kamu işçi maaş

Like Tree7Beğeni

Konu: Ki̇ra Geli̇r Vergi̇si̇ Hakkında

Ki̇ra Geli̇r Vergi̇si̇ Hakkında

Merhaba. Bir konu hakkında net bir bilgi almak istiyorum. Açıkcası en az 3,4 tane mali müşavir'e gittim kimse birşey bilmiyor. Şimdi kiraya verdiğim bir işyerim var. Aylık 4400 TL her ay bankaya yatıyor. Stopajı da kiracı yatırıyor. Bana mali müşavir başka biryerden geliriniz varmı dedi yok dedim gerçekten de yok. O zaman vergi ödemeyeceksiniz dedi. Şimdi bir ev alma durumum var onu da bir süreliğine kiraya vermeye düşünüyorum dedim o zaman oğlumun üstüne yapıym dedim. Yok onu da kendi üstünüze yapın dedi. Yani dedikleri birbiriyle çelişiyor. Bu konuda hakkında bilgi verirseniz sevinirm.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın dyermaker

İş Yeri Olarak Kiralanan Gayrimenkullerde Vergi Tevkifatı (Stopajı)

Gayrimenkulleri işyeri olarak kiralayan kişi ve kuruluşlar, kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapacaklardır. Yani işyerinin kiracıları, ödeyecekleri kira üzerinden %20 oranında vergi kesecekler ve kiralayan adına vergi dairesine ödeyeceklerdir.Kimlerin vergi kesintisi yapmak zorunda olduğu Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesinde sayılmıştır.İşyeri kiracısı olan kişi ve kuruluşlar, yaptıkları kira ödemelerinin brüt tutarı üzerinden 01.01.2007 tarihinden itibaren % 20 oranında gelir vergisi kesintisi yapmak zorundadırlar.Bu vergi kesintisi, gelecek aylara veya yıllara ait olmak üzere peşin ödenen kira bedeli üzerinden de yapılacaktır. Örneğin: 3 aylık veya 2 yıllık işyeri kirası peşin tahsil edildiğinde, bu durumda peşin tahsil edilen kiranın tamamı vergi kesintisine tabi tutulacaktır.Ancak, gayrimenkulü kiralayan mükellef basit usulde vergiye tabi ise; kira ödemesi üzerinden herhangi bir vergi kesintisi yapılmaz. Bu durumda gayrimenkulden elde edilen kira geliri yıllık beyanname ile beyan edilir.

İş Yeri Kira Gelirlerinde Beyan Sınırı

İş yeri kira gelirleri, üzerinden her ay %20 oranında vergi kesintisi yapılmış olan gelirlerdir. Stopaj yolu ile vergilendirilmiş olan gelirlerin gayri safi toplamı aşağıdaki tutarları geçmedikçe beyan edilmez ve ilave vergi ödenmez.2014 Yılı Beyan Sınırı: 27.000.- TL2013 Yılı Beyan Sınırı: 26.000.- TL2012 Yılı Beyan Sınırı: 25.000.- TLYukarıdaki tutarlara göre; 2014 yılında elde edilen kira gelirleri gayri safi toplamının 27.000.- TL’yi geçmemesi halinde, bu gelirlerin içinde, vergisi stopaj yolu ile alınmış olan iş yeri kira gelirleri varsa beyana dahil edilmez. Gelirlerin yıllık toplamı beyan sınırını aşıyorsa gelirlerin tamamı beyan edilir. Her ne kadar konumuz sadece kira gelirleri ise de mükelleflerin bu gelir unsuru dışında başka gelirleri de varsa, gelir vergisi kanunun 86. maddesi çerçevesinde bu gelirlerin toplamı beyan sınırı ile mukayese edilerek irdeleme yapılacaktır.

Yukardaki açıklamalara göre bankaya yatan net 4.400.-tl'nin brütü 5.500.-tl eder kira kontratını süresi ile hesapladığımızda yıllık işyeri kira geliriniz 66.000.-tl eder buda G.V.K 103 maddenin 2 dilimi olan 2014 yılı için 27.000.-tl olduğu içi beyan edilip vergi hesaplamanız ,hesapladığınız vergiden'de adınıza yatan stopaj'ları düşmeniz gerekir.Bu hesaplamada adınıza ya vergi ödemesi veya iade çıkar

FERHAT SUCU

S.M.M.M/C.P.A
    Konu ferhat tarafından (14.Kasım.2014 Saat 15:19 ) değiştirilmiştir.
    asiye780 bunu beğendi.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Verdiğiniz tutarlara göre yıllık 66.000 TL. brüt iş yeri kira geliriniz var. Kira geliriniz 27.000 TL.yi aştığı için (2014 yılı için) beyanname vermek zorundasınız. 66.000 TL.nin gelir vergisi 15.860 TL.dir, kesinti yoluyla 13.200 TL. ödemiş oluyorsunuz, aradaki 2.660 TL.yi ödeyeceksiniz. Ayrıca mesken kira geliriniz olduğu takdirde bu gelirinizi de beyan etmek zorundasınız.
    Not: Cevabımı 2014 yılının tamamında iş yeri kira geliriniz olduğunu farz ederek verdim.
    Üstad: Ben mesajımı yazarken siz göndermişsiniz bile. Selamlar.
    bil_gin bunu beğendi.

