kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışında Yaptığım İşin Türkiye'de Vergisini Bulamıyorum!!

Yurtdışında Yaptığım İşin Türkiye'de Vergisini Bulamıyorum!!

Herkese iyi günler,
    Ben yurtdışında dikiş patronları ve kanaviçe işleme şemaları oluşturan bir yazılımın eğitimini aldım ve dikiş patronlarıyla, kanaviçe şemaları tasarlıyorum. Bu tasarımları da internet vasıtasıyla, kitapçıklar halinde ya PDF dosyaları olarak, ya da basıp adrese postalayarak satıyorum.
    Yurtdışındayken vergilendirmem çok basitti. Şahıs olarak vergi numaram vardı ve kazançlarımdan masraflarım düşüldükten sonra gelir vergisi ödüyordum. Kazancım yıllık belli bir oranı geçmediği için de KDV'ye tabi değildim, tek başıma çalıştığım için herhangi bir bordro vergisi vs de ödemiyordum.

Şimdi Türkiyeye geldim ve bu işe legal olarak devam etmek istiyorum. bir iki muhasebeci ile konuştum, beni bir türlü hangi çekmeceye koyacaklarını bilemediler. Görüşlerinizi rica edebilir miyim?
    - Tek başıma çalışıyorum, herhangi bir çalışanım yok.
    - Tamamen kendim tasarlayarak ürettiğim bir dikiş veya nakış şemasını bir yazılım ile tasarlayarak satıyorum.
    - Satışlarımı hem yurtdışına, hem yurtiçine yapmayı tasarlıyorum.
    - Satışlarımı internet aracılığıyla, hem digital PDF dosyaları olarak, hem de basılıp adrese gönderilecek kitapçıklar olarak yapmak istiyorum.

Serbest meslek erbabı olmak gerektiğini düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz? hangi vergilere tabi olurum ve yurtdışına yapılan satışlarla ilgili olarak özellikle hangi muafiyetlerim olabilir?
    Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler!

kimsenin bir fikri yok mu?

şahıs firması kurarak işinize devam edebilirsiniz aslında danıştığınız meslektaşlar neden çıkmaza girdi onu çözemedim çok karışık bir durum yok ortada.

şahıs firması ile serbest meslek aynı şey midir?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bence de serbest meslek erbabaı sizin işinize daha yakın. Şahıs firması daha çok ticari faaliyetler içindir. sizin alanınız kişisel beceri ve deneyime bağlı.
    Çok basit bir iki işlemle çözebilirsiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

çok teşekkürler bilgi için Nguroy, ben de aynı şekilde düşünmüştüm. Ben aslında muhasebe okudum ama direk yurtdışına gittim ve meslek erbabı olmadım. kendim de biraz araştırdığım için ben de aynı kanıya varmıştım. Ancak konuştuğum kişiler, yarattığım tasarımlar internet ortamında birden fazla kişiye satılabilir olduğu için ticari faaliyete girebilir dediler. Ayrıca bu şekilde bir tasarım satmak (dijital PDF dosyası ya da basılmış kitapçık olarak) hizmet satışı mı mal satışımı orda biraz soru işareti oluştu. Ben tasarımları İngilizce hazırlayacağım ve genellikle yurtdışına satacağım. Hizmet olduğunu düşünüyorum ve kazancın yarısını matrahtan düşebilmek istiyorum. Hem bu şekilde KDV de oluşmuyor sanıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence de serbest meslek erbabaı sizin işinize daha yakın. Şahıs firması daha çok ticari faaliyetler içindir. sizin alanınız kişisel beceri ve deneyime bağlı.
    Çok basit bir iki işlemle çözebilirsiniz.
    çok teşekkürler bilgi için Nguroy, ben de aynı şekilde düşünmüştüm. Ben aslında muhasebe okudum ama direk yurtdışına gittim ve meslek erbabı olmadım. kendim de biraz araştırdığım için ben de aynı kanıya varmıştım. Ancak konuştuğum kişiler, yarattığım tasarımlar internet ortamında birden fazla kişiye satılabilir olduğu için ticari faaliyete girebilir dediler. Ayrıca bu şekilde bir tasarım satmak (dijital PDF dosyası ya da basılmış kitapçık olarak) hizmet satışı mı mal satışımı orda biraz soru işareti oluştu. Ben tasarımları İngilizce hazırlayacağım ve genellikle yurtdışına satacağım. Hizmet olduğunu düşünüyorum ve kazancın yarısını matrahtan düşebilmek istiyorum. Hem bu şekilde KDV de oluşmuyor sanıyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

Tamamını yurt dışına satarsanız hizmet ihracı kapsamına girer KDV olmaz. Yurt içi satışlarda doğal olarak KDV olacaktır. Mal satışı olmadığı kesindir.
    Kazancın yarısını matrahtan düşmek derken ne demek istediğinizi anlamadım.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamını yurt dışına satarsanız hizmet ihracı kapsamına girer KDV olmaz. Yurt içi satışlarda doğal olarak KDV olacaktır. Mal satışı olmadığı kesindir.
    Kazancın yarısını matrahtan düşmek derken ne demek istediğinizi anlamadım.
    YENİ BİR VERGİ AVANTAJI: KAZANCININ YARISI VERGİLENDİRİLMEYECEK İŞLER
    burada 2.Yasal düzenleme başlığı altında yurtdışına hizmetlerde kazancın 50%'sinin matrahtan düşülebileceği yazıyor. Gelir vergisi mükellefleri de yararlanabiliyor. Ben bu şartları sağlıyorum diye düşündüm.

Alıntı gouache Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YENİ BİR VERGİ AVANTAJI: KAZANCININ YARISI VERGİLENDİRİLMEYECEK İŞLER
    burada 2.Yasal düzenleme başlığı altında yurtdışına hizmetlerde kazancın 50%'sinin matrahtan düşülebileceği yazıyor. Gelir vergisi mükellefleri de yararlanabiliyor. Ben bu şartları sağlıyorum diye düşündüm.

Bu söylediğiniz istisna Kurumlar Vergisi mükellefleri içindir. Yani Limited veya Aş olmak lazım. gelir vergisi mükellefleri için uygulandığını doğrusu ben bilmiyorum. Verdiğiniz makalede de zaten kurumlar vergisinden söz ediliyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)