kamu işçi maaş

Konu: v.levhasını maliye tasdik edemez mi?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  30

  v.levhasını maliye tasdik edemez mi?

  smmm faaiyetine yeni başladım. henüz smmm mührünü de almadım. mükelleflerimin 2005 yıl vergi levhasını maliyey tasdikletmeye götürdüm. fakat vergi dairesi tasdik edemeyeceklerini söyledi. onlar sadece meslek mensubunu verdiği listeyi kontrol ediyolarmış. tuturlı mı bu dedikleri yoksa sallıyolar mı beni? teşkekkür ederim.

  akup

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.029

  v.levhasını maliye tasdik edemez mi?

  VUK 272 SAYILI TEBLİĞ...sorduklarınıza cevap niteliğindedir.Sizi ilgilendiren yerler koyu renkle belirtilmiştir.
  ii çalışmalar...

  13 Nisan 1999 tarihli Resmi Gazete

  Sayı: 23665

  1. Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrası hükmü uyarınca, gelir vergisi mükellefleri ile sermaye şirketleri her yıl Mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı; merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca görünüp okunacak şekilde asmak zorundadırlar. Söz konusu madde uyarınca levha asılmasına ilişkin diğer hususların Bakanlığımızca belirlenmesi gerekmektedir.
  2. Vergi levhası olarak bilinen bu levhanın tasdikine ve asılmasına ilişkin olarak 142, 143 ve 146 sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleri ile 224 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde açıklamalar yapılmıştır.

  3. Ancak vergi levhası tasdik işlemlerinin her yıl Mayıs ayının son günlerinde vergi dairelerinin iş yükünü artırdığı mükellefler açısından da gereksiz zaman kaybına yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle bu Tebliğin yayımından itibaren vergi levhası tasdik ettirecek mükellefler tasdik işlemini, bağlı oldukları vergi dairelerine yaptırabilecekleri gibi dilerlerse 142 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen sürelerde;

  a) Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 24/a maddesi uyarınca defterlerini tutmak üzere sözleşme düzenledikleri veya işletmelerinde bağımlı olarak çalışan ve 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış serbest muhasebeci veya serbest muhasebeci mali müşavirlere,

  b) Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerce İmzalanması Hakkında 4 Sıra No'lu Genel Tebliğ uyarınca beyannamelerini imzalattıkları meslek mensuplarına,

  c) 18 Sıra No'lu Serbest Muhasebeci, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Genel Tebliği uyarınca beyannamelerini tasdik eden yeminli mali müşavirlere,

  de tasdik ettirebileceklerdir.

  4. Yukarıda sayılan kişiler mükelelfin ilgili yıl/hesap dönemi tahakkuk fişini dikkate almak suretiyle tarih, ad ve soyadını yazarak levhayı imzalayacak (mühür bulunanlar mühür de tatbik edecek) ve bu fişin bir örneğini zamanaşımı süresince saklayacaklardır. Bu kişiler ayrıca, her yılın Mayıs ayı sonuna kadar levhasını tasdik ettikleri kişilerin ad ve soyadları (tüzel kişilerde ünvanları) ile vergi kimlik numaralarına ilişkin bilgileri Haziran ayının 25'ine kadar bunların bağlı oldukları vergi dairelerine Vergi Usul Kanunun 149 uncu maddesi uyarınca bir yazı ekinde bildireceklerdir.

  5. Öte yandan kazancı basit usulde tespit edilen mükellefler, içinde bulunduğumuz yıl için yeni bir vergi levhası tasdik ettirebilecekleri gibi dilerlerse öteden beri kullandıkları vergi levhalarını da herhangi bir değişikliğe tabi tutmaksızın bağlı oldukları vergi dairesine tasdik ettirebileceklerdir. 1/1/1999 tarihinden sonra işe başlayan ve kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin vergi levhası tasdik ettirerek işyerlerine asacakları tabiidir.

  6. Vergi levhası asma ve bulundurma zorunluluğuna uymayanlara Vergi Usul Kanununun 353 üncü maddesinin 4 numaralı bendine göre özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Levhasını tasdik ettikleri mükellefleri vergi dairesine zamanında bildirmeyen veya eksik bildiren meslek mensuplarına ise aynı Kanunun mükerrer 355 inci maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecektir. Öte yandan gerçeğe aykırı olarak vergi levhası tasdik ettiği tespit edilen meslek mensupları ise 3568 sayılı Kanuna göre gerekli disiplin ve cezai kovuşturma yapılmak üzere bağlı oldukları mesleki teşekküllere bildirilecektir.

  Tebliğ olunur
  Hasretim nazlıdır...

 3. #3
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  v.levhasını maliye tasdik edemez mi?

  vd başından savmış

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  30

  v.levhasını maliye tasdik edemez mi?

  bende onun farkındayım ama çıkıyo böyle cinsler. adamlarla da papaz olmanın bi anlamı yok. ben de kaşemi basıp imzalıycam. çünkü tebliğde diyo ki; ''mühür bulunanlar mühür de tatbik edecek'' demekki mührü olmayanlar bişi basmayacak.tarih; adsoyad; imza yeterli..
  yanılmıyorum herlade..
  akup

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Aralık.2005
  Mesajlar
  869

  v.levhasını maliye tasdik edemez mi?

  sayın yakuptutuncu,

  anladığım kadarıyla vergi levhalarını vergi dairesine siz götürmüşsünüz. siz değilde mükellef kendi götürmüş olsaydı vergi dairesi tasdik ederdi diye düşünüyorum.

  iyi çalışmalar.

 6. #6
  turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  turk_bey Guest

  !!!

  Mühür şart değil bence kaşeleyip imzalamakta yeterli olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tam Tasdik
  Konu Sahibi Day-Dream Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 12.Kasım.2012, 18:39
 2. Ara tasdik ?
  Konu Sahibi 13MAYIS85 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 06.Ocak.2011, 11:16
 3. Tam tasdik tam olarak nedir? Tam tasdik KDV yi de kapsiyor mu
  Konu Sahibi Klasse Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 17.Eylül.2010, 10:58
 4. SSK, Sigortasız Çalıştırılan İşçiden Prim Talep Edemez
  Konu Sahibi ferhat Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Ağustos.2008, 18:02
 5. Ara Tasdik
  Konu Sahibi mutu1971 Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Ocak.2006, 15:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36