Bülenticiğim

eline sağlık hesaplamayıda yapmışsın kollektif çalışma buna denir.Şimdi soru tam oldu

Çok teşekkürler verdiğiniz cevaplar için.
    Konu dyermaker tarafından (14.Kasım.2014 Saat 16:14 ) değiştirilmiştir.

Sorduğunuz 5 ve 6 ncı sıradak smmm umarım istediğiniz cevabı vermiştir.Görüştüğünüz smmm lerin kendilerine göre bir düzenleri proğramları vardır hariçten ilk defa gelen bir soruya yetki dışı olduğu için cevap vermemiş olabilirler mart ayında beyan zamanı gelse idiniz önünüze uygulama gelirdi.3-4 SMMM gittim hiç bir şey bilmiyorlar yorumunuz kırıcı olmuş müşteri müşavirden çok bilen bir tavır alırsa çalıştığı smmm ilgilensin yetkimiz dışı sorucu müşteri diye ilgisiz kalmayı yeğleriz.Ne kadar meslekdaşa saygı o kadar mukabeledir.
    Konu Hasan ER tarafından (15.Kasım.2014 Saat 10:23 ) değiştirilmiştir.
    URUM79 bunu beğendi.

Sayın Hasan Er

Evet yazdıklarınızda çok haklısınız aslında yazıyı yazarken benimde nazikhane senin gibi uyarmam gerekirdi.Ben bilmeyen 3-4 kişinin daha fazlası olmaması için hemde formumuzda hemen,hemen hiç bir soru cevapsız kalmaması için cevaplamaya çalışıyorum.(Özelliklede hiç cevap verilmemiş soruları yanıtlamaya çalışıyorum).Ama ne varki hepimizin bildiği,mesleğimizin içinde çürük elmalarda var.

Saygılarımla

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Hasan ER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorduğunuz 5 ve 6 ncı sıradak smmm umarım istediğiniz cevabı vermiştir.Görüştüğünüz smmm lerin kendilerine göre bir düzenleri proğramları vardır hariçten ilk defa gelen bir soruya yetki dışı olduğu için cevap vermemiş olabilirler mart ayında beyan zamanı gelse idiniz önünüze uygulama gelirdi.3-4 SMMM gittim hiç bir şey bilmiyorlar yorumunuz kırıcı olmuş müşteri müşavirden çok bilen bir tavır alırsa çalıştığı smmm ilgilensin yetkimiz dışı sorucu müşteri diye ilgisiz kalmayı yeğleriz.Ne kadar meslekdaşa saygı o kadar mukabeledir.

Malesef ben bu yorumunuza katılamıyorum. Ne demek "yetki dışı" . Bilmiyorsan cevaplamazsın arkadaş. En azından "Emin değilim ben seni şimdi yanıltmıyayım, sonra sana dönerim dersin" . Böyle müşavirlik olamaz, böyle bir İŞ AHLAKI da olmaz.
    ferhat bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhaba, bu konuda aslında sıkça karşılaşılan durum bence. Şöyleki: Sn Hasan Er belirttiği üzere müşteri konular üzerinde bazen çok yanlış yorum (bu böyle olmalıydı, ben internetden araştırdım v.s. türden şeyler) yapıp bize dönüş yapabiliyorlar. Şimdi bu müşterilere yaklaşımımız nasıl olacak. Tabiki iyi niyetle anlatarak izah edici olacak ama her zaman böyle olmayabiliyor. Bir diğer dikkat edici durum müşteri başka bir meslek mensubunun hata yaptığını ve konuda sıkıntı yaşadığını size aksettiriyor ve sizde müşterinin beyanı doğrultusunda hak veriyorsunuz. Fakat gerçek detaylarda gizli olabiliyor yada müşteri size detayları söylemeyebiliyor. Buda o konunun sonucunu değiştirebiliyor. Tşkler

Farklı görüşler ve cevaplar oluşmuş olabilir ben böyle değerlendirdim.Hiç tanımadığım meslek mensubuna tek taraflı ifade ile haksızlık yapılmasına razı olamazdım bu günde aynı şeyleri düşünüyorum tepkim bunadır o 3-4 diye tanımlanan arkadaşlar formun müdaavimi olsada durumu hatırlayıp karşı görüşü belirtse ondan sonra baksak diye düşünürdüm.Bazı sayın mükellefler veya müşteriler maalesef bizleri kullanıyorlar diye düşünüyorum kendimizi kullandırmayalım her kes nezaket kuralları içinde sorsun öğrensin diye bakıyorum.Meslek mensubu o an bilmesede cevabı nerede bulacağını bilir temin eder düzenler hepimizin sıkıntı anında sorabileceğimiz bir abimiz bir ustamız büyüğümüz ustamız vardır benim ustam 71 yaşında ve maşallahı var benden daha sağlıklı 6 ay yazlıkta kalıyor bir kaç ay yurtdışında geziyor kendini özletiyor arada bir şehre gelirse büroma uğruyor görebiliyorıuz.Cevabını anında bilsek bile zaten sık kullanılan bazı şeyler kalıplaşmıştır her zaman ezberimizdedir eğer kullanılıyorsak cevap vermek istemem es geçerim gerçekten ihtiyacı olanada akşama kadar bila bedel çalışırım.İyi çalışmalar.
    Konu Hasan ER tarafından (17.Kasım.2014 Saat 14:56 ) değiştirilmiştir.
    ferhat bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)