kamu işçi maaş

Konu: muhtahsar beyanname (stopaj vergisi)

muhtahsar beyanname (stopaj vergisi)

bir esnaf arkadaşım için soruyorum.iş yeri kendisine ait muhasebecisi kendisinden her üç ayda bir yaklaşık 40-50 ytl civarı stopaj vergisi adı altında para alıyormuş..
    benim bildiğim kadarıyla stopaj vergisi iş yeri kira olursa alınması gerekmiyormu... muhasebecinin almış olduğu stopaj vergisi adıyla alınan bu para niçin alınıyor

[color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

muhasebeci ücret aldığı için, makbuz kesiyor, ve bu makbuzdan dolayı stopaj doğuyor, onun ödemesidir. yani ücret 100 ytl dersek stopaj 22 ytl olacak,18 ytl kdv olacak, muhasebeciye 96 ytl ödenip, kalan 22 ytl vergi dairesine ödenecek.

ama bu 22 ytl daha sonra beyannamede mahsup edilmiyor mu..mahsup ediyorsa ,parayı almaması gerekir..

Sayın ENGİN_ER
    Esnaf arkadaşınız verdiği paranın mahiyetini öğrenmesinin tek yolu tahakkuk fişini istemesidir.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

sayın kenan t farkeden birşey yok, ücret 100 kdv 18= 118 ytl, ücret tahsil ederse muhasebeci, bu stopajı mükelleften almaz kendisi öder, ancak kanun diyorki, 100+ kdv 18 =118 muhasebeciye ödenmeyecek bunun 22 sini ücret ödeyen muhasebeciden kesip vergi dairesine ödeyecek yani muhasebeciye, 118 ytl yerine 96 ytl ödeyep 22 ytl vergi dairesine ödeyecek.

bu arkadaşımız küçük bir mahalle esnafı (ayakkabı tamircisi) muhasebeci ile aylık (60 ytl) ücret anlaşmış fakat muhasebecisi ondan üç ayda birde (geçen dönem 47 ytl (2005/10-12) ve (bu dönem 50,06 ytl (2006/1-3) stopaj vergisi almış
    sizin anlattığınıza göre olursa bu muhasebeci arkadaş hem muhasebe ücretini alıyor hemde ayrıca stopaj vergisini müşterisine yüklüyor..
    doğrusu bu mudur yoksa muhasebeci aldığı ücretin içinden kendisimi yatırması gerekir yani ayrıca stopaj vergisi istemesi doğrumudur
    [color=blue][b]ESNAF;<br />Elemeği ve göz nurunu,<br />Sanatı ve sermayesini,<br />Namus ve onurunu,<br />Adet ve örflerini,<br />Fedakarlık ve vatanseverliği<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; ile birleştirip, topluma örnek olan&nbsp; ve hizmet üreten bireydir.[/b][/color]

sayın engin er, kanuni olarak vergi, mükellefin sorumluluğundadır yani, vergi dairesine verilen muhtasar beyanname mükellef tarafından verilir. ödenmemesi halinde ise mükelleften tahsil edilir. kimse muhasebeciye gidip sen bu vergiyi öde diyemez. ancak benim şahsi düşüncem, muhasebecinin sözleşme zamanı bu konuları müşterisine anlatması gerekir diye düşünüyorum

Alıntı denetmen2000 Nickli Üyeden Alıntı
    sayın engin er, kanuni olarak vergi, mükellefin sorumluluğundadır yani, vergi dairesine verilen muhtasar beyanname mükellef tarafından verilir. ödenmemesi halinde ise mükelleften tahsil edilir. kimse muhasebeciye gidip sen bu vergiyi öde diyemez. ancak benim şahsi düşüncem, muhasebecinin sözleşme zamanı bu konuları müşterisine anlatması gerekir diye düşünüyorum
    iyi güzel söylemişsiniz fakat bir mükellef bir muhasebeci ile sözleşme imzalamışsa yani ona defterini tutturuyorsa bu sorumlulukların tümüde muhasebeciye ait olması gerekmez mi .
    mükellef kanunları bilse defterini kendi tutacak bilgiye sahip olsa zaten kendisi tutar bilmediğinden dolayı defter tutturuyorki muhasebecinin yaptığı hatadan ve ödemediği vergiden de yine muhasebeci sorumlu olmalı ancak mükellef muhasebeciye ödeme yapmıyorsa o zaman bundan mükellef sorumlu olmalı ve bu durumuda muhasebeci vergi dairesine bildirmeli yani mükellef bana ödeme yapmadığından dolayı ben muhasebeci olarak mükellefe ait vergileri ödemiyorum demelidir..aslen böyle olması gerekmezmi

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Merhaba,
    Sayın Engin Er, yasalarımızda Serbest Muhasebecilik Mali Müşavirlik ve genel olarak sermayeden ziyade beyin ile yapılan işler "Serbest Meslek" olarak tanımlanmıştır. Yine yasalarımız Serbest Meslek erbablarının yaptıkları iş karşılığında fatura kesmemesini, bunun yerine "Serbest Meslek Makbuzu" düzenlemesini ve toplam bedelin (zaman zaman oranlar değişsede bu gün için) %22'sinin işi yaptıran tarafından tevkif edilerek muhtasar beyanname ile beyan edilmesini ve işi yapan adına vergi dairesine ödemesini hüküm altına almıştır.

Yani bir serbest muhasebeci ile anlaşıldığı zaman, bedel içerisinde yukarıda bahsettiğim kesintide bulunmaktadır. Arkadaşınız nasıl anlştı bilmiyorum ama, eğer net 60,00 YTL aylık olarak anlaşmışlarsa, aslında sözleşme bedeli brüt olarak 76,92 YTL olacak ve bu bedel üzerinden aylık 16,92 YTL stopaj hesaplanarak mükellef tarafındn beyan edilerek ödenecektir. Yani yapılan işlemde yanıltma v.s. bulunmamaktadır. (Brüt 60,00 YTL olarak sözleşme düzenlenmişse aylık kesinti 13,20 YTL olacaktır.)

Konudan biraz sapacağım ama yeri gelmişken yazmadan edemeyeceğim. Kişisel görüşüm "Serbest Meslek Kazanç Defteri" ve "İşletme Defteri" nin kaldırılması ve orta vadede tüm mükelleflerin "Bilanço" usulünde defter tutarak kazancını beyan etmesidir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)