
    Son Mesaj : 21.Eylül.2006, 14:56
  5. İş Kanunu Madde 41. Madde Hk.
    Konu Sahibi beyhanserin Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Eylül.2005, 18:21

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36