kamu işçi maaş

Like Tree9Beğeni

Konu: Faturası Kesilmemiş Hizmet Gideri Hangi Hesapta Durmalı

Alıntı ugurcadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende onu cevaplıyorum zeynep hanım, Hizmet üretim stoğudur. Ya ürettiğiniz hizmet kadarını faturalandıracaksınız. Yada bunu Hizmet üretim stoğu olarak 151'e atacaksınız.
    Hizmet Üretim Maliyeti demek istemiş olabilir misiniz?

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hizmet üretimi fiktif ve maddi olmayan birşeydir stok edilemez.

Hizmet üretimi Soyut olduğunu yukarıda yazdım. Üretilen hizmet sonucunda mutlak bir çıktı var. Bu çıktı Teslimi gerçekleşmemiştir. Üretim işletmesi açısından stok değeri taşımaktadır.

Alıntı Zeynep Elif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hizmet Üretim Maliyeti demek istemiş olabilir misiniz?
    Hizmet üretim Stoğu TMS-2 ile gündeme gelmiştir.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu senin yorumun ancak Kevork kardeşim. Burda doğru tek nokta FATURANIN GELMİŞ OLMASI , sözün özü budur. Hizmet faturası alınmış ise bu nasıl 15 grubunda olacak? . Bir hizmet üretmek için bazı işçilikler aldık. Bunların faturası geldi. Ancak diyelimki yapılacak son bir işlem kaldı , bu nedenle hizmet tamamlandmadı, ve faturası kesilemedi. Şimdi ne olucak?
    Dönemsellik ilkesi gereği, ya yapılan harcamaları bir hesapta toplayıp giderleştirmiyeceğiz. Yahıut giderleştiripo gelir tahakkuku yapıcaz.
    Elde mal veya ürün olsa tamam yarı mamule alaım bekleyeim. Hizmetin stoğu olmaz. Yapmayın.
    Yine bu başlıktaki soruya münhasır olarak;

Konunun yorumu tamamen özellikle belirttim ben "çelik" kelimesi nedeniyle doğrudan üretim olduğunu düşünüyorum. Her söylediğim bu varsayım üzerineydi.

Eğer gerçekten sadece hizmet karşılığı ve hiç ürün yoksa bile o zaman da 157 hesap bu amaçla kullanılabilir, tek gereken bilanço dipnotlarına not düşmektir.

Zeynep Hn.

"Bir firma ahşap malzemesini aldı, boyasını aldı ve bana bunu boya dedi, bu boyama işlemi mamul üretimi midir?" bu soru bu başlığa göre değil, Üstelik çok yönlü.

1. Serbest Meslek Faaliyeti olabilir;
    2. Zaten boya işi bitip tamamlanmadan fatura kesilmeyecek bir harcama da yapılmayacak sıkıntı yok.
    3. Malzemeleri alan firma açısından ise / 150 veya 258 olabilir.

Yukarda bu konudan bahsettik aslında, Maliyet oluşturmak için illa ürün gerekmez, İthalat işlemlerinde olduğu gibi. Mal yola çıkmadan yurtdışından, Banka masrafları, nakliye, sigorta, belki KKDF, ardiye gibi birçok gider yapılıyor, peki bunlar "Hizmet" değilmi. 154 veya 159 hesaba bunları yazdığımız zaman mal yok ürün yok, bunlar 15 gurubunda durmuyormu ? Hizmet stoğu yaratılmış olmuyormu ? İçinizde bunları 180/280 hesaplara yazan olduğunu hiç sanmıyorum.

Peki aynı durumda daha önce 740 hesaba gitmiş giderleri ( pay vererek yada tamamen ) 159 hesaba almakta hangi engel yada mahsur var.

Hadi konuya biraz da böyle bakın.
    Konu ksimkesyan tarafından (12.Şubat.2015 Saat 16:50 ) değiştirilmiştir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

2.2. TMS – 2 Stoklar Standardında
    Hizmet Üretim Maliyetinin Kapsamı
    Türkiye Muhasebe Standartları’nda 2
    nolu standart stoklara ilişkindir. Standardın
    6. maddesi "Üretim sürecinde ya da
    hizmet sunumunda kullanılacak ilk madde
    ve malzemeler şeklinde bulunan varlıkları"
    da stok terimi kapsamına almıştır.
    37. madde ile de "hizmet işletmesi stoklarının
    yarı mamul olarak tanımlanabilece-
    ği" söylenmiştir.
    Hizmet sunumu, üzerinde anlaşmaya
    varılmış sözleşmeye bağlı bir işin taraflarca
    belirlenmiş sürede işletme tarafından
    yapılmasını içermektedir. Hizmetler bir
    veya birden çok dönem içinde sunulabilir7
    .
    TMS – 2 Stoklar Standardının 19. paragrafında
    hizmet işletmelerinde ortaya
    çıkan stok maliyetleri aşağıdaki gibi tanımlanmıştır8
    :
    “Verilen hizmetle ilgili hasılatın mali tablolara
    gelir olarak yansıtılmadığı durumlarda
    ilgili giderler stok hesabına yansıtılır.

