kamu işçi maaş

Konu: Kat Karşılığı İnşaatta Müteahhidin Arsa Sahibine Fatura Düzenlemesi Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    281

    Kat Karşılığı İnşaatta Müteahhidin Arsa Sahibine Fatura Düzenlemesi Hk.

    Kat karşılığı inşaat işinde müteaahhit firma arsa sahibine bırakacağı daire ve işyerleri için fatura düzenleyecek midir?
    Düzenleyecekse, hangi tariihte ve hangi bedel üzerinden fatura düzenleyecektir?

    Bu günümüzü çalan iki hırsız var; geçmişe ilişkin pişmanlıklarımız ve geleceğe ilişkin kaygılarımız...

  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.480
    Arsa Sahibi Açısından

    Arsanın herhangi bir iktisadi işletmeye dahil olmaması ve arsa tesliminin sürekli bir ticari faaliyet, organizasyon içerisinde gerçekleşmemesi, arızilik özelliğinin kaybolmaması, yapılan arsa teslimini KDV konusuna dahil etmemektedir. Çünkü KDVK. 1. maddesinde Türkiye’de yapılan aşağıdaki işlemler Katma Değer Vergisi’ne tabidir:

    1- Ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler,…hükmü yer almaktadır. Dolayısıyla arsa sahibinin arsa teslimi ticari bir faaliyet çerçevesinde gerçekleşmediğinden KDV aranmayacaktır. Ayrıca 30 Nolu KDVGT.’nde ...Ancak arsa sahibinin, gerçek usulde mükellefiyetini gerektirmeyecek şekilde, arizi bir faaliyet olarak arsasını daire veya işyeri karşılığında müteahhide tesliminde vergi uygulanmayacaktır.hükmüyle konuya açıklık getirmektedir.


    b) Müteahhit Açısından

    Müteahhidin KDV mükellefiyeti olduğundan arsa sahibine teslim ettiği daire veya işyerleri için emsal bedelleri üzerinden fatura düzenleyecek, KDV hesaplayarak, yasal defterlerine kaydedip beyanlarına intikal ettirecektir.

    Eğer müteahhidin teslim ettiği dairelerin net alanı 150 m2’nin altında ise bu teslimler %1 oranında KDV’ye tabi olacaktır. Eğer teslim edilen dairelerin net alanı 150 m2 (ve üstünde) ve teslim edilen işyeri ise %18 oranında KDV’ye tabi tutulacaktır. Müteahhit inşaatın inşa aşamalarında yüklendiği KDV’yi KDVK.29. maddesi uyarınca, yaptığı mal ve hizmet teslimleri karşılığında hesapladığı KDV’den indirim konusu yapabilecektir. Fakat müteahhidin %1 şeklindeki indirimli orana tabi teslimleri nedeniyle indirim konusu yapamadığı KDV’yi mahsuben veya nakden isteme hakkı bulunmaktadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kat Karşılığı İnşaat İşinde Arsa Sahibine Fatura Kesilir mi?
    Konu Sahibi alierdem1983 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 20
    Son Mesaj : 16.Eylül.2017, 12:42
  2. Kat Karşılığı İnşaat İşinde Arsa Sahibine Fatura İlişkisi
    Konu Sahibi z_atropin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 03.Mart.2015, 15:42
  3. Kat Karşılığı İnşaatta Arsa sahibine Nakit ödeme yapılması
    Konu Sahibi metintacer Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Ekim.2011, 08:23
  4. Kat karşılığı arsa sahibine verilen dairelerin maliyeti
    Konu Sahibi hurkan536 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Nisan.2011, 22:38
  5. Kat Karşılığı İnşaatta Arsa Maliyet ve Kdv Sorunu
    Konu Sahibi oktaykarakoc Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 13.Kasım.2005, 01:15

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36