kamu işçi maaş

Konu: Şahsın İnşaat Yaptırması İle Ödemelerden Stopaj Kesintisi Olur Mu?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2013
    Mesajlar
    881

    Şahsın İnşaat Yaptırması İle Ödemelerden Stopaj Kesintisi Olur Mu?

    10.01.2015 tarihinde mükellef olmayan şahıs arsası üzerinde X limited firmasına işyeri merkezi bir bina yaptırmaya başlıyor
    Sözleşmeye göre X limited firması anahtar teslim işi yapacak ve karşılığında 2.500.000 TL alacaktır
    İşin süresi sözleşmede 18 ay olarak yazılmıştır
    Şahıs Ahmet bey ara ara X limited firmasına ödeme (avans) yapmaktadır
    Bu yapılan ödemelerden yıllara yaygın inşaat dolayısıyla stopaj kesilmelimidir
    Fakat mükellef olmayan şahıs Ahmet beyim herhangi bir mükellefiyeti yoktur muhtasar mükellefiyeti açmasına gerek varmıdır?
    Not:Ahmet bey yapacağı işyeri binasındaki işyerlerini satmayacak kiraya verecektir
    Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    526
    Sade vatandaşın muhtasar verme stopaj yapma hakkı yoktur bu nedenle stopaj olmayacaktır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    60
    bu bir ticari faaliyettir mükellefiyet kaydı açtırıp stopaj ödemesi gerekir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    526


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    526
    Vergi Tevkifatı

    Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
    Madde No 94
    Kapsam
    (3946 sayılı Kanunun 22 nci maddesiyle değişen madde. Yürürlük; 1.1.1994)Kamu idare ve müesseseleri, iktisadî kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadî işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya ziraî işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.1. Hizmet erbabına ödenen ücretler ile 61 inci maddede yazılı olup ücret sayılan ödemelerden (istisnadan faydalananlar hariç), 103 ve 104 üncü maddelere göre,2.Yaptıkları serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemelerden (4369 sayılı Kanunun 81/C-8 maddesiyle değişen ibare. Yürürlük; 1.1.1999) (Noterlere(1) serbest meslek faaliyetlerinden dolayı yapılan ödemeler hariç);a) 18'inci madde kapsamına giren serbest meslek işleri dolayısıyla yapılan ödemelerden,(2009/14592 sayılı B.K.K. ile % 17. Yürürlük; 3.2.2009)(2)b) Diğerlerinden, (2009/14592 sayılı B.K.K. ile %20. Yürürlük; 3.2.2009)(3)3. 42 nci madde kapsamına giren işler dolayısıyla bu işleri yapanlara (kurumlar dahil) ödenen istihkak bedellerinden,(2009/14592 sayılı B.K.K. ile "42 nci madde kapsamına giren işler dolayısıyla bu işleri yapanlara ödenen istihkak bedellerinden % 3" Yürürlük; 3.2.2009)(4)4. Dar mükellefiyete tabi olanlara, telif ve patent haklarının satışı dolayısıyla yapılan ödemelerden,(2009/14592 sayılı B.K.K. ile %20. Yürürlük; 3.2.2009) (4)5. a) 70 inci maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan ödemelerden, (5)b) (5035 Sayılı Kanunun 48/4-d maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik; 01.01.2004, Yürürlük; 02.01.2004)Vakıflar (mazbut vakıflar hariç)(6) ve derneklere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden,(7)c) Kooperatiflere ait gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden,(8)(6322 sayılı kanunun 10.maddesiyle eklenen alt bent; Yürürlük 15.06.2012)d) Yabancı devletlere, yabancı kamu idare ve kuruluşları ile uluslararası kuruluşlara ait diplomatik statüsübulunmayan gayrimenkullerin kiralanması karşılığında bunlara yapılan kira ödemelerinden(2009/14592 sayılı B.K.K. Madde 1/5 ile;"r vergisinden muaf olan dar mükellefl




  6. #6
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    526
    ilgili kanun maddesinin işinize yarayacak kısmı yukardadır vergi kesecekler içinde sade vatandaşlar sayılmamıştır.Taahhüt eden açısından ticari faaliyettir arsa sahibi içinse bir yatırımdır gayrımenkul edinme usulüdür veya tasarrufun şekil değiştirmesidir.
    Taahhüt eden iş bitiminde faturasını kesip olayı tamamlayacaktır.Gayrımenkuller gelir getirirse ayrıca mal sahibi stopaj veya beyan usulü vergilendirilecektir.Olayımızda stopaj kesme mecburiyeti yoktur.İyi çalışmalar.
    Konu Hasan ER tarafından (05.Ocak.2015 Saat 14:53 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Şahsın Yurtdışına Verdiği Hizmet İçin Vergi Olur Mu?
    Konu Sahibi ytsejam123 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Ekim.2016, 13:12
  2. Yıllara Sari İnşaat - %3 Stopaj Kesintisi?
    Konu Sahibi success17 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 01.Ekim.2014, 23:09
  3. Stopaj Kesintisi
    Konu Sahibi makuli Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 17.Mayıs.2012, 13:47
  4. İnşaat işlerinde stopaj kesintisi.
    Konu Sahibi hasanak_34 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Aralık.2009, 12:30
  5. Kat Karşılığı İnşaat İşlerinde Stopaj Kesintisi
    Konu Sahibi ysnacar Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Kasım.2009, 15:12

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36