kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışı Forex Firmasına Türkiye'de Aracılık Yapmanın Vergisel Boyutu ?

Unhappy Yurtdışı Forex Firmasına Türkiye'de Aracılık Yapmanın Vergisel Boyutu ?

Merhaba arkadaşlar. Bu konuyu internette derinlemesine araştırdım, bazı muhasebeci arkadaşlara danıştım lakin pek bilinmeyen bir konu old. için net bir cevaba kesinlikle ulaşamadım. Benim sorum şöyle;

Ben yurtdışı bir forex şirketinin Türkiye'de komisyon karşılığı aracılığını yapmak istiyorum. böyle bir işte Hangi vergi türüne dahil olurum ? Ve bu işte vergilendirme nasıl olur ? Ben şirket olarak yatırımcıların dövizlerini toplayıp yurt dışındaki forex şirketine göndercem ve bu şirkette bu dövizlerden elde ettiği kârdan örneğin %1 komisyon verecek. Bu olayı yasal zemine nasıl oturtabilirim ileride bir sıkıntı yaşamamak için.

şimdiden çok teşekkür ediyorum paylaşımlarınız için.

Merhaba;
    1- Elde ettiğiniz komisyon geliri bir kerelik bir gelir olmadığı için mükellefiyet tesis ettirmeniz gerekmektedir.
    2- Kazancınız eğer sermaye şirketi kurarsanız (ltd.şti. veya a.ş. gibi) %20 oranında Kurumlar vergisine tabi olan bir kazanç olacaktır.
    3- Şahıs şirketi düşünüyorsanız elde ettiğiniz komisyon geliri ticari gelirdir ve buna göre vergilendirilirsiniz. Kazancınız nisbetinde artan oranlı vergileme esaslarına tabi olursunuz. (%15-%35 arasındadır)
    4- Elde ettiğiniz komisyon geliri Türkiye'de elde edildiği için (Türkiye'deki kişilerin paralarını alıp, forex piyasasında değerlendirildiği için) yani hizmet yurtdışında verilmediği için KDV'ye tabidir. Dolayısıyla bu bir hizmet ihracıdır ve KDV iadesi vardır diye bilgi aldıysanız kesinlikle unutunuz.
    5- Buradaki tek sorun para toplama yetkisidir. Para toplama yetkisi bankalardadır. Bu problemi çözerseniz muhasebesel olarak başka bir problem gözükmemektedir.
    İyi çalışmalar.

aşkınbulduk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aşkınbulduk isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    himzetin yurtdışında mı verilmesi gerekir ki ?
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın fztcll

Sakın böyle bir işe kalkışmayın size bir üstat uyarısı .(bu işin uzmanı olarak söylüyorum detay istersen sonra telefon no veririm konuşuruz)
    Ben 1998 yılında bu işi Türkiyede yapmaya çalışan bir Hong Kong (Ünvanı da Allied Corp.) firmasının muhasebesini tutmuştum Daha sonra bunlar işi sahterkarlığa dökünce Hazineye Müsteşarlığına bildirip firmanın kapatılmasını sağladım. Zaten Hazine sana böyle bir iş yapman için izin vermez 32 Sayılı Türk Parasını Koruma Kanuna göre

İstersen sana yapacağın işide hemen özetliyeyim. Para yatıracak adamı buluyorsun. Parasını yurtdışındaki firmanın hesabına yatırıyorsun
    $ karşındaki 6-7 ülkenin paralarının karşısında müşterinden onay alarak al,sat yapıyorsun. Eğer alış,satışlarında düşüşler olursa stop-loss,yükselişlerde de hedge yapabiliyorsun

Sonuçta hiç kazananı görmedim. Müşterinle mahkemelik oluyorsun adam sana maddi manevi tazminat davası açıyor. v.s,v.s

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)