taşeron kamu işçi maaş programı

Konu: Bi̇nek Oto Satışında Stopaj Kesintisi

Selamlar benimde yukarıdaki soruya benzer bir sorum olacak.Öteden beri bana ait olan aracımı bu yıl itibariyle giderlerini kullanabilmek için aktifleştirmek istiyorum.Yalnız gider pusulası bana pek mantıklı gelmiyor.İzlemem gereken yol hakkında öneriniz var mı?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba
    Mevzuu size mantıklı gelip gelmemesi değildir Şahsınız ile ticari firmanız birbirinden bağımsız iki kişiliktir.Ticari firmanız üzerine alacağınız her hizmet,mal,sabit kıymet gibi girdilerin fatura ve benzeri belge olarak karşılığı olmalıdır.Mevzuat çerçevesinde hareket edersek firmanız bu aracı,ancak gider pusulası ile belgelendirebilecektir.Kaldı ki bu belge karşılığı herhangi bir vergisel yükte doğmayacaktır.Bu anlamda gider pusulası düzenlememeniz için aslında bir sebepte yoktur.
    İzlemeniz gereken yol; şahsi firmanız adına noterden bir cilt gider pusulası tasdik etmek.Araç için , aktife alacağınız yıl itibariyle (2019) kasko değeri üzerinden gider pusulası düzenlemek, dilekçe yazmak ve ekine de düzenlenen gider pusulası ile araç ruhsatını ekleyerek dairenize bildirmektir.
    Bu arada gider pusulası düzenlemeden bunlar olmaz mı derseniz; "ben yaptım oldu" diyeceğim, çünkü kendim için öyle yaptım,ama illa böyle yapın demem.
    Ben kendi aracımı daireye bildirirken,sadece dilekçe ve ruhsat fotokopisi ekledim.Gider pusulası düzenlemedim, tastik etmedim de.Ve daireye verdiğim savunma şuydu;
    Faaliyetim boyunca gider pusulasına hiç ihtiyacım olmayacak,sadece bir araç için belge tasdik edip düzenlemek ve bu belgeyi de (koçanıyla birlikte) v.u.k. yasalarına göre 5 yıl süreyle saklamak istemiyorum.Bu hamallığı neden yapayım? O yüzden gider pusulası olmadan evraklarımı kabul etmenizi istiyorum dedim.Bir şekilde ikna ederek işlemi sonuçlandırmıştım.
    Sizde en kötü ihtimalle böyle bir yöntem deneyebilirsiniz.
    İyi çalışmalar
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Sayın Tahsin Kurt cevabınız için teşekkürler.Dediğiniz gibi yapacağım yalnız Gider pusulasıyla aldığım aracı vergi dairesine bildirmeme gerek var mı?Bildiğim kadarıyla bu zorunluluk taşıma ve nakliyat gibi kazancın esas unsurunun araç olduğu durumlarda geçerli.Ne dersiniz?

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hususi araç olduğu için bildirmenizde fayda var.Tam tersi ticari araçlarda ben çok üzerinde durmuyorum.Nihayetinde ticaridir ve vergi dairesi, nakil vasıtaları sisteminden zaten bu aracı görmektedir.Ancak hususilerde durum biraz farklı.Neticede hususi olupta faaliyetinizde hiç kullanmayacakta olabilirsiniz.Şahsım adına söyleyecek olursam, hususileri özellikle bildiriyorum ama ticari statüde olanları arada ihmal edip bildirmiyorum.
    Bu anlamda ben,bildirmenizden yanayım.
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

Teşekkürler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)