kamu işçi maaş

Konu: Kooperatiflerden İşyeri Kiralama

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2015
    Mesajlar
    1

    Kooperatiflerden İşyeri Kiralama

    Müşavirliğini yapmakta olduğum işletme, bir yapı kooperatifinden işyeri kiralayacak.Okuduğum bir yazıda bu işlemin “ortak dışı işlem”sayıldığı ve KVK’nun 4.maddesinde düzenlenmiş olan muafiyet hükmünden faydalanamayacağını okudum.Yine bu konuyla ilgili KVK ‘nun “Beyan” başlıklı 14.maddesinin 5.fıkrasına göre,bir kooperatifin kurumlar vergisi muafiyetinin bulunmaması ve gelirlerinin sadece gayrimenkul sermaye iradından oluşması halinde,kooperatifin bu gelirler için beyanname vermesinin gerekmetiği hükmü var.
    Buradan biz, işyeri kiralayan işletme olarak kooperatife kira ödemesinden tevkifat yaptığımız taktirde,bu yaptığımız tevkifat kooperatif için nihai vergilendirme mi olacaktır.Ayrıca bizim KDV açısından durumumuz ne olacaktır?Normal şartlarda bu kiralama için kooperatif bize KDV’li fatura kesmesi gerekirken,KDV tevkifatını da biz yapıp KDV2 beyannamesiyle beyan etmemiz halinde,KDV sorumluluğundan da kurtulur muyuz?
    Yorumlarınız için teşekkür ederim.


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.440
    Sayın wise;3

    **Müşavirliğini yapmakta olduğum işletme, bir yapı kooperatifinden işyeri kiralayacak.Okuduğum bir yazıda bu işlemin “ortak dışı işlem”sayıldığı ve KVK’nun 4.maddesinde düzenlenmiş olan muafiyet hükmünden faydalanamayacağını okudum.Yine bu konuyla ilgili KVK ‘nun “Beyan” başlıklı 14.maddesinin 5.fıkrasına göre,bir kooperatifin kurumlar vergisi muafiyetinin bulunmaması ve gelirlerinin sadece gayrimenkul sermaye iradından oluşması halinde,kooperatifin bu gelirler için beyanname vermesinin gerekmetiği hükmü var.

    --Yukarıda yazdıklarınız doğru Yani Kooperatiflerin taşınmazlarım kiraya vermeleri ortak dışı işlem olarak değerlendirileceğinden, kurumlar vergisi mükellefiyetlerinin tesis edilmesinin gerektiği, ancak, Fakat bu kooperatiflerin başkaca gelir getirici faaliyetinin olmaması ve gelirlerinin sadece vergi kesintisine tabi tutulmuş taşınmaz kira gelirleri ile vergi kesintisine tabi tutulan mevduat faizlerinden meydana gelmesi halinde, kurumlar vergisi beyannamesi vegeçici vergi beyannamelerini vermelerine gerek olmadığı yapılan vergi kesintilerinin ise nihai vergileme olacağı, vergi kesintisi yapılmış taşınmaz kira gelirleri ile mevduat faizleri yanında diğer gelirleri de bulunan kooperatiflerin, kurumlar vergisi beyannamesi vermek zorunda olduklarından, taşınmaz kira gelirlerini ve mevduat faizlerini de bu beyannameye dahil edecekleri, ancak,kira gelirleri ile mevduat faizleri üzerinden Kurumlar Vergisi Kanununun ilgili maddesi gereğince kesinti yoluyla ödenmiş olan vergilerin, hesaplanan kurumlar vergisinden mahsup edileceği, öte yandan, kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan bu kooperatiflerin beyanname verme dışında mükellefiyetle ilgili diğer sorumluluklarını da yerine getirmeleri gerektiği açıklanmıştır. Yukarıdaki açıklamalara göre, kooperatiflerin taşınmazlarını kiraya vermeleri ortak dışı işlem olarak değerlendirileceğinden, kurumlar vergisi mükellefiyetlerinin tesis edilmesi gerekmektedir. Ancak, anılan kooperatifin başkaca gelir getirici faaliyetinin bulunmaması ve gelirlerinin sadece vergi kesintisine tabi tutulmuş taşınmaz kira gelirlerinden ibaret olması halinde, kurumlar vergisi beyannamesi ve geçici vergi beyannamelerini vermesine gerek bulunmamakta olup, bu durumda kira ödemeleri üzerinden yapılan vergi kesintileri nihai vergi olacaktır.

    **Buradan biz, işyeri kiralayan işletme olarak kooperatife kira ödemesinden tevkifat yaptığımız taktirde,bu yaptığımız tevkifat kooperatif için nihai vergilendirme mi olacaktır.Ayrıca bizim KDV açısından durumumuz ne olacaktır?Normal şartlarda bu kiralama için kooperatif bize KDV’li fatura kesmesi gerekirken,KDV tevkifatını da biz yapıp KDV2 beyannamesiyle beyan etmemiz halinde,KDV sorumluluğundan da kurtulur muyuz?

    KDV Yönünden ise;


    3065 sayılı KDV Kanununun 1/1 inci maddesinde, Türkiye'de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerin, 1/3-f maddesinde de Gelir Vergisi Kanununun (70) inci maddesinde belirtilen mal ve hakların kiralanması işlemlerinin KDV ye tabi olduğu hükme bağlanmıştır.Aynı maddede, ticari, sınai, zirai faaliyet ile serbest meslek faaliyetinin devamlılığı, kapsamı ve niteliğinin Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre; Gelir Vergisi Kanununda açıklık bulunmadığı hallerde, Türk Ticaret Kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümlerine göre tayin ve tespit olunacağı açıklanmıştır.
    Yine, KDV Kanununun 17/4-d maddesiyle, sadece iktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkullerin kiralanması işlemleri KDV den istisna edilmiştir.

    Buna göre, Kooperatife ait gayrimenkulün kiraya verilmesi işlemi genel oranda (%18) KDV ye tabi olacaktır.


    Kaynak : Koray Ateş
    E.Öğretim Görevlisi
    Konu ferhat tarafından (01.Haziran.2015 Saat 17:58 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşyeri Kiralama İle Makine Teçhizat
    Konu Sahibi celik_muhasebe Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 23
    Son Mesaj : 09.Mayıs.2013, 16:55
  2. Şirketlerde İşyeri Kiralama Usul Ve Tasarıları
    Konu Sahibi YASEMİN Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 26.Kasım.2012, 17:03
  3. Araç Kiralama Firması araç kiralama kaydı
    Konu Sahibi atchsegu80 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 15.Haziran.2010, 10:19
  4. Belediye Spor Külüplerinden İşyeri Kiralama
    Konu Sahibi cimen__ Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Temmuz.2009, 10:35
  5. İşyeri ve Ofis Kiralama
    Konu Sahibi arda78 Forum Türk Ticaret Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Ekim.2008, 17:43

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36