kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Kurumlar Beyannamesinin Yanlış Verilmesi

Kurumlar Beyannamesinin Yanlış Verilmesi

Bir mükellefimin geçmiş yıl kurumlar beyannamesi hatalı verilmiş.Firma kar ettiği halde beyannamede yanlışlıkla zarar yazmışlar, vergi levhası ise matrahsız.Geçmiş yıl zararından mahsup yapıldığı için ödeme çıkmayınca da durum geç fark edilmiş.
    Bu durumda ne gibi ceza çıkar?

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Zeynep Elif

Benim anlamadığım Firma kar ettiği halde beyannamede yanlışlıkla zarar yazmışlar.Geçmiş yıl zararından mahsup yapıldığı için ödeme çıkmayınca da durum geç fark edilmiş.

Bu söylediklerinizin ikisi aynı anda olmaz.

Evet hatalı ifade ettim, geçmiş yıl zararından mahsup yapılmamış.Normalde geçmiş yıl zararı olmasaydı firma kar çıktığı halde ödeme çıkmayınca durumu fark ederdi ama geçmiş yıl zararı olduğu için kar çıkmasına karşın ödeme çıkmayınca firma durumu geç fark etmiş.

Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Zeynep Elif

Benim anlamadığım Firma kar ettiği halde beyannamede yanlışlıkla zarar yazmışlar.Geçmiş yıl zararından mahsup yapıldığı için ödeme çıkmayınca da durum geç fark edilmiş.

Bu söylediklerinizin ikisi aynı anda olmaz.
    Ferhat Bey,

Anlamadığınız yeri anlattım hala bir cevap yok sizden, yoksa yine mi anlatamadım diye düşünmeye başladım

Alıntı Zeynep Elif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet hatalı ifade ettim, geçmiş yıl zararından mahsup yapılmamış.Normalde geçmiş yıl zararı olmasaydı firma kar çıktığı halde ödeme çıkmayınca durumu fark ederdi ama geçmiş yıl zararı olduğu için kar çıkmasına karşın ödeme çıkmayınca firma durumu geç fark etmiş.
    özür dilerim ama Türkçe anlatım bu kadar zor olmamalı..

her durumda firma dönemi karlı kapatmış, her iki durumda da ödeme çıkmaması olanaksız
    Şöyleki;
    geçmiş yıl zararları yoksa ödeme çıkmaması imkansız.

ama olasılıklar üzerine hareket edilince anlam kargaşası çıkabiliyor. Biraz daha sade ve net rica ediyorum

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    Ben hiçbirşey anlamadım...
    Sorular alelacelemi yazılıyor acaba..
    Şunumu demek istiyorsunuz.Firma kar beyan etmiş,fakat hatalı olarak geçmiş yıl zararı düşmüşler,vergi matrahı çıkmamış.Halbuki geçmiş yıl zararının düşülmemesi gerekiyordu..
    Kar ve üzerinden de vergi çıkması gerekiyordu..
    Anlatmaya çalıştığınız bu mu?
    Bu ise,ortada ödenecek bir vergi çıkacağından.pişmanlıkla düzeltme beyanı verilecek.Vergi + pişmanlık zammı hesaplanarak 15 gün vade içinde ödenecektir.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Suat Bey,

Meramımı anlatma konusunda iddialıyım ve Türk Dili konusunda da Neyse ki sorun bu değil

Kar çıkmış ama beyannamede zarar yazılmış.Bilançoda kar görünüyor mizanda kar görünüyor ama beyannamede kar sütunu yerin zarar sütunu işaretlenmiş.

Alıntı Tahsin Kurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar
    Ben hiçbirşey anlamadım...
    Sorular alelacelemi yazılıyor acaba..
    Şunumu demek istiyorsunuz.Firma kar beyan etmiş,fakat hatalı olarak geçmiş yıl zararı düşmüşler,vergi matrahı çıkmamış.Halbuki geçmiş yıl zararının düşülmemesi gerekiyordu..
    Kar ve üzerinden de vergi çıkması gerekiyordu..
    Anlatmaya çalıştığınız bu mu?
    Bu ise,ortada ödenecek bir vergi çıkacağından.pişmanlıkla düzeltme beyanı verilecek.Vergi + pişmanlık zammı hesaplanarak 15 gün vade içinde ödenecektir.
    Tahsin Bey, alelacele yazmadım, oldukça dikkatli ve detaylı yazdım, çünkü amacım soruma cevap bulmak ama madem anlaşılamadım tekrar anlatmaya çalışayım.

Firma kendi bünyesinde tutuyor hesapları.
    2010 yılı zarar
    2011 yılı zarar
    2012 yılı kar

Firma 2012 yılı mizanı ve bilançoyu hazırlayıp o dönem ki SMMM'ne göndermiş, SMMM beyannameyi girerken kar yerine zarar kısmına yazmış.

Ama ödeme çıkmıyor, yani SMMM doğru da beyan etseydi ödeme çıkmayacaktı, çünkü geçmiş yıl zararı var.

Vallahi Zeynep Hn yine anlamadım.Kusuruma bakmayın.(Hayret ingilizcemde iyidir ama) Birde bağışlayın ama siz yazdığınızdan anladınız mı?

Tahsin Bey, alelacele yazmadım, oldukça dikkatli ve detaylı yazdım, çünkü amacım soruma cevap bulmak ama madem anlaşılamadım tekrar anlatmaya çalışayım.

Firma kendi bünyesinde tutuyor hesapları.
    2010 yılı zarar
    2011 yılı zarar
    2012 yılı kar

Firma 2012 yılı mizanı ve bilançoyu hazırlayıp o dönem ki SMMM'ne göndermiş, SMMM beyannameyi girerken kar yerine zarar kısmına yazmış.

Ama ödeme çıkmıyor, yani SMMM doğru da beyan etseydi ödeme çıkmayacaktı, çünkü geçmiş yıl zararı var.

Şimdi rakamları yazınca anladım. Beyannameye düzeltme verin.İncelemeye alınırsınız VİR (Vergi İnceleme Raporu) sunucu düzeltmeleriniz yapılır.Rapor sonucuna göre formda tekrar görüşürüz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)