kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Arsa Alımı Hk

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    71

    Arsa Alımı Hk

    Bir LTD Firması yatırım Amaçlı 200.000,00 TL Lik bir arsa almıştı. Bu Arsayı acil nakit paraya ihtiyaç olduğundan 150.000 tl ye Satıyor. Burada ki 50.000 tl Lik zararı tamamını gider olarak gösterebilir mi.? Burada aldığı yıl ile sattığı yıl arasındaki süre önemli mi ?

    cevap için şimdiden teşekkürler....


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    71
    Ayrıca Firma 2014 yılı sonunda zarar ediyor...

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    1.015
    Alıntı SinanN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir LTD Firması yatırım Amaçlı 200.000,00 TL Lik bir arsa almıştı. Bu Arsayı acil nakit paraya ihtiyaç olduğundan 150.000 tl ye Satıyor. Burada ki 50.000 tl Lik zararı tamamını gider olarak gösterebilir mi.? Burada aldığı yıl ile sattığı yıl arasındaki süre önemli mi ?

    cevap için şimdiden teşekkürler....
    Eğer alış ve satış belgeleri tam ise tabiki satış zararını yazabilir.
    Eğer firmanın faaliyet konusunda yok ise bina alıp satımı. İlgili bina amortismana tabidir. Alındığı yıldan itibaren amortisman ayrılması lazımdı. Eğer ayrılmamışsa ayrılmayan kısım kadarı kanunen kabul edilmeyen giderdir.

  4. #4
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    Uğur bey arsa bu....

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    1.015
    Ben neden bina gibi okudum. O zaman V.U.K'nun 314. maddeye göre Amortismana tabi değil. Zararı için kesin bir şey demem doğru olmaz. Tanıdığım çoğu kişi Kurumlar Vergisi 5. Maddesinin 3. Bölümüne göre K.K.E.G olması gerektiğini söyleniyor. Bana göre ise ilgili madde Kazançlarla ilgili istisnalardan oluşuyor gider yazılabilir ama kesin bir bilgi sahibi değilim.
    Konu ugurcadir tarafından (05.Ocak.2015 Saat 09:25 ) değiştirilmiştir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    1.015
    Alıntı aşkınbulduk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uğur bey arsa bu....
    Teşekkür ederim...

  7. #7
    aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    2.355
    rica ederim
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

  8. #8
    ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    2.464
    Sayın SinanN,

    Arsanın alım tarihi nedir ?
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Aralık.2005
    Mesajlar
    71
    2014 Kasım ayında aldı.. Birde satarken kdv oranı %18 mi olacak?? Arsayı vergi mükellefiyeti olmayan sahıştan aldı. Şİmdi bir şirkete satacakk...

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Mart.2006
    Mesajlar
    166
    Arsa faturanızda % 18 KDV hesap edeceksiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Arsa Alımı
    Konu Sahibi sengulmaraz Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 03.Ağustos.2013, 14:48
  2. Arsa alımı
    Konu Sahibi alacamescit Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Şubat.2012, 16:22
  3. Arsa alımı
    Konu Sahibi KONFUCYUS_MAN Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 01.Şubat.2012, 14:23
  4. Arsa Alımı
    Konu Sahibi batlı Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Aralık.2009, 14:29
  5. Arsa alımı
    Konu Sahibi suleyman057 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Kasım.2009, 22:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36