kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Hava Kuvvetleri

Konu: Bir Sorunum Var..

Bir Sorunum Var..

arkadaşlar ben bir şirkette işe başladım. bizde 2 tane şirket var ve ikisininde mali müşaviri farklı. şirketlerin biri ltd. diğeri a.ş. a.ş. olan şirketin avukat tutma zorunluluğu olduğu için geçen yıl avukat ile sözleşme yapılmış ve avukat bize her ay serbest meslek makbuzu kesmiş. fakat bu arada ön muhasebede çalışan arkadaş a.ş için kesilen makbuzu ltd'in mali müşavirine göndermiş ve onlarda ünvana bakmadan 1 yıl boyunca kayıtlarına almışlar. daha sonra ben bunun yanlış mali müşavire gittiğini anladım ve ltd'in mali müşaviri ile konuştum ve onlar kayıtlarından çıkarıp düzeltme yaptılar. gel geleli a.ş için hiçbir işlem henüz yapılmadı. geriye dönük hiçbir işlem yapmayıp direk ocak ayından itibaren muhtasarını vermeye başlasak olur mu? geriye dönük herhangi bir incelemede falan bizim için sıkıntı yaratır mı?

İyi çalışmalar

kanaatimce yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

1-A.Ş. avukatının kesmiş olduğu serbest meslek makbuzlara ait stopaj kesintisi 2014 yılına ait yıllık gelir beyannamesinde beyan edileceği için;
    beyan edilmesi gereken stopaj kesintisi vergi müfettişi incelemesine gerek kalmadan ilgili vergi dairesince çapraz sorgulamada ortaya çıkacaktır.
    2-Vergi dairesi bulup ve vergi müfettişine incelemeye sevk ettiği takdirde pişmanlıkla verilmesi gereken beyannameden daha pahalıya mal olacaktır.
    3-Vergi Usul Kanunu 371.maddesine göre pişmanlıkla beyannamenizi verip 15 gün içinde ödemenizi tavsiye ederim.(stopaj,damga vergisi ve pişmanlık zammı)
    4-İlgili dönemlere ait kdv düzeltmeleri var.
    nguroy bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)