kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Üniversiteye Yapılan Bağışın Kurumlar Vergisinden İndirilmesi Hk.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sevgili yunus85

Hemen alınma Sayın Kevork mecazi anlamda bunu söyledi zaman,zaman hepimiz yapıyoruz.Üzerine alınma,alıganlık gösterme. Sayın Kevork'un ne demek istediğini kısaca şöyle özetlemek gerekirse Gelir tablosunu bir düşün Genel Yönetim hesabının altına bir K.K.E.G yaz bak bir de direk 689 hesaba yazıp bak orda raporlamanın ne kadar fark ettiğini göreceksin.Bu bir örnek çoğaltmak mümkün.

Yoksa siz haklısınız muhasebe bürolarında pratikte yani mutfakta sizin söylediğiniz gibi uygulanıyor.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı yunuss85 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayin ksimkesyan,

Ben indirilemeyecek bagis ve yardimlari Muhasebe kaydi acisindan 689 hesapta takip etmenin dogru olacagini soyluyorum. Siz 689 hesabin kkeg olmasigini soyluyorsunuz. Ardindan cumlemi anlamadan benim yazdiklarima atifta bulunarak mesleki suc oldugunu yaziyorsunuz..
    Aslında bağış ve yardımlar muhasebe kaydıyla düşülen işlemler değil bu yüzden 770 ve 689 çokda önemli değil. Ama kazancınn bulunması halinde indirilebilecek bağışlar ile indirimi mümkün olmayan bağışları birbirinden ayrı hesaplarda izlemeyliz. İster 770 olsun isterse 689 Geçici ve kurumlar dönemlerinde Vergi matrahımız varsa bağışların tamamını KKEG yapıp bağış türüne göre tamamını veya %5 olanları Zarar dahi olsa indirilecek Kısmında yazarak beyanname üzerinde vergi matrahından indirmeliyiz....
    Saygilarimla,
    Sayın yunuss85,

Yazdıklarımı hiç anlamamışsınız. Koyulaştırdığım bölümde yaptığınız yorum inanılır gibi değil. Önceki yorumumda yazdığım;
    1. TDHP "Finansal Muhasebe" tekniğidir bu nedenle vergi matrahına gösterecek şekilde muhasebe kaydı konmaz. 770 hesaba yazacağınız ( isterseniz "Bağış ve Yardımlar" adında bir alt hesap ki ben bunu böyle uygularım ) toplam bağış miktar öncelikle giderdir.

bölümünü iyi algılamanızı tavsiye ederim. Yazdığınız diğer hatalara değinmeyeceğim dahi.

Bir tavsiye daha. TDHP ile ilgili yayınlanmış 1 ve 2 sayılı tebliğleri okuyun içinde KKEG ilgili bir açıklama bulursanız bana da söyleyin.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla Üniversitelere yapılan bağışların karın % 5 İ kadar düşebiliyoruz en fazla değil mi? Geri kalan kkeg oluyor öyle dimi ?
    Peki şirket sene sonunda zarar ederse bağışın tamamı mı kkeg olacak ?

Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üniversitelere yapılan bağışlarda %5 sınırlaması yok, tamamı indiriliyor.

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın yunuss85,

Yazdıklarımı hiç anlamamışsınız. Koyulaştırdığım bölümde yaptığınız yorum inanılır gibi değil. Önceki yorumumda yazdığım;
    1. TDHP "Finansal Muhasebe" tekniğidir bu nedenle vergi matrahına gösterecek şekilde muhasebe kaydı konmaz. 770 hesaba yazacağınız ( isterseniz "Bağış ve Yardımlar" adında bir alt hesap ki ben bunu böyle uygularım ) toplam bağış miktar öncelikle giderdir.

bölümünü iyi algılamanızı tavsiye ederim. Yazdığınız diğer hatalara değinmeyeceğim dahi.

Bir tavsiye daha. TDHP ile ilgili yayınlanmış 1 ve 2 sayılı tebliğleri okuyun içinde KKEG ilgili bir açıklama bulursanız bana da söyleyin.
    işin doğrusu 950, 951 dir. Gel de insanları ikna et.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)