kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Yüksek Vergi

Yüksek Vergi

merhaba,

yaklaşık 3 yıl önce bir şahış firması kurdum. Organizasyon işleri yapıyorum. Firmalara organizasyonları için eleman temini ve diğer organizasyon hizmetleri veriyorum.

Müşterime kestiğim faturanın yaklaşık %50sini eleman ücreti oluşturuyor. Ve fatura girişim yetersiz olduğu için çok yüksek oranda kdv oluşuyor.
    Bu durum için çözüm önerisi olan var mı? Kağıt üzerinde yüksek tutarlı faturalardna dolayı kar elde etmiş gözüküyorum ama aslında oluşan vergiden dolayı zarar ediyorum. Kdv yetmezmiş gibi üstüne birde (%35lik dilimdeyim) gelir vergisi oluşuyor.

1. Faturalarımı %18 kdv oranıyla kesiyorum. Buna bir çözüm var mıdır? Yani %8 üzerinden fatura kesme şansım var mı?
    2. Şahış şirketimin faaliyet alanına İnşaat işi ekleyip bir arsa alıp inşaat yapsam kdv girişime bir çözüm bulabilir miyim? (inşaat kazanç amaçlı değil küçük bir yatırım ama özellikle fatura girişini arttırmak için olucak)
    3. %35lik gelir vergisinden kurtulmanın bir yolu var mıdır? (bulunduğum ilde vergi şampiyonları listesine girdim)

amacım vergi vermemek yada vergi kaçırmak değil. müşterilerimin hiç birisi faturasız çalışmıyor. ama özellikle eleman ödemelerimi gider olarak gösteremediğim için yüksek oranda kdv ile karşı karşıya kalıyorum.

bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

Sorularınızın cevabı birlikte çalıştığınız meslek mensubundan bulabilirsiniz.Kdv müteşeebbise yük değildir emanettir yükü alıcıya müşteriye aittir idare kendi paranı alırken kdv yi ekleyip gelecek ayın 26 sına kadar vezneye yatırınız diyor.Giderlerinizin belgeierini temin ederek gerçek gelire ulaşabilirsiniz.Çalıştırdığınız elemanlara ödenen ücretler için bordro düzenleyerek sigortasını vergisini ödeyerek gidere yazabilirsiniz.
    URUM79 ve aşkınbulduk bunu beğendi.

Sayın emre.emre amacım vergi vermemek yada vergi kaçırmak değil. ifadenizden hareket ile, benimde size önerim vergi dilimini düşürmek bunun için şahıs firmanızı şirkete dönüştürerek bahsettiğiniz %35 dilimden sabit oranlı kurumlar vergisi oranı olan %20 geçiş yapabilirsiniz. Gelir Vergisi madde 81 e göre tür değiştirme işlemi yapabilirsiniz üstelik, Tür değiştirme sonunda şahıs işletmesinin şirkete devredilen bilançosundaki emtia, demirbaş vs. değerleri Kdv kanunu 17.4.c maddesi hükmüne göre kdv den istisna edilmiştir. Kdv kanunu 17.4.c maddesine göre şahıs işletmesinin devreden kdv si şirkete aynen aktarılabilecektir.

Sayın emre,

Tek kişilik ltd.şti. olmayı düşündünüzmü kurumlar vergisinde basamak yoktur fix %20 dir.

Kdv yi müşteriden tahsil edip yatırdığınızdan sorun teşkil etmemesi gerekiyor
    (tahsilatınız vadeli ise kdv için finansman yükünüz olabilir finansman giderlerine ait faiz, faktoring masrafları zaten direkt gider yazılmaktadır.Ayrıca vadeli faturalarınıza ait finansman maliyetini müşterilerinize yansıtabilirsiniz.)

Yapmış olduğunuz giderleri reel ve bütçeleme olarak karşılaştırarak nelerin belgesiz olduğunu veya düşük tutardan gerçekleştiğini tesbit yoluna gidiniz.

Bu tesbitlerinizi beraber çalışmakta olan müşavirinizle paylaşırsanız eminim daha rahatlamanız olacaktır.

Kolay gelsin.
    hdegirmenci

Hiç kimse mucizeler yaratamaz yaparım diyen halaycidir ve ilk çapraz kontrolde denetime takılır.İdare ekran başında sadece kıyaslama yapan denetmenler var.Şirket öneren arkadaşlar onunda mahsuru var idare kar dağıtmayı bell sürelerde mecbur tutabilir kar dağtıtılmaz ise başka geliri olmayan ortak ne ile geçinecek kar dağıtımı yeni vergi eki demektir.Kazanıyorsa idare payını alacak bunu hazmetmemiz gerekir.Şirket ortağı olarak şirketin sahibi olmadığını sadece sermaye koyan ortak olduğunu hazmetmek gerekir bunu hazmedemeyenler sıkıntı çekiyor hesaplara göre kasada para var ama fiiliyatta yok ortak harcamış adat yapılacak diyenlere tepki verenler var bence belli bir işletme eğitiminden geçmeyen dururmu kabullenemiyor.Şirket ortaklığı ayrı bir kültür herkese göre değil.Her işletmeyi kendi sınırları içinde değerlendirmek lazım diye düşünüyorum karar mükellef ile hizmet verecek olan meslek mensubunun İyi çalışmalar.

Alıntı Hasan ER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorularınızın cevabı birlikte çalıştığınız meslek mensubundan bulabilirsiniz.Kdv müteşeebbise yük değildir emanettir yükü alıcıya müşteriye aittir idare kendi paranı alırken kdv yi ekleyip gelecek ayın 26 sına kadar vezneye yatırınız diyor.Giderlerinizin belgeierini temin ederek gerçek gelire ulaşabilirsiniz.Çalıştırdığınız elemanlara ödenen ücretler için bordro düzenleyerek sigortasını vergisini ödeyerek gidere yazabilirsiniz.
    Sn Hasan Er, kdvnin emanet olduğunu biliyorum. Ancak sorumda da belirttiğim gibi ben %18 kdvli fatura keserken giderlerimi faturalı gösteremediğim için çok büyük bir fark çıkıyor. derdim bu farkı bi çözüm bulmak. Elemanlara sigorta yapıyorum ancak yine de yüksek vergiden kurtulmaya çözüm değil. cevabınız için teşekkürler.

Alıntı URUM79 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın emre.emre amacım vergi vermemek yada vergi kaçırmak değil. ifadenizden hareket ile, benimde size önerim vergi dilimini düşürmek bunun için şahıs firmanızı şirkete dönüştürerek bahsettiğiniz %35 dilimden sabit oranlı kurumlar vergisi oranı olan %20 geçiş yapabilirsiniz. Gelir Vergisi madde 81 e göre tür değiştirme işlemi yapabilirsiniz üstelik, Tür değiştirme sonunda şahıs işletmesinin şirkete devredilen bilançosundaki emtia, demirbaş vs. değerleri Kdv kanunu 17.4.c maddesi hükmüne göre kdv den istisna edilmiştir. Kdv kanunu 17.4.c maddesine göre şahıs işletmesinin devreden kdv si şirkete aynen aktarılabilecektir.

Sayın Urum79, ltd'nin de başta kurumlar vergisi ve ortak / ortaklara ödenen kar payı üzerinden kesilen gelir vergisi dışında çeşitli dezavantajları var. yani şahış şirketindeki %35lik gelir vergisi dilimi, ltd'de kurumlar vergisi ve kar payı üzerinden kesilen vergiyle geri dönüyor. teşekkürler cevabınız için.

Alıntı hdegirmenci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın emre,

Tek kişilik ltd.şti. olmayı düşündünüzmü kurumlar vergisinde basamak yoktur fix %20 dir.

Kdv yi müşteriden tahsil edip yatırdığınızdan sorun teşkil etmemesi gerekiyor
    (tahsilatınız vadeli ise kdv için finansman yükünüz olabilir finansman giderlerine ait faiz, faktoring masrafları zaten direkt gider yazılmaktadır.Ayrıca vadeli faturalarınıza ait finansman maliyetini müşterilerinize yansıtabilirsiniz.)

Yapmış olduğunuz giderleri reel ve bütçeleme olarak karşılaştırarak nelerin belgesiz olduğunu veya düşük tutardan gerçekleştiğini tesbit yoluna gidiniz.

Bu tesbitlerinizi beraber çalışmakta olan müşavirinizle paylaşırsanız eminim daha rahatlamanız olacaktır.

Kolay gelsin.

Sayın Değirmenci,

bir önceki cevabımda da belirttiğim gibi ltd şti'nin de dezavantajları var.

benim topladığım belgelerin yetersizliği, müşterim adına çalıştırdığım elemanlara yaptığım ödemeyi gider olarak gösterememektir. bu durumda bir çözüm bulmaya çalışıyorum. müşavirimle sürekli diyalog halindeyim ancak başka bir müşavirle yola devam etmem gerekecek çünkü mantıksız bir öneri de dahi bulunamıyor. cevaplarınız için çok teşekkürler.

Alıntı Hasan ER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç kimse mucizeler yaratamaz yaparım diyen halaycidir ve ilk çapraz kontrolde denetime takılır.İdare ekran başında sadece kıyaslama yapan denetmenler var.Şirket öneren arkadaşlar onunda mahsuru var idare kar dağıtmayı bell sürelerde mecbur tutabilir kar dağtıtılmaz ise başka geliri olmayan ortak ne ile geçinecek kar dağıtımı yeni vergi eki demektir.Kazanıyorsa idare payını alacak bunu hazmetmemiz gerekir.Şirket ortağı olarak şirketin sahibi olmadığını sadece sermaye koyan ortak olduğunu hazmetmek gerekir bunu hazmedemeyenler sıkıntı çekiyor hesaplara göre kasada para var ama fiiliyatta yok ortak harcamış adat yapılacak diyenlere tepki verenler var bence belli bir işletme eğitiminden geçmeyen dururmu kabullenemiyor.Şirket ortaklığı ayrı bir kültür herkese göre değil.Her işletmeyi kendi sınırları içinde değerlendirmek lazım diye düşünüyorum karar mükellef ile hizmet verecek olan meslek mensubunun İyi çalışmalar.
    Hasan Bey, peki kar dağıtımı yerine huzur hakkı halinde de vergi söz konusu mu? Yani ben ltd şti'de kendimi personel olarak göstersem ve her ay huzur hakkı adı altında gelir sahibi olsam, kar payı dağıtımındaki oranlarda gelir vergisine mi tabi olurum?

Aklıma takılan birde yaptığınız organizasyon hizmet işini kamu kurum yada kamu kurumu niteliği taşıyan v.b. kurumlaramı yoksa özel firmalaramı yapıyorsunuz. Kdv Tevkifatı yönünden de değerlenirilebilir yada daha önce araştırmışmıydınız?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)