kamu işçi maaş

Konu: Hes İnşaatları

Hes İnşaatları

Günaydın herkese
    hes lisans sahibi yatitimci firmada calisiyorum. Mutraahitimiz insaati yapiyor. Sormak istediğim konu su. Hafriyat faturalari yatırımcı firma olarak bana kesiliyor ve ben de müteahhite yansitma faturasi kesiyorum. Gelen hafriyat faturalarını 258 hesaba borc kdvsini 191 hesaba atarak kaydi yapiyorum. Yansitma kestigim ayni faturalari da 602 hesaba yazip kdv sini 391 hesaba atiyorum. Ancak simdi yilsonu kayitlarini tamamlarken farkettim ki daha enerji uretimine gecmeyen firmam bu yansitma faturalari nedeniyle inanilmaz bir kara ulasti. Sanirim yanlis kayit yaptim. Atladigim bisey var mi? Yardimlarini bekliyorum. Onceki donemlerde kur farki zararim cok oldugu icin odemem cikmamisti. Ancak simdi kur da dustu.
    Ayrica yatirim donemi boyunca kullandigimiz banka ve ortaklardan borclar icin kur farki ve faiz giderlerini 258 hesaba mi kayit gerekir. Yarfimlarinizi bekliyorum.
    Teşekkürler

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın NESİL99

Konuya doğru cevap verebilmek için adım,adım gitmek lazım

**hes lisans sahibi yatitimci firmada calisiyorum. Mutraahitimiz insaati yapiyor. Sormak istediğim konu su.

--Burda sorun yok. İnşaatı Müteahhit yapıyor.

**Hafriyat faturalari yatırımcı firma olarak bana kesiliyor ve ben de müteahhite yansitma faturasi kesiyorum. Gelen hafriyat faturalarını 258 hesaba borc kdvsini 191 hesaba atarak kaydi yapiyorum. Yansitma kestigim ayni faturalari da 602 hesaba yazip kdv sini 391 hesaba atiyorum.

--Benim takıldığım konu bu işi siz mütahhite verdiyseniz neden nakliye faturası size kesiliyor yok eğer hafriyatı siz üstlendiyseniz 258 hesaba kaydetmeniz ve Kdv'sini 191 kayıt ederek indirmeniz doğru.Zira iş bitiminde mütahhitin size keseceği ve sizin aktifleştireceğiniz tutar hafriyat bedelleri kadar eksik olacak.Eğer siz müteahhitle hafrıyat faturalarını ben öderim size yansıtırım diye anlaştıysanız siz bu faturaları 258 hesaba işlediyseniz yansıtmanız 258 hesaptan olacak,Eğer hafriyat faturalarını Gider kaydedip yansıtırsanız o zaman 602 hesabı kullanmanız doğru olur. Burada özellikle üzerinde durulması gereken nokta siz yansıtma faturası kestiğiniz için hafriyat bedellerinin Gider, Hafriyat Yansıtmalarının ise Gelir olarak kaydedilmesi şart iş bitiminde ise Gider biriken hafriyat bedellerinin yansıtma yoluyla Gelir Tablosuna değil İnşaatın Maliyetine eklenmesi gerekir. Yani şu anda bir anlamda 602'ta oluşturduğunuz tutarlar işin bitimine kadar ötelenmiş olacak hatta santral aktifleştirildikten sonra 602 hesabın karşılığında santralin amortismanı hesaplanıp ilgili Gider hesaplarına kaydedilecek

**Ancak simdi yilsonu kayitlarini tamamlarken farkettim ki daha enerji uretimine gecmeyen firmam bu yansitma faturalari nedeniyle inanilmaz bir kara ulasti. Sanirim yanlis kayit yaptim.

--Evet kayıtlarınız hatalı

**Atladigim bisey var mi? Yardimlarini bekliyorum. Onceki donemlerde kur farki zararim cok oldugu icin odemem cikmamisti. Ancak simdi kur da dustu.
    Ayrica yatirim donemi boyunca kullandigimiz banka ve ortaklardan borclar icin kur farki ve faiz giderlerini 258 hesaba mi kayit gerekir. Yarfimlarinizi bekliyorum.

