kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Üniversiteye Yapılan Bağışın Kurumlar Vergisinden İndirilmesi Hk.

  1. #1
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.043

    Üniversiteye Yapılan Bağışın Kurumlar Vergisinden İndirilmesi Hk.

    Firmalardan biri bir üniversiteye bağış yapmak istiyor. Kendi işi ile ilgili üniversitenin ilgili bölümüne yapacak. Bunun için üniversitelere yapılan bağışların direkt gider kaydına alınabileceğini biliyorum, doğru mudur? %5 sınırlamasına tabi midir?


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.480
    Üniversitelere ve Yüksek Teknoloji Enstitülerine Yapılan Bağışlar:

    2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu nun Mali Kolaylıklar başlıklı 56 ncı maddesinin b fıkrasında Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerinin üniversiteler ve yüksek teknoloji enstitülerine makbuz karşılığında yapılacak nakdi bağışlar gelir ve kurumlar vergisi kanunlarının hükümlerine göre yıllık beyanname ile bildirilecek gelirlerden ve kurum kazancından indirilir hükmü yer almaktadır. Bu hükümdeki üniversiteler ibaresi fakülteleri, enstitüleri, yüksek okulları, konservatuarları, meslek yüksek okullarını ve uygulama ve araştırma merkezlerini kapsamamaktadır. Üniversiteler haricinde sayılan bu kurumlara yapılan bağışların ilgili kanunun 56 ncı maddesi b fıkrası uyarınca vergi matrahından indirilmesi imkanı yoktur.

    Yasada adı geçen yüksek teknoloji enstitüleri, teknoloji alanında yüksek düzeyde araştırma, eğitim, öğretim, üretim yayın ve danışmanlık yapan kamu tüzel kişileri ve bilimsel özerkliğe sahip yüksek öğretim kurumlarıdır.

    3708 sayılı yasanın 4 üncü maddesinde vakıflarca kurulan belli nitelikteki yüksek öğretim kurumlarına üniversite adının verilebileceği hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla vakıf üniversitelerine makbuz karşılığı yapılan nakdi yardımların da vergi matrahından indirilmesi gerekmektedir.
    3. İlk Öğretim ve Eğitim Kanununa Göre Yapılan Bağış ve Yardımlar

    İlköğretim Kanununun 76. maddesine göre, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından makbuz karşılığında yapılacak para bağışları, yıllık beyannamede bildirilecek gelirlerden ve kurum kazançlarından indirilebilmektedir.
    Yüksek Öğretim Kanununa göre yapılan bağışlarda olduğu gibi, ilköğretim Kanununa göre yapılan bağışların da beyan edilen gelirden indirilebilmesi veya gider yazılabilmesi için, bağışın nakdi bağış olması gerekmektedir.



  3. #3
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.043
    Ferhat üstad burada %5 sınırlaması olmadan, Kkeg üzerinden takip ederek, yıl sonunda Kurumlar Vergi Beyannamesi üzerinden düşülerek yapılıyor, doğru mudur?
    Ayrıca alınan makbuz karşılığında ayrıca bu Üniversiteden başka bir şey alınması gerekiyor mu? Belge vs.?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    162
    Sayın ZİNDAN, 770 de bağış ve yardım hesabı oluşturup takibini oradan yapmanız daha kolay olmaz mı? Yıl sonu kar oluşursa karın %5'i kadarını indirip, kalanı 689 yapabilirsiniz.
    Bu arada biliyorsunuz ki yinede hatırlatmakta yarar var kamu yararına çalışmayan kurumlara yapılan bağışları direkt 689 yapıyoruz.
    Ödemeniz karşılığında aldığınız makbuz yeterlidir düşünüyorum. Sonuçta ödemenizi havale yapmışsınızdır. Yinede Ferhat bey'in onaylaması önemli.
    Kolay gelsin.

  5. #5
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.470
    Alıntı yunuss85 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ZİNDAN, 770 de bağış ve yardım hesabı oluşturup takibini oradan yapmanız daha kolay olmaz mı? Yıl sonu kar oluşursa karın %5'i kadarını indirip, kalanı 689 yapabilirsiniz.
    Bu arada biliyorsunuz ki yinede hatırlatmakta yarar var kamu yararına çalışmayan kurumlara yapılan bağışları direkt 689 yapıyoruz.
    Ödemeniz karşılığında aldığınız makbuz yeterlidir düşünüyorum. Sonuçta ödemenizi havale yapmışsınızdır. Yinede Ferhat bey'in onaylaması önemli.
    Kolay gelsin.
    Sayın yunuss85,

    Bu forumu takip ediyorsunuz ama hala KKEG için 689 hesabı mı kullanıyorsunuz. Olmadı.

    770 hesap için alt hesap olabilir. Ancak diyelim % 5'i aşan kısım 689 olmaz. Biraz araştırın bakalım hangi hesap olmalıymış ve neden ?
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    162
    Sayın ksimkesyan,

    Buradan yakalayabileceğinizi tahmin etmeliydim

    Biliyorsunuz ki bağışları %5'lik dilimi beyanname üzerinde indirmek önemlidir.

    Ben hesap takibi açısından bu şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

    Aslında siz indirilecek ve indirilemeyecek bağışlarınızın takibini nasıl yapıyorsunuz gerçekten merak ettim.

    " % 5'i aşan kısım 689 olmaz" cümlesiniz pek spesifik bir uygulama olduğunu düşünmemekle birlikte 770 hesabın altında da alt hesap oluşturarak giderin bütünlüğünü koruyabiliriz..

  7. #7
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.470
    Sayın yunuss85,

    Yanlış olmuş. Bağışların beyanname üzerinden indirilmesi gerekmiyor. O kadar çok yazdım ki gene yazayım.

    1. TDHP "Finansal Muhasebe" tekniğidir bu nedenle vergi matrahına gösterecek şekilde muhasebe kaydı konmaz. 770 hesaba yazacağınız ( isterseniz "Bağış ve Yardımlar" adında bir alt hesap ki ben bunu böyle uygularım ) toplam bağış miktar öncelikle giderdir.

    2. 689 hesap ASLA KKEG takibi yapılacak bir hesap değildir. Bu şekilde uygulayan tüm arkadaşlarımı daha önce de yazdım, 1 numaralı maddeye istinaden mesleğe ihanetle suçluyorum.

    3. Eğer bir gider kalemi vergi matrahından düşülemiyorsa bu tutarlar Nazım Hesaplarda "Eş Zamanlı Kayıt" la takip edilir yani "Anı Kaydı" konulur.

    4. Dönem sonunda bilanço tetkiği ve değerlendirmelerini yaparken bağış ve yardımların niteliklerini incelersiniz ve % 5 sınırını aşıyorsa o zaman yine nazım hesaplara aşan kısım kadar bir anı kaydı daha koyarsınız. Yıl sonu karı belli değilken bağış ve yardımların peşinen kararını vermenin mümkün olmadığını hatırlamak lazım.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  8. #8
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.480
    689 hesap ASLA KKEG takibi yapılacak bir hesap değildir. Bu şekilde uygulayan tüm arkadaşlarımı daha önce de yazdım, 1 numaralı maddeye istinaden mesleğe ihanetle suçluyorum.

    Dönem sonunda bilanço tetkiği ve değerlendirmelerini yaparken bağış ve yardımların niteliklerini incelersiniz ve % 5 sınırını aşıyorsa o zaman yine nazım hesaplara aşan kısım kadar bir anı kaydı daha koyarsınız. Yıl sonu karı belli değilken bağış ve yardımların peşinen kararını vermenin mümkün olmadığını hatırlamak lazım.




    ksimkesyan bunu beğendi.

  9. #9
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.470
    Sevgili ferhat,

    Sağol.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Eylül.2013
    Mesajlar
    162
    Sayin ksimkesyan,

    Ben indirilemeyecek bagis ve yardimlari Muhasebe kaydi acisindan 689 hesapta takip etmenin dogru olacagini soyluyorum. Siz 689 hesabin kkeg olmasigini soyluyorsunuz. Ardindan cumlemi anlamadan benim yazdiklarima atifta bulunarak mesleki suc oldugunu yaziyorsunuz..
    Aslında bağış ve yardımlar muhasebe kaydıyla düşülen işlemler değil bu yüzden 770 ve 689 çokda önemli değil. Ama kazancınn bulunması halinde indirilebilecek bağışlar ile indirimi mümkün olmayan bağışları birbirinden ayrı hesaplarda izlemeyliz. İster 770 olsun isterse 689 Geçici ve kurumlar dönemlerinde Vergi matrahımız varsa bağışların tamamını KKEG yapıp bağış türüne göre tamamını veya %5 olanları Zarar dahi olsa indirilecek Kısmında yazarak beyanname üzerinde vergi matrahından indirmeliyiz....
    Saygilarimla,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Sigorta Primlerinin Bordroda Gelir Vergisinden İndirilmesi
    Konu Sahibi NURETNS Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Şubat.2016, 11:39
  2. Eğitime Yapılan Bağışların Vergi Matrahından İndirilmesi
    Konu Sahibi neredekaldI Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 19
    Son Mesaj : 29.Nisan.2013, 12:10
  3. Deprem İçin Yapılan Para ve Mal Bağışlarının Vergi Matrahından İndirilmesi
    Konu Sahibi ebru şener Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Ekim.2011, 12:04
  4. Okula yapılan bağışın kaydı
    Konu Sahibi myüzyıl Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 15.Aralık.2009, 18:13
  5. Tevkifat (Üniversiteye Yapılan İnş. İşi)
    Konu Sahibi maksimus Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Ağustos.2007, 11:09

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36