kamu işçi maaş

Konu: dekor kiralamada stopaj

dekor kiralamada stopaj

Merhaba,

Sinema çekimlerinde kiralanan dekor (masa, dolap, çiçek, televizyon, kasa, kostüm vs..) için tevkifat yapmaya gerek var mıdır? Varsa oranı?

(Mekan kiralaması nedeniyle %22 gmsi stopajı uygulanmakta, ancak bazı özel durumlar için dekor kiralaması uygulaması yapılmakta.)

İyi günler,

İrfan.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

dekor kiralamada stopaj

Merhaba,
    Gelir Vergisi kanununun 70/3 maddesi kapsamına gireceğini düşünüyorum.

Kod:
    *******************Gayrimenkul sermaye iradının tarifi
    *****Madde 70 - Aşağıda yazılı mal ve hakların sahipleri, mutasarrıfları, zilyedleri, irtifak ve intifa hakkı sahipleri veya kiracıları tarafından kiraya verilmesinden elde edilen iratlar gayrimenkul sermaye iradıdır:
         1.....
         2.....
    *****3. Gayrimenkullerin, ayrı olarak kiraya verilen, mütemmim cüzileri ve teferruatı ile bilûmum tesisatı, demirbaş eşyası ve döşemeleri;
    Fakat, dekorları kiraya verenlerin ticari kazanç yönünden mükellefiyetleri yokmu? Çünkü kimse gelip benden evimdeki koltuğu veya buzdolabını, dekor olarak kullanmak için istemiyor. Demekki bu işi yapan ve bu işten kazanç elde eden insanlar var. Eğer mükellefiyet varsa zaten fatura kesecekler ve stopaj söz konusu olmayacaktır.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

dekor kiralamada stopaj

Sn. Tamer Başkan,

Pek tabii ki dekor kiralama işini profesyonel olarak yapan kişilerin gelir (veya kurumlar) vergisi mükellefiyeti var ve fatura kesiyor. Ancak bu işi ticari faaliyet dahilinde yapmayan (arızi olarak yapan) kişilerden kiralama yapabiliyoruz.

Örnek: Bir yazahane çekimi için mekanı kiraladınız. Senaryo gereği o mekanda bir papağan olması gerekiyor ve şans eseri! yakındaki bir evde güzel bir papağan var. (bu kısmın senaryosunu ben yazıyorum sürç-ü lisan ediyorsam affedin) Ve bu papağanı kiraladık (cansız olarak eski bir radyoyu da düşünebilirsiniz.)

Papağanın sahibine yapacağımız ödemeyi madde 94'te hiçbir yere koyamadım. Sıfır stopaj ile gider pusulası kesmeyi düşünüyorum.

Siz bu durumda ne yapardınız?

İlginize ve yardımınıza teşekkür ederim.

İrfan.

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

dekor kiralamada stopaj

Merhaba,
    Eğer bir papağan değilde, radyo veya koltuk v.s. kiralıyorsanız yukarıda alıntı yaptığım 70/3 madde kapsamına girer ve 94. madde gereğince stopaj yapmanız gerekir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

dekor kiralamada stopaj

Aklıma pek yatmasa da (kiralanan bir şemsiye de olabilirdi bu durumda bağdaştırmak daha da zor oluyor) % 22 stopaj oranı uygulamak en iyisi sanırım. Ver kurtul...

Çok teşekkür ederim.

İrfan.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)