--Kur farkları için zaten konuşmaya gerek yok onlar direk maliyete gidecek.

Ayrıca bu konuda müteahhitle aranızdaki yapılan sözleşme çok önemli hesapları oluştururken onu da görmek lazım

Ferhat bey açıklama için teşekkür ederim. ancak "Eğer siz müteahhitle hafrıyat faturalarını ben öderim size yansıtırım diye anlaştıysanız siz bu faturaları 258 hesaba işlediyseniz yansıtmanız 258 hesaptan olacak" derken ne demek istediğinizi biraz daha açar mısınız? bunun düzeltmesini yapma şansım yok mu? yani 602 de biriktirdiğim tutarları 740 hesaba 258 hesapla karşılıklı çalıştırarak atsam doğru olmaz mı? yada ???

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Nesil

Tabi düzeltme şansınız var. (Düzeltme şansı var derken mizanı bilmek lazım zira 3 dönem Geçici vergi beyanı verildi. Rakamların değişmesi , verginin değişmesi demek bunun sonucu da verilen Geçici beyannamelerinin hatalı verilmesi demek dolayısyla yukardaki sorunuzu yanıtladıktan sonra mizanı isterseniz benimle paylaşın beraber düzeltme yoluna bakarız)

**Eğer siz müteahhitle hafrıyat faturalarını ben öderim size yansıtırım diye anlaştıysanız siz bu faturaları 258 hesaba işlediyseniz yansıtmanız 258 hesaptan olacak" derken ne demek istediğinizi biraz daha açar mısınız?

--Şimdi bunu biraz açalım. (Yalnız bu yansıtma işini bunun altında açıklayacağım.) Eğer sözleşmede yansıtma kelimesi geçiyorsa sizin muhasebe kaydınız.
    740 hesaba borç (KDV 191 hesabı anlatırken ihmal ediyorum onlar beyan edilmiştir.) 602 hesaba alacak kaydınız doğru.
    daha sonra 740 hesap yansıtma yoluyla 258 hesaba oradan da Santralin diğer maliyetiyle beraber Maddi Duran Varlıklar Grubuna kayıt edilecek 602 hesap ise Gelir Tablosuna Gidecek daha sonra Maddi Duran Varlıkta yer alan Santralin Amortisman kaydı da Gelir tablosuna gidince Gelir tablonuz doğru şekilde oluşacak .Çünkü yansıtma işlemi bir gelir doğuran işlemdir.

Eğer sözleşmede yansıtma kelimesi yoksa ve siz bunu 258 hesaba alıp oradan müteahhite yansıtıyorsanız 258 hesaba daha önce borç verdiğiniz rakamı yansıtma durumunda 258 hesabı alacaklandırıp müteahhitin hesabına veya avans hesabına borç vereceksiniz.

**bunun düzeltmesini yapma şansım yok mu?

--Var tabi ki ama mizanı görmek lazım. Gözüm kapalı yapın dersem bir inceleme durumunda (ki rakamlar büyükse yukarda yapacağınız işler bunu etkileyecek diye düşünüyorum) ciddi Vergi Ziya Cezası ile karşılaşabilirsiniz.

**yani 602 de biriktirdiğim tutarları 740 hesaba 258 hesapla karşılıklı çalıştırarak atsam doğru olmaz mı? yada ???
    --Yukarıda da yazdığım gibi tevsik (yani açıklanabilir,ispat edilebilir) durumunda yukarıdaki düzeltmelerin hepsi yapılabilir. Bunu özellikle vurguluyorum Mizanı görmek, beyan edilen Geçici Vergilere bakmak lazım

Ayrıca yukarıdaki durumların yanında eğer yatırım izniniz var mı ? Yatırım indiriminden faydalanıyormusunuz ? Hesaplamalarda bunu da bilmek lazım önemli. O zaman hesaplamalar komple değişir.
    Konu ferhat tarafından (05.Şubat.2015 Saat 15:16 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)