kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni
  • 1 Post By ferhat
  • 2 Post By merkür2

Konu: Stopaj Kanunu

Lightbulb Stopaj Kanunu

Selamlar,

Otomotiv Sektöründe bir firmaya 2 aydır ortak oldum.

İstanbul Üniversitesi İşletme Lisansı, İst. Üni. MBA mezunu biri olarak ön muhasebe bilgilerine sahip biriyim. Zira Devletin vergilendirme ve kayıt bilgilerinde yeterli bilgim olmadığı için forumunuza üye olup kendimi geliştirmek istedim.

Mevcut bulunan şirketimde E-Ticaret, Servis Hizmeti, Yedek Parça satışı gerçekleştirmekteyiz.
    Şirkette ön muhasebe için bir muhasebeci arkadaş kayıt tutmakta olup, aylık vergilendirme ve diğer işlemler için firma ortağımın muhasebecisine kayıt tutturmaktayız.

Zira Kar payımızdan, Kestiğimiz fatura Tutarı ile alınan ödeme arasındaki fark (Kâr) kadar %20 stopaj kesintisi çıktığını belirtmekte muhasebecimiz.

Bunu ise aylık olarak bizden alıp bizim namımıza devlete yatırdığını söylemekte. Detaylı evrak takibini gerçekleştirmediğim için 2 aylık geçmişi kontrol etmek istiyorum ve çıkacak olan bu stopaj ne üzerinden alınıp, KDV dahil mi? Hariç mi olarak hesaplandığını ve bu ödenen stopajın bana dekontu veya makbuzunu nasıl ve hangi şekilde teyit ederek kontrol etmem gerektiği hakkında ki sorularımın bilgilerini aramak için forumda bir araştırma yaptım.

Zira net bir cevaplarla karşılaşamadığım için netice alamadım.

Konu hakkında bilgilenip prosedür hakkında bilgi almayı çok isterim. Konunun işleyişi ile alakalı yardımcı olursanız sevirim.

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Sercan

Burada muhakkak bir yanlış anlaşılma var. Meslekdaşımın söylediğini yanlış anlamış olamayasınız. Sonra ilişkiniz ciddi şekilde zedelenir.

Zira ''Zira Kar payımızdan, Kestiğimiz fatura Tutarı ile alınan ödeme arasındaki fark (Kâr) kadar %20 stopaj kesintisi çıktığını belirtmekte muhasebecimiz.

Bunu ise aylık olarak bizden alıp bizim namımıza devlete yatırdığını söylemekte.''

böyle bir şey mümkün değil. Bu konuyu size mi anlattı siz mi bir başkasından duydunuz ?

Zira basit anlatımla ;
    Kestiğiniz fatura Tutarı ile alınan ödeme arasındaki fark (Kâr) kadar %20 stopaj (kardan kaynaklanan) 3 aylık dönemlerde çıktığını farz edelim. Bunları ödediğini varsaysak yılsonunda çıkacak Karın vergisinden mahsup edilir. Daha basit anlatımla devlet yılsonundaki vergiyi yıl içinde 3 aylık dönemlerle tahsil edilir.

Bence muhasebecinizle konuyu iyice konuşun sonra formda tekrar görüşelim
    sercan156 bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Oran olarak %20 yazdığınızdan geçici vergiden bahsettiğinizi çıkarabiliriz. Bu vergi ise 3 aylık dönemler itibari ile gelirlerinizden vergi kanunlarınca kabul edilen giderler düşüldükten sonra kalan kar üzerinden hesaplanan bir vergidir. Bu vergi ilgili yıla ait bir sonraki yıl verilen kurumlar vergisi (geçici v. hatasız verilmiş ise) ile aynı çıkar, peşin peşin ödendiğinden ayrıca kurumlar v. ödesi çıkmaz. Sene bittiğinde ertesi sene genel kurul toplantısında kar dağıtımı kararı verilir ise karın dağıtıldığı tarihte size düşen kardan %15 stopaj kesilerek kalan size ödenir. %15 stopaj ise sizin adınıza şirketce muhtasar beyan ile devlete ödenir. Aldığınız kar payı bürüt tutarı istisna haddini geçer ise sizinde ayrıca gelir v. beyanı vermeniz gerekir.
    enus11 ve sercan156 bunu beğendi.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Muhakkak bir yanlışlık var sanırım. Bana Anlatılan ki Ticaret konusunda pek bir bilgim yok, Aylık 20.000 TL fatura kestik, Fatura oranına göre ki karımız 2.000 TL (Şirketimde ki alım faturası 18.000 TL - Satış faturam 20.000 TL) Bu kâr ın (2.000 TL) %20 si 400 TL Stopaj olarak, o aya özel alınıyor.

Ortak olduğum kişi ve muhasebecimiz bu 400 TL yi ödiyeceğimizi ve bunu geri almayacağımızı belirtiyor. Yani her ay 2.000 TL kazandık ise bunun 400 TL si devlete gidiyor ve geri alınmadığını söylemekte. Benim de aklım burda fazlası ile karışıyor.

Bu arada şunu atlamışım bir önceki #4 numaralı mesajımda, 2.000 TL kâr ın KDV si düşülüp (2000 - 1694,91= 305,09 TL Çıkan Stopaj Deniliyor)

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın sercan156;

Muhakkak bir yanlışlık var sanırım. Bana Anlatılan ki Ticaret konusunda pek bir bilgim yok, Aylık 20.000 TL fatura kestik, Fatura oranına göre ki karımız 2.000 TL (Şirketimde ki alım faturası 18.000 TL - Satış faturam 20.000 TL) Bu kâr ın (2.000 TL) %20 si 400 TL Stopaj olarak, o aya özel alınıyor.

Ortak olduğum kişi ve muhasebecimiz bu 400 TL yi ödiyeceğimizi ve bunu geri almayacağımızı belirtiyor. Yani her ay 2.000 TL kazandık ise bunun 400 TL si devlete gidiyor ve geri alınmadığını söylemekte. Benim de aklım burda fazlası ile karışıyor.[/QUOTE]

Bu yuakrıda anlattığınız basit anlatımla doğru Fakat bu hesap 3 aylık dönemlerde yapılır. Çıkan Vergi (Sizin örneğinden kâr ın (2.000 TL) %20 si 400 TL Stopaj ) devlete ödenir. Bu işlem yıl içinde 3 aylık periyodlar halinde tekrarlanır. Yılsonun da kesin hesaplar yapılınca bu ödeneler yıl sonundaki hesaplanan vergiden mahsup edilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)