kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Kurumlar Vergi Beyannamesindeki Kar Dağıtım Tablosu Hk.

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi

Kurumlar Vergi Beyannamesindeki Kar Dağıtım Tablosu Hk.

Kurumlar Vergi Beyannamesindeki Kar Dağıtım tablosunun doldurulmasına ilişkin bir zorunluluk var mı? Kar çıktığı zaman mı doldurulmalı yoksa, kar dağıtımı yapıldığı zaman mı doldurulmalıdır?

Biraz araştırdım, aktif toplamı veya brüt satışlar toplamı belli bir rakamın üzerinde olanların doldurması zorunluymuş? Ancak o zaman beyanname bdp programı neden tüm mükellefler doldurmak zorunludur diye bir uyarı veriyor?
    Konu ZİNDAN tarafından (15.Nisan.2015 Saat 10:35 ) değiştirilmiştir.

uyarı hadleri geçsende tabloyu doldurma yine kaydediyor o yüzden dikkat et uyarısı gibi düşünün...

Alıntı farukyasar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uyarı hadleri geçsende tabloyu doldurma yine kaydediyor o yüzden dikkat et uyarısı gibi düşünün...
    Evet, kayıt ediyor, ancak tüm mükelleflerin doldurulması zorunludur diye bir uyarı vermesi mantıklı değil.
    O zaman Transfer Fiyatlandırması tablosu gibi veya Ar-Ge bilgilerinde dediği gibi bu tabloları doldurmak zorunda olup olmadığınızı kontrol ediniz diye bir uyarı vermesi daha mantıklı olur diye düşündüm!

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet, kayıt ediyor, ancak tüm mükelleflerin doldurulması zorunludur diye bir uyarı vermesi mantıklı değil.
    O zaman Transfer Fiyatlandırması tablosu gibi veya Ar-Ge bilgilerinde dediği gibi bu tabloları doldurmak zorunda olup olmadığınızı kontrol ediniz diye bir uyarı vermesi daha mantıklı olur diye düşündüm!
    Düzeltiyorum, benim bahsettiğim uyarıyı "yabancı para pozisyonuna ilişkin bilgiler tablosu" için veriyormuş!
    "Yabancı para pozisyonuna ilişkin bilgiler tablosu tüm mükellefler tarafından doldurulmalıdır" şeklinde bir uyarı veriyor.

Bu durumda kasada, bankada, alacaklarında yabancı para ile ilgili herhangi bir işlem dahi yapmayan yıl sonunda da herhangi bir döviz tutarı olmayan bir işletme için bunu neden doldurmak gereksin ki?

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düzeltiyorum, benim bahsettiğim uyarıyı "yabancı para pozisyonuna ilişkin bilgiler tablosu" için veriyormuş!
    "Yabancı para pozisyonuna ilişkin bilgiler tablosu tüm mükellefler tarafından doldurulmalıdır" şeklinde bir uyarı veriyor.

Bu durumda kasada, bankada, alacaklarında yabancı para ile ilgili herhangi bir işlem dahi yapmayan yıl sonunda da herhangi bir döviz tutarı olmayan bir işletme için bunu neden doldurmak gereksin ki?
    Sayın Zindan,
    O bölümü doldurmak zorunlu. Tabiki yıl solunda değer var ise yok ise 0 zaten

Hazır konu burda açılmış iken Kurumlar Vergisi Beyannamesinde müşterilerinize Bilanço yada Gelir Tablosu dipnotları oluşturuyormusunuz diye sorsam? Merak ettimde.

Bende bu konu ile ilgili bir başlık açmayı düşünmüştüm.
    Biz eskiden beri dipnotlarda olanları yazıyoruz, mesela, işçisi varsa, amortisman varsa sadece o ilgili maddeleri yazıyoruz.

Araştırdım, dipnotta yazmak zorunlu diyor, tebliğlerde.

Ancak başka bir meslektaşın düzenlediği bir Kurumlar Beyannamesi gördüm, olmamasına rağmen tüm dipnot maddelerini hem G.Tablosu için hemde Bilanço için seçerek girmiş, ancak bilgi olarak 0,00 TL yazmış.

Buna gerek var mı? Bilgi olmasa bile yazılması mı gerekiyor?

Hiç bilgisi olmayan bir işletme için de sanki dipnot girilmemiş gibi oluyor?

Bende uzun süre alışkanlıktan olsa gerek, sabit bir müşterim için hem bilanço hem de gelir tablosu için tüm dipnotları format olarak yapıştırıp üzerinde değişiklik yapıyorum. Örnek olarak dikkatimi çeken bir madde, mali tabloyu etkileyen önemli unsur varmı bölümüne örneğin 103 hesabı hazır değerler bölümünü eksiye düşürdüğünden pasif hesaba virmanlayıp bunuda dipnot da belirtiyorum. Herhangi bir denetim esnasında dipnotlarda yazılan bilgileri kanıtlayıcı unsur olarak kullanabilirmiyiz acaba? Yada dipnotları kullanmadığımızda beyanname yi kabul ediyor fakat sonrasında yaptırımı olurmu acaba?

Dipnotlarda yazılması gereken bir bilgi olmasa da yazılması gerekiyormuş. Yoktur veya Hayır/Evet şeklinde olsa bile.

Transfer fiyatlandırması tablosunu nasıl dolduruyorsunuz peki?
    saygılar;
    bil_gin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)