kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: K.k.e.g

K.k.e.g

Merhabalar ;

Üstadlarıma iki sorum olacaktı. Sorularım şöyle;

Dönem sonunda yıllık beyannamede kara eklediğimiz 900 lü hesapta takip edilen kanunen kabul edilmeyen giderlerin

kara eklenişi ayrıca yevmiye kayıtlarında da gösteriliyor mu? Yoksa sadece beyannameye eklenip kayıtlarda gösterilmezler mi?

Muhasebe kaydı yapılıyorsa örnek verebilir misiniz?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir de dönem sonunda yıllık vergi kayıtlarında, ilgili yıla ait 690-nolu hesaptaki tutar, net kara ulaşmak için 570 ve 580 nolu hesapta bulunan tutarlar

ile nasıl ilişkilendirilir yani net kara ulaşırken yapılan bu işleme yevmiye kaydı olarak nasıl dahil edilir? Muhasebe kaydı olarak örnek verebilir misiniz.

(690 daki tutar 40.000 570 teki tutar 20.000 580 deki tutar 30.000). Rakamlar örnek, konu ders amaçlıdır.

Yardımlarınızı bekliyorum. Ayırdığınız değerli vakitleriniz için şimdiden teşekkürler.

Herkese iyi çalışmalar.

bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    900 lü hesaplar tek başına gelir-gider hesaplarıyla ilişkilendirilemez. Dönem içinde ilgili hesaplarına kayıt edilen kkeg ler ayrıca takip amaçlı 900 lü hesaplara kayıt edilir. Örnek verirsek kkeg olan binek otolarının motorlu taşıtlar vergisi 770 hesaba kaydedilirken eş zamanlı olarak 900 lü hesaplara da kayıt yapılır. 770 hesaplara kaydedilen tutarlar yansıtma hesaplarıyla 632 hesaba aktarılarak ticari kardan düşülür. Gelirin 100 tl kkeg inde 10 tl ise ticari karın 90 tl.dir. Beyannamede kar alanına 90 tl, kkeg e de 10 tl yazarsanız, vergi matrahınız 100 tl. olur. Şimdilik bu kadar biraz nefes alim sonra dönerim.
    nguroy ve enus11 bunu beğendi.

Çok teşekkür ederim Bülent Bey. İyi çalışmalar.

kısa bir soru daha sormak istiyorum.

Kanunen kabul edilmeyen giderler gelir vergisi beyannamesinde ayrı olarak gösterilmeyip ticari kazanca dahil ediliyor, ama kurumlar vergisi beyannamesinde

ayrı bir satırda gösteriliyor. Bunun sebebi nedir acaba.?

Kar zarar mahsubu ile ilgili bir soru sormak istiyorum.

-------------
    590
    .......570
    .......580

-------------
    570
    ..........580

-------------
    690
    ..........580
    ..........691
    ..........692

-------------

(Not: 3 kaydında birbiriyle bağlantısı yok. 3 ü de farklı. örnek amaçlı yazdım. birbirinin devamı değiller.)

Yukarıdaki kayıtlardaki gibi geçmiş yıl kar veya zararlarını birbirinden mahsup edebilmek için karar mı alınması gerekiyor.

yoksa bu mahsup kayıtları her dönem sonu işlemleri sırasında karar alınmasına gerek olmadan sabit yapılan bir işlem mi?

bir de kar veya zararların birbirinden mahsup edilmesi mecburi bir durum mu.?

Yanıtlarsanız sevinirim.

İyi Çalışmalar.

Merhabalar. K.K.E.G ile ilgili bir soru sormak istiyorum.

Geçici vergi veya kurumlar vergisi beyannamesindeki kanunen kabul edilmeyen giderlerin tutarı ile aynı beyannamede

gelir tablosunda bulunan Diğer Olağandışı Gider ve Zararlar ın tutarının aynı mı olması gerekiyor?

Aynı olmaması durumu hatalı bir durummudur. ikisi farklı olursa düzeltme verilmesi gerekir mi ?

yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Sayın enus11,

K.K.E.G. 689 hesap ile aynı olması gerekmiyor.

950 nazım hesap ile aynı olması gerekiyor.

Uğur Bey teşekkür ederim cevabınız için.

peki 689 ile 950 yi farklı yapan durum ney.

muhasebe işlemlerinde kkeg ler 689 a kaydedilip

bunlar ayrıca 950 li nazım hesaplarda gösterilmiyor mu.

kafam iyice karıştı.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın enus11,

Sorularınıza göz gezdirdim, öğrenmek amaçlı sorular sorarken örnek maddeler yazıp soru sormanız hatalara sebep olmuş. Bunları düzeltmek ayrı sorunlar yaratır. Öncelikle tavsiyem "Vaka Metodu" uygulamaktır. Gerçek rakamlar ve gerçek olaylarla sorun ki daha yönlendirici cevaplar verebilelim.

Örneğin ilk olarak 689 hesabın KKEG hesabı olduğu hatasından vazgeçin. Size bunu öğretenlerden de uzak durun. Kimbilir kaç kez yazdım sizin için tekrar yazayım, TDHP "Finansal Muhasebe" tekniği üzerine kurulmuştur, vergi matrahını tespit etmek üzere düzenlenmemiştir, bülent249'un verdiği örneği gözönüne alarak kayıtlarınızı yapın, yani eşzamanlı kayıt tekniği kullanın. Bir işletme için gider giderdir ne olursa olsun (Vergi Yasaları Çerçevesinde) zamanı geldiğinde Vergi matrahını düzenleyecek işlemleri yaparsınız. Beyanname öncesi beyannameye dayanak teşkil edecek bu tarz bilgilerin kaydedildiği bir tablo oluşturur, beyanname çalışma dosyanızın içine koyarsınız.

#5 numaralı başlıktaki maddeleri de ne oldu da yazıp sordunuz onu açıklayın ayrıca neredeyse mümkün değil kısaca söyleyeyim.
    nguroy bunu beğendi.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Çok teşekkür ederim Sayın Ksimkesyan yardımınız için. KKEG ilgili konuyu anladım.

5. madde deki sorum aslında kısaca geçmiş yıl kar veya zararlarını birbirlerinden mahsup ederken

bu işlem için şirketlerde karar alınıp alınmayacağı ile ilgiliydi. Ama konuyu araştırırken

bilmiyorum doğrumu yanlış mı - karar alınması sadece bu mahsup işleminin sermayeden karşılandığı durumlar için geçerli olduğu kararına vardım.

Tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)