kamu işçi maaş

Konu: Basit Usulde Araç satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    401

    Basit Usulde Araç satışı

    Basit Usule tabi bir mükellef 10.000 ytl. almış olduğu bir aracı 15.000 ytl. sattığında oluşan 5.000 ytl. karı beyan edip etmeyeceği konusunda kararsız kaldım. ATİK amortisman giderlere yazılmamakta hatta ATİK satışlarında fatura düzenleme zorunluluğu yok biliyorum. giderlerini yazamadığımız bir varlıktan oluşan karı da beyan zorunluluğu yok zannedersem. Gelir idaresinin sitesinde bulunan sıkça sorulan sorular başlağında aşağıdaki şekilde kazanç tesbiti yapılır diyor.
    Basit usulde ticari kazancın tespiti nasıl yapılır?
    "Basit usulde ticari kazanç, bir hesap dönemi içinde elde edilen hasılat ile giderler ve satılan malların alış bedelleri arasındaki müspet farktır. Bu fark yapılan faaliyetle ilgili olarak Vergi Usul Kanunun hükümlerine göre alınması ve verilmesi mecburi olan alış ve giderler ile hasılatlara ilişkin belgelerde yazılı tutarlara göre hesaplanacaktır. "
    olay ile karşılaşan yada sonucunu bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Teşekkürler.

    bilgi Paylaşılsa bile tükenmeyen bir hazinedir.

  2. #2
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    !!!

    Gelir vergisi kanunun 82.maddesine göre değerlendirilmesi gerektiği ve bu tür kazançların 01/01/2006 tarihinden itibaren 14.000 YTL kısmı vergiden müstesna tutulduğundan herhangi bir işleme gerek olmadığı kanaatindeyim.

    selamlar.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    560

    Basit Usulde Araç satışı

    Basit usüle tabi mükellefler amortismana tabi iktisadi kıymerler özerinde amostisman ayırıp giderleştiremezler.Dolayısıyla araç satışı nedeniyle oluşan karı beyan etmeleride söz konusu değil araç satışı noter satış sözleşmesine dayanartak yapılır fatura kesilmez.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Nisan.2006
    Mesajlar
    71

    Basit Usulde Araç satışı

    AYI : B.07.4.DEF.0.34.20./VUK-9393
    KONU:Basit usule tabi vergi mükellefinden
    satın alma yoluyla iktisap edilen taksi
    plakasına ait bedelin amortisman yoluyla
    itfa edilip edilmeyeceği.







    İLGİ:Tarihsiz dilekçeniz.

    İlgi dilekçenizden, vergi kimlik numaralı mükellefi olduğunuz, basit usule tabi vergi mükellefinden satın alma yoluyla iktisap etmiş olduğunuz taksi plakası için adınıza fatura düzenlenmediğini belirtmek suretiyle taksi plakasına ait bedeli amortisman yoluyla itfa edip edemeyeceğinizi sorduğunuz anlaşılmaktadır.

    Konu ile ilgili olarak Katma Değer Vergisi Gelir Müdürlüğünden alınan 28.10.2003 tarih, 6029 sayılı yazıda yer alan açıklamalar ile Müdürlüğümüze ait açıklamalar aşağıdaki gibidir.

    Katma Değer Vergisi Kanununun Diğer İstisnalar başlıklı 17/4. fıkrası (4842 sayılı Kanunla değişik) (a) bendinde, Gelir Vergisi Kanununa göre vergiden muaf esnaf ile basit usulde vergilendirilen mükellefler tarafından yapılan teslim ve hizmetler vergiden istisna edilmiştir.

    Konu ile ilgili olarak, 72 Seri Numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin 2-Basit Usulde Vergilendirilen Mükelleflerin Katma Değer Vergisi Karşısındaki Durumu başlıklı bölümünün, 2.4-Amortismana Tabi İktisadi Kıymetlerin Satışı başlıklı alt bölümünde; “ Basit Usulde vergilendirilen mükelleflerin amortismana tabi iktisadi kıymet teslimleri katma değer vergisine tabi bulunmamaktadır.” denilmektedir.

    Buna göre, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin ticari plaka satışları katma değer vergisine tabi değildir.

    Diğer taraftan, 230 Seri No.lu Gelir Vergisi Kanunu Genel Tebliğinin 4-AMORTİSMANA TABİ İKTİSADİ KIYMETLERİN SATIŞINDA BELGE DÜZENİ başlıklı bölümünde; basit usulde vergilendirilen mükelleflerin taşıt ve diğer sabit kıymetlerini satmaları dolayısıyla fatura düzenleme yükümlülüklerinin bulunmadığı belirtildikten sonra, bu mükelleflerce yapılan taşıt satışının noter satış sözleşmesi ile, diğer sabit kıymet satışlarının ise gider pusulası düzenlenerek tevsik edilmesinin mümkün bulunduğu belirtilmiştir.

    Bu nedenle, satın alma yoluyla iktisap ettiğiniz ticari plaka için, satıcının basit usule tabi vergi mükellefi olması nedeniyle fatura düzenleme zorunluluğu bulunmadığından, plakanın noter satış sözleşmesi ile tevsiki gerekmektedir. Bu şekilde tevsik edilen ve aktife alınan ticari plakanın amortisman yoluyla itfa edilmesi durumunda, amortismanların Gelir Vergisi Kanununun 40/7’inci maddesi gereğince giderleştirilmesi mümkündür.

    Bilgi edinilmesini rica ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Mart.2015, 22:27
  2. Basit Usul de Araç Satışı ?
    Konu Sahibi hamitt Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Ekim.2011, 09:57
  3. Basit Usul Araç Satışı
    Konu Sahibi lebedir Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 26.Haziran.2008, 21:20
  4. Basit Usul Mükellefin Araç Satışı
    Konu Sahibi lebedir Forum KDV
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 23.Kasım.2007, 17:30
  5. Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Eylül.2006, 17:25

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36