kamu işçi maaş

Konu: Mart Ayında Ödenen Geçici Vergi

merhabalar,

aktif konu olduğu için buraya yazıyorum.inşaat fırmamızın şantiye için aldığı muhtelif sağlık malzemeleri için eczaneden fatura aldık bunları muhasebeleştirmek istiyorum nasıl bir kayıt yapmam gerekir.yardımlarınızı rica ederim.

ayrıca şirket sahibini şahsi olarak yapmış olduğu harcamalar var bunlarında fişleri mevcut otopark araç yıkama vs gibi bunlarında kayıtları hakkında bilgi verirseniz çok teşekkür ederim

saygılarımla

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu durum 2014 Kurumlar Vergi Beyannamesinde başıma geldi bir şirkette.

Nisan ayı içerisinde yaptığımız geçici vergi ödemelerini mahsup ederek kurumlar vergi beyannamesini gönderdim, uyarı verdi. Nisan ayı içerisinde ödediğimiz geçici vergiler mahsup yapılabilir mi diye Vimer sordum, yapılır dedi. 444 0435 E-Beyanname danışmaya sordum, ödendi ise düşülür dediler. Gel de çık işin içinden şimdi.

Nisan ayı içerisinde ödenen geçici vergiler Kurumlar Vergi Beyannamesinde mahsup edilir mi? Edilmez mi?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Edilmez. Çünkü 1/04 itibari ile artık geçici v. borcunuz sıfırlanır sadece gecikmeler kalır. Ödenen vergi maliye kayıtlarına "geçici v." adı ile değil "fazla ve yersiz ödenen" gibi bir hesaba kaydedilmiştir. VD dilekçe ile ödenmemesi gerektiği halde ödenen verginin borcunuza aktarılması talebi ile başvurmanız gerekebilir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Peki diyelim ki nisan içinde ödenen geçiciyi kurumlardan düşmedik, ödediğimiz vergiyi çıkan kurumlar vergisinden mahsup yapmıyorlar mı? Bunun için mi dilekçe isterler diyorsunuz?

Bir de diyelim ki nisan içinde ödenen geçiciyi kurumlardan düştük, bu durumda beyannameye düzeltme mi istiyorlar?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Eğer resmi yolu uygularlar ise kv düzeltme istemeleri gerekir. Sonrasında fazla/yersiz ödemenizin mahsubunu yapabilmeleri için dilekçe istemeleri gerekir. Çünkü bu ödenmemesi gerektiği halde ödenen bir para.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Teşekkürler.
    Bakalım ne yapacaklar, ne isteyecekler, bende merak ediyorum.

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu durum 2014 Kurumlar Vergi Beyannamesinde başıma geldi bir şirkette.

Nisan ayı içerisinde yaptığımız geçici vergi ödemelerini mahsup ederek kurumlar vergi beyannamesini gönderdim, uyarı verdi. Nisan ayı içerisinde ödediğimiz geçici vergiler mahsup yapılabilir mi diye Vimer sordum, yapılır dedi. 444 0435 E-Beyanname danışmaya sordum, ödendi ise düşülür dediler. Gel de çık işin içinden şimdi.

Nisan ayı içerisinde ödenen geçici vergiler Kurumlar Vergi Beyannamesinde mahsup edilir mi? Edilmez mi?
    Üstat e beyannamedeki menüde olan ödenmiş geçici vergi tutarında yazmıyorsa hiç beyana dahil etmeyin. Bundan sonraki süreçte beyanınıza düzeltme vermeniz gerekecektir. Ayrıca sayın merkür2 nin de belirttiği üzere bir dilekçeyle mahsup işlemi yaptırmanız gerekecek. Allah kolaylık versin....
    saygılar;
    bil_gin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)