Atık buda yeterli olmuyorsa ben birşey demiyorum bundan sonra.
    Konu ugurcadir tarafından (12.Şubat.2015 Saat 16:46 ) değiştirilmiştir.

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yine bu başlıktaki soruya münhasır olarak;

Konunun yorumu tamamen özellikle belirttim ben "çelik" kelimesi nedeniyle doğrudan üretim olduğunu düşünüyorum. Her söylediğim bu varsayım üzerineydi.

Eğer gerçekten sadece hizmet karşılığı ve hiç ürün yoksa bile o zaman da 157 hesap bu amaçla kullanılabilir, tek gereken bilanço dipnotlarına not düşmektir.

Zeynep Hn.

"Bir firma ahşap malzemesini aldı, boyasını aldı ve bana bunu boya dedi, bu boyama işlemi mamul üretimi midir?" bu soru bu başlığa göre değil, Üstelik çok yönlü.

1. Serbest Meslek Faaliyeti olabilir;
    2. Zaten boya işi bitip tamamlanmadan fatura kesilmeyecek bir harcama da yapılmayacak sıkıntı yok.
    3. Malzemeleri alan firma açısından ise / 150 veya 258 olabilir.
    Harcama var, boyama işi yapan işçilere maaş ödüyorum.Boya ve ahşap karşı tarafın, işçiler benim.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hizmet üretimi Soyut olduğunu yukarıda yazdım. Üretilen hizmet sonucunda mutlak bir çıktı var. Bu çıktı Teslimi gerçekleşmemiştir. Üretim işletmesi açısından stok değeri taşımaktadır.

Tamam doğru. ÜRETİM İŞLETMESİ AÇISINDAN . Üretim varsa doğru, ham madde , yarı mamul mamul.

Burda üretim yok malesef. Burda hizmet üretimi var. Şöyle bir örnek vereyim.
    Diyelim ki siz bir tur düzenleyen bir acentasınız. Bir tur yaptınız dönemin son gününde. Birçok hizmet faturası aldınız. Ancak tümü gelmedi. Örneğin konaklama faturası gelemedi. Otelde karışıklık olmuş Bazı müşteriler kahvaltı almadığı halde kahvaltı almış gibi hesap yapılmış.
    Bu durumda tüm maliyet hazır ama otel yok. Ne olucak . Dönem de bitti. Otelin faturası belli değil. Hala pazarlık halinde. Ne yapıcaz. Maliyet var gelir yok.

Ben olsam gelir tahakkuku yapardım. Satış fiyatım belli çünkü.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Tamam doğru. ÜRETİM İŞLETMESİ AÇISINDAN . Üretim varsa doğru, ham madde , yarı mamul mamul.

Burda üretim yok malesef. Burda hizmet üretimi var. Şöyle bir örnek vereyim.
    Diyelim ki siz bir tur düzenleyen bir acentasınız. Bir tur yaptınız dönemin son gününde. Birçok hizmet faturası aldınız. Ancak tümü gelmedi. Örneğin konaklama faturası gelemedi. Otelde karışıklık olmuş Bazı müşteriler kahvaltı almadığı halde kahvaltı almış gibi hesap yapılmış.
    Bu durumda tüm maliyet hazır ama otel yok. Ne olucak . Dönem de bitti. Otelin faturası belli değil. Hala pazarlık halinde. Ne yapıcaz. Maliyet var gelir yok.

Ben olsam gelir tahakkuku yapardım. Satış fiyatım belli çünkü.
    Hocam ilk olarak ben daha SMMM belgesine sahip değilim. Sadece stajerim (Bunuda itiraf edeyim) yanlışlarım olabilir ama bu konuda TMS-2 de net olarak yazıyor.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Zeynep Elif Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harcama var, boyama işi yapan işçilere maaş ödüyorum.Boya ve ahşap karşı tarafın, işçiler benim.
    Bu konu bu ifadenizle 170 ve 350 hesapları ilgilendiriyor ki tamamen başka bir olay. Çok detayına gitmeyeceğim.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Hocam ilk olarak ben daha SMMM belgesine sahip değilim. Sadece stajerim (Bunuda itiraf edeyim) yanlışlarım olabilir ama bu konuda TMS-2 de net olarak yazıyor.
    Bu duruma itiraf demenize gerek yok ki, bilmek için ille de SMMM olmak gerekmiyor, SMMM olmak için ille de bilmek gerekiyor ama
    ugurcadir bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)