kamu işçi maaş

Konu: Mali Müşavirin Kefillikten Dolayı Yaptığı Ödemenin Gider Yazılması Mümkün Mü?

Mali Müşavirin Kefillikten Dolayı Yaptığı Ödemenin Gider Yazılması Mümkün Mü?

Merhabalar Üstadlarım. Bir mükellefim iş makinasına yedek parça alırken (28.000 ABD Dolar değerinde ) ben yanındaydım. Satıcı, bizim kefilliğimiz neticesinde 28.000 Dolar değerindeki yedek parçayı verebileceğini söyledi. bizde çaresiz kefil olduk. Yedek parçayı alıp makinasına takan kişi parayı ödeyemedi. İflas etti. Elinde iş makinası kalmadı. Satıcı bizim kefillik imzamızdan dolayı bizi icraya verdi. Ben Mali Müşavirlik yapıyorum. Bu kefillikten dolayı borçlu olduğum 28.000 Doları ödersem gider yazabilirmiyim? saygılarımla

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı gürcü bayram ali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar Üstadlarım. Bir mükellefim iş makinasına yedek parça alırken (28.000 ABD Dolar değerinde ) ben yanındaydım. Satıcı, bizim kefilliğimiz neticesinde 28.000 Dolar değerindeki yedek parçayı verebileceğini söyledi. bizde çaresiz kefil olduk. Yedek parçayı alıp makinasına takan kişi parayı ödeyemedi. İflas etti. Elinde iş makinası kalmadı. Satıcı bizim kefillik imzamızdan dolayı bizi icraya verdi. Ben Mali Müşavirlik yapıyorum. Bu kefillikten dolayı borçlu olduğum 28.000 Doları ödersem gider yazabilirmiyim? saygılarımla

Şaka mı bu?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Keşke şaka olsa.. siz siz olun bu gibi yerlerde bulunmayın

Buralarda bulunmak mali müşavir olarak görevimiz. Ancak kefalete imza atmak değil.
    Kaçış yolu pek yok. Ancak atılan imzanın, tehdit, korkutma, kandırma yoluyla imza sahibinin iradesi dışında yapıldığını ispatlayabilirseniz belki kurtarabilirsiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Allah kolaylık versin.

Serbest meslek erbabının kazanç tespitinde hasılatından indirebilecek gider türleri Gelir Vergisi Kanunu'nun, 68. maddesinde belirlenmiştir.
    Diğer yandan aynı yasa maddesinin 10. bendinde Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve mukavelenameye göre ödenen tazminatlar. Gider olarak İndirilebilir.Kefillikten dolayı yaptığınız/yapacağınız giderler tazminat hükmünde olmadığından gider olarak değerlendirilemez kanaatindeyim.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kefillik şahsınıza ait olduğu serbest meslek faaileyeti ile ilgisi olmadığı için gider yazamazsınız. Yazabilmeniz için mük aranızda yaptığınız sözleşmede kefillikle ilgili birşeyler olması (kefil olunursa defterlerin tutturulacağı gibi) gerekir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Formdaşım

Serbest meslek erbabının kazanç tespitinde hasılatından indirebilecek gider türleri Gelir Vergisi Kanunu'nun, 68. maddesinde belirlenmiş olup;

Mesleki faaliyetle ilgili olarak kanun, ilam ve sözleşmeye göre ödenen tazminatlar ile Her türlü para cezaları ve vergi cezaları ile serbest meslek erbabının suçlarından doğan tazminatlar gider olarak indirilemez. Ayrıca Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun hükümlerine göre ödenen cezalar, gecikme zamları ve faizleri de gelir vergisi matrahından ve gelir unsurlarından indirilemez.

Yukarıdaki açıklamalara göre ödeyeceğiniz bu bedeli gider yazmanız mümkün değil.

Ben Bayram Ali arkadaşımızı tenzih ederek. Bir saptama yapmak istiyorum.
    Bir mali müşavir meslektaşımızın böyle bir duruma düşmesini, ve böyle bir soruyu sorabilmesini şaşkınlıkla karşılıyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın nguroy

Hata insanlar için. İnsanın bazen bazı olaylar karşısında basireti bağlanıyor. Sağlıklı karar alamıyor,aceleye geliyor,hatır,gönül v.b işi derken oluyor işte.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)