kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Yurt Dışı Hizmete Aracılık Ve Komisyonda Kdv

Yurt Dışı Hizmete Aracılık Ve Komisyonda Kdv

Merhabalar

Yurt içindeki bir firmanın Yurtdışında alacağı bir eğitime aracılık ettik.

Yurtdışı firması bize faturayı kesecek , bizde bu faturayı direkt yansıtma faturası ile (ekine diğer faturayı'da koyarak) yansıtacağız. Sonra da Yurtdışındaki firmaya bir komisyon faturası keseceğiz.

Yurdışındaki firmaya keseceğimiz komisyon faturası +%18 KDV'li olacak. (Yanlış mıyım ?...)
    Yurt içindeki firmaya keseceğimiz yansıtma faturası KDV'siz olacak (Yanlış mıyım ?...)

Bir sorumda tahsilat firması üzerine. Yurtdışındaki bir firma adına gerekli vekalet yetki belgesi vs... ile tahsilat yapabilmek mümkün müdür ?

Görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

İyi Bir Yıl olsun

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı spawnice Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar

Yurtdışı firması bize faturayı kesecek , bizde bu faturayı direkt yansıtma faturası ile (ekine diğer faturayı'da koyarak) yansıtacağız. Sonra da Yurtdışındaki firmaya bir komisyon faturası keseceğiz.

Yurdışındaki firmaya keseceğimiz komisyon faturası +%18 KDV'li olacak. (Yanlış mıyım ?...)
    Yurt içindeki firmaya keseceğimiz yansıtma faturası KDV'siz olacak (Yanlış mıyım ?...)

Bir sorumda tahsilat firması üzerine. Yurtdışındaki bir firma adına gerekli vekalet yetki belgesi vs... ile tahsilat yapabilmek mümkün müdür ?

Görüş ve yorumlarınızı bekliyorum.

İyi Bir Yıl olsun

Fatura yaklaşımınız doğru görünüyor.
    Tahsilat için yurt dışındaki firma ile içerdeki firmanın aralarında bir bağ olması lazım. Yani örneğin temsilci olarak atanması, aralarında bir sözleşme olması , para tahsilatı ve transferinin bu sözleşmede belirtilmesi ve her iki firmanın da bundan alacağı ücretlerin ve vereceği hizmetlerin açıkça yazılması lazım.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Yurtdışına keseceği faturanın kdv'li olma konusunda şüpheliyim. Sonuçta Yurtdışında yapılan bir hizmete istinaden Komisyon geliri elde ediyor.

Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yurtdışına keseceği faturanın kdv'li olma konusunda şüpheliyim. Sonuçta Yurtdışında yapılan bir hizmete istinaden Komisyon geliri elde ediyor.

Burda "yararlanma" ilkesi öne çıkıyor. Bu işten kim nerde yararlanıyor?. Firma yurt içinde.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın spawnice;

**Doğru Yurdışındaki firmaya keseceğimiz komisyon faturası +%18 KDV'li olacak. Bunu 1 nolu KDV ile beyan edeceksiniz. Ayrıca Yurtdışı firmasının size kestiği eğitim faturasında da KDV hesaplayıp 1 nolu KDV ile indirim konusu yapacak 2 nolu KDV ile beyan edip ödeyeyceksiniz

**Yanlış. Yukarıdaki açıklamalara göre yansıtma faturası olacağı için herhalükarda yansıtacağınız faturalarda KDV olacak birincisi eğitim faturasını yansıtacaksınız burada sorumlu sıfatıyla yani 2 nolu KDV ile beyan ettiğiniz tutar ile Komisyon faturanız KDV'li olarak yansıtılacak.

**Mümkün yalnız yurtdışından vekalet gelmesi gerekli

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burda "yararlanma" ilkesi öne çıkıyor. Bu işten kim nerde yararlanıyor?. Firma yurt içinde.
    Evet yararlanma ilkesi ortaya çıkıyor. İlgili firma hizmetten yurtdışında yararlanıyor ama. Yanlışım varsa düzeltin ama hizmetten yararlanan firmanın nerde olduğu değil Hizmetin nerde gerçekleştiği önemli değil midir?

Ferhat Bey

Eğitim faturasını üzerine herhangi bir rakam koymadan birebir yansıtıyorum. Hizmeti kendimize alsak KDV2'ye itirazım olmayacak fakat yansıtınca... bilemedim.

KDV işlerine girmemek adına tahsilat firmasını araştırıyorum.

Şimdi öncelikle yurt dışında yapılan ve yararlanılan hizmet kdv ye tabi değil. Ancak burda arada bir aracının olması işleri karıştırıyor. Bence en iyisi bir özelge istemek .
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Şöyle bir özelge buldum
    ---------

LGİ: 20.08.2004 tarih ve AS320-2004M-9641 sayılı dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, şirketiniz personelinin yurt dışında mukim firmalardan yurt dışında aldığı eğitim hizmetinin katma değer vergisine tabi olup olmadığı hususunda Bakanlığımız görüşü sorulmaktadır.

Bilindiği üzere, Katma Değer Vergisi Kanunun 1/1. maddesine göre Türkiye'de yapılan ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesindeki teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabidir.

Aynı Kanunun, "İşlemlerin Türkiye'de Yapılması" başlıklı 6. maddesine göre ise işlemlerin Türkiye'de yapılması malların teslim amnda Türkiye'de bulunmasını, hizmetin Türkiye'de yapılmasını veya hizmetten Türkiye'de faydalanılmasını ifade etmektedir.

Buna göre, şirketiniz personelinin yurt dışında mukim firmalardan yurt dışında eğitim hizmeti alması işlemi, hizmet yurt dışında yapıldığından ve hizmetten yurt dışında fayd al anıldığından katma değer vergisinin konusuna girmemektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
    ---------------

Buna göre Yansıtma faturasına KDV yüklemeyeceğimi anlıyorum ben
    Yanlış mıyım

Alıntı spawnice Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle bir özelge buldum
    ---------

LGİ: 20.08.2004 tarih ve AS320-2004M-9641 sayılı dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, şirketiniz personelinin yurt dışında mukim firmalardan yurt dışında aldığı eğitim hizmetinin katma değer vergisine tabi olup olmadığı hususunda Bakanlığımız görüşü sorulmaktadır.

Bilindiği üzere, Katma Değer Vergisi Kanunun 1/1. maddesine göre Türkiye'de yapılan ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesindeki teslim ve hizmetler katma değer vergisine tabidir.

Aynı Kanunun, "İşlemlerin Türkiye'de Yapılması" başlıklı 6. maddesine göre ise işlemlerin Türkiye'de yapılması malların teslim amnda Türkiye'de bulunmasını, hizmetin Türkiye'de yapılmasını veya hizmetten Türkiye'de faydalanılmasını ifade etmektedir.

Buna göre, şirketiniz personelinin yurt dışında mukim firmalardan yurt dışında eğitim hizmeti alması işlemi, hizmet yurt dışında yapıldığından ve hizmetten yurt dışında fayd al anıldığından katma değer vergisinin konusuna girmemektedir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.
    ---------------

Buna göre Yansıtma faturasına KDV yüklemeyeceğimi anlıyorum ben
    Yanlış mıyım

Evet benim de vurgulamak istediğim tam da buydu. Eğitim hizmetinde faydalanmayı yurt dışında olarak kabul ediyor. Bu durumda kdv konusuna girmiyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)