kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Huzur Hakkı Ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gelir Vergisi Muafiyeti

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    204

    Huzur Hakkı Ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gelir Vergisi Muafiyeti

    Merhabalar,

    Limited şirketimiz Teknoloji Geliştirme bölgesinde faaliyet göstermektedir. Ar- Ge personelleri mevcuttur ve çalışanlar 4691 sayılı kanundan faydalanıyorlar; gelir vergisi ve damga vergisinden muaflar. Şirketimizin ortaklarından biri bir fiil Ar- Ge projelerinde çalışmaktadır; huzur hakkı bordrosu düzenlenerek kendisine huzur hakkı ödenecektir. Ortağa yapılan huzur hakkı ödemesi ile birlikte 4691 sayılı kanun kapsamından faydalana bilir mi ? (yani ar-ge de ödenen huzur hakları gelir vergisinden ve damga vergisinden muaf mıdır?)

    Yardımlarınızı rica ediyoruz..

    Teşekkürler


  2. #2
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.462
    Sayın muku82,

    4691 sayıl yasa çerçevesinde muafiyetten yararlanmanın temel kuralı "iş akdidir". Yönetim kurulu üyelerine yapılan huzur hakkı ödemesi ise iş akdi değil TTK kuralları kapsamındadır. Ayrıca esas itibariyle süreklilik arzetmesi de zorunlu değildir. Bu nedenle muafiyet kapsamında değerlendirilemez.
    tktvlkn bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2007
    Mesajlar
    204
    Teşekkürler,

    Huzur hakkını ödemek esas itibariyle süreklilik arz etmesi zorunlu değildir , demişsiniz; huzur hakkını her ay ödemek sıkıntı oluşturur mu ?

  4. #4
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.462
    Sayın muku82,

    Temel olarak huzur hakkı YK üyelerine toplantı başına ödenen bir ücrettir. Mutad aylık toplantılar için aylık olarak ödenmesinde de bir mahsur yoktur. Teamüllere göre de ayda bir ödenir. Ancak her ay toplantı kararı yazılmasında da yarar vardır.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Hayır huzur hakkı aylık ödenir. Zaten genelde uygulama bu şekildedir. Sadece yetkili organlardan karar çıkarmak gerekir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.462
    Nizam dostum,

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayır huzur hakkı aylık ödenir. Zaten genelde uygulama bu şekildedir. Sadece yetkili organlardan karar çıkarmak gerekir.
    Kesinlikle yanlış. Eski TTK 333 madde şöyle der;

    V - MECLİS AZALARININ HUKUKİ DURUMU:
    1. HUZUR HAKKI:
    Madde 333 - Aksine esas mukavelede hüküm olmadığı takdirde idare meclisi azalarına her toplantı günü için bir ücret verilir. Ücret miktarı esas mukavelede tayin edilmemişse umumi heyetçe tayin olunur.


    Suistimali önlemek amacıyla da genel olarak genel kurul kararlarında "ayda bir toplantı karşılığını aşmamak kaydıyla" gibi sınırlama koyardık "5 toplantı yaptım 5 tane isterim" gibi bir durum oluşmasın diye.

    Yeni TTK ise biraz daha farklı bir anlayış getirdi ancak Huzur Hakkı kavramı değişmiş değil.

    V- Yönetim kurulu üyelerinin mali hakları
    MADDE 394- (1) Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir.


    Yasanın gerekçesi de bunu net bir şekilde açıklıyor. "GEREKÇE/Madde 394 - 6762 sayılı Kanunun 333 üncü maddesi anlam itibarıyla tekrarlanmıştır. Esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmesi gereken malî haklar hükümde sınırlı sayı ilkesi uyarınca gösterilmiştir. Anılan malî hakların bir kaçının bir arada yerine getirilmesine bir engel yoktur."
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Yanlış olan nedir? anlayamadım da. Benim söylediğim şeyin yasal maddesini yazmışınız. Huzur hakkı sabittir. Ben 3 toplantı yaptım şu kadar para isterim diyebilir mi yönetim kurulu üyesi?
    Huzur hakları genel kurul tarafından her yıl belirlenir , ana sözleşmede belirtilmiş olsa dahi , genel kurul kararı ile yeniden belirlenebilir. (zaten güncellemek için başka çare yoktur.)

    Gelir vergisi açısından ise huzur hakları ücret olak kabul edilmeketir.


    Şu yanlışımızı bir söylesende aydınlansak
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.462
    Nizam Dostum,

    "Hayır huzur hakkı aylık ödenir." İşte bu cümle yanlış. Toplantı başına ödenir. Bu yüzden de şukadar toplantı yatım şukadar isterim diyebilir. Diğer detayları yazdım zaten.
    Konu ksimkesyan tarafından (02.Aralık.2014 Saat 14:08 ) değiştirilmiştir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  9. #9
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Hayır bu cümle doğru değil. Huzur hakkı sadece toplantı başına ödenmez. Aylık ...kadar huzur hakkı ödenecektir diye genel kurul karar alırsa öyle öedenebilir.
    Toplantı başına ödenmek üzere de karar alınabilir.


    Eklediğiniz yasa gerekçesi bambaşka birşeyden söz ediyor. Lütfen daha iyi inceleyiniz.

    Burda önemli olan Limited şirket müdürleri ile , Aş lerin yönetim kurulu üyelerine ödenecek ücretlerin İŞ AKDİ karşılğı değil TTK hükümleri gereğince şirketin kanuni temsilcileri oldukları için şirket adına hareket etme vekaletleri olduğu için ödenen ücretler olmasıdır. Bu nedenle de zaten 4a ile ilişkilendirilmemişlerdir.
    Konu nguroy tarafından (02.Aralık.2014 Saat 14:20 ) değiştirilmiştir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  10. #10
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.462
    Sevgili Dostum,

    Eski 333 madde açık seçik yazıyor. Yeni TTK gerekçesi de 333 madde tekrarı olduğunu söylüyor. Bu kadar keskin bir cümle varken itiraz etmen doğru değil. İş akdi konusunu daha önceki yorumlarda yazdım. Huzur Hakkı ücret gibi vergilendirilir ancak ücret değildir. YK üyelerine hizmetleri karşılığı ücret ödenir o ayrı. Ancak her ikisi ve diğerleri aynı şey olsaydı yada tarfleri aynı olsaydı yasa maddesinde tek tek tadat edilmezdi.

    SGK (eski terim) ile ilişkilendirilmemesinin sebebi de zaten başka bir güvenlik sistemine zorunlu olarak bağlanmanın şart koşulmuş olmasıdır. Ayrıca "....şirketin kanuni temsilcileri oldukları için ...." de diyemezsin çünkü her üye temsil etme yetkisi yada vekalet sahibi değildir olmak zorunda da değildir. YK kurulu bu hakkı herkes için ayrı ayrı/müşterek kullanabileceği gibi tek kişi için de kullanabilir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gelir Vergisi İstisnası Ücret Tahakkuku
    Konu Sahibi muku82 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 13.Temmuz.2016, 11:52
  2. Teknoloji Geliştirme Bölgesi Gelir Vergisi Muafiyeti Ve Agi
    Konu Sahibi muku82 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 19.Ocak.2016, 16:22
  3. Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kdv
    Konu Sahibi kamino22 Forum KDV
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 22.Mayıs.2014, 10:56
  4. Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ar-ge kapsamında) Kurumlar Vergisi Ve Geçici Vergi
    Konu Sahibi muku82 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Mayıs.2013, 16:44
  5. Teknoloji Geliştirme Bölgesi-Gelir Vergisi İstisnası-Muhtasar Beyanname
    Konu Sahibi Serkan Özdemir Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 02.Kasım.2011, 12:21

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36