kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni
  • 2 Post By AYSE
  • 1 Post By merkür2
  • 1 Post By URUM79
  • 1 Post By Zeynep Elif

Konu: Muhtasar Beyanname

Muhtasar Beyanname

Merhabalar. Mükellefe 10. ayda kesilen serbest meslek makbuzunu 3 aylık zannedip 10-12 döneminde vermeye kalktım. Fakat sistem uyarı verdi. Şimdi 10. ay muhtasar beyannamesinde düzletme mi yapmalıyım yoksa aralık ayında mı bildirmeliyim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    düzeltme vermelisin,pişmanlıkla
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

teşekkürler

Merhabalar. Benim bir sorum olacaktı

Daha önceden düzeltme verilmiş beyannameler için, düzeltme nedenlerini yazdığımız o açıklamaları görebileceğimiz
    bir yer var mı yoksa göremiyor muyuz.?

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    ilgili mükellefin internet vergi dairesi şifresi mevcut ise, görüntüleyebilirsiniz.
    enus11 ve smmm-ankara- bunu beğendi.
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    eğer mükellefin size "İNTERNET HİZMETLERİ KULLANIMINA İLİŞKİN YETKİ VERME FORMU" ile yetki verdi ise kendi şifreniz ile mük bilgilerine ulaşabilirsiniz.
    enus11 bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Kolay gelsin üstadlarım; Geçici vergiyle ilgili birkaç sorum için değerli vaktinizi alıcam. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sorularım Şunlar ;

Daha önceden hazırlanıp gönderilmiş geçici vergi beyannamesindeki Gelir tablosunda

kar marjı oranını bulmak için nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.

Geçici vergi hazırlanırken bu kar marjı oranlarını kullanmak mecburimi.

Kar marjı oranlarını kullanmadan geçici vergi karını nasıl hesaplayabilirim. Basit bir örnek verebilirmisiniz.

Bir de her sektörün sabit bir kar marjı mı var. Varsa bu oranları nerede bulabilirim.

Biliyorum biraz uzun oldu sorum. Kusura bakmayın.

Herkese İyi Çalışmalar.

Alıntı enus11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin üstadlarım; Geçici vergiyle ilgili birkaç sorum için değerli vaktinizi alıcam. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sorularım Şunlar ;

Daha önceden hazırlanıp gönderilmiş geçici vergi beyannamesindeki Gelir tablosunda

kar marjı oranını bulmak için nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.

Geçici vergi hazırlanırken bu kar marjı oranlarını kullanmak mecburimi.

Kar marjı oranlarını kullanmadan geçici vergi karını nasıl hesaplayabilirim. Basit bir örnek verebilirmisiniz.

Bir de her sektörün sabit bir kar marjı mı var. Varsa bu oranları nerede bulabilirim.

Biliyorum biraz uzun oldu sorum. Kusura bakmayın.

Herkese İyi Çalışmalar.
    Sayın enus11, geçici vergi kar marjı ile ilgili şahsım adına uyguladığımı özetle aktarmaya çalışayım.
    -Gelir Vergisi Mükellefiyeti ile ilgili kar marjını belirleyen en önemli unsur alım-satım işi ile uğraşmakta ise 'Stoklar' başlığıdır. Dönem başı ve dönem sonu stokları kar marjını belirler. Dönem sonlarında çıkarılan envanter sayımı ile kar marjını oluşturabilirsiniz.
    - Kurumlar Vergisi Mükelleflerinde ise kar marjını etkileyen birçok unsur bulunur. (Stoklar-Kur Farkları-Ödenmeyen SGK Primleri-Ortaklar Adat Hesaapları v.b...)

Sektörlere göre kar marjını uygulayıp uygulamamak sizde fakat işletmenin kar ve zarar döngüsündeki dengeyi iyi analiz edip buna göre hareket etmelisiniz. Ticaret Odalrının sektörlere göre yaynılamış olduğu kar marjı oranlarını açıklamalı olarak yayınlayan bildirimi mevcut netden bulabilirsiniz.

İyi Çalışmalar
    enus11 bunu beğendi.

Sayın Urum79,

Sayın enus11,brüt satış karını soruyor anladığım kadarı ile ve bunu açıkçası ben de merak ediyorum.Ben mükelleflerimde bire bir stokları takip ediyorum, çünkü mükellefim az ve sıklıkla da firmalarda çalışıyorum ama bu genel olarak muhasebe büroları için zor bir durum, çok mükellefli bürolar envanteri kendi mi çıkarıyor,
    firmalardan mı temin ediyor ya da şu sekötrün imalat kar marjı şudur, şu sektörün alım-satım kar marjı budur gibi standartlar var mı?
    Konu Zeynep Elif tarafından (26.Ocak.2015 Saat 10:23 ) değiştirilmiştir.
    enus11